Strona 1 z 2

Prędkość skrawania a posuw!

: 13 sty 2008, 20:39
autor: trato
Jak powiazac posuw z predoscia skrawania? Kazdy zna wzor na predkosc V=Pi*D*n/1000. Nie ma w tym wzore posuwu, ale przeciez wiadomo ze jak zwiekszymy posuw okreslany w mm/obr to przeciez szybciej zeskarawamy okreslona powierzchnie. Stad mam pytanie jak rozwinac wzor na V, by tam znalazl sie rowniez posuw?

: 13 sty 2008, 21:25
autor: skoti
Kolego predkosc skrawania okresla z jaka predkoscia przy okreslonej srednicy obraca sie narzedzie lub na tokarce material . Dopiero po okresleniu obrotow ktore wyliczamy z predkosci skrawania dobieramy posow . Majac posow i dlugosc sciezki mozemy obliczyc czas obrobki na frezarce . W przypadku tokarki potrzebujemy predkosc skrawania z ktorej obliczymy obroty , posow i dlugosc sciezki .

: 13 sty 2008, 22:53
autor: BYDGOST
To nie do końca tak jest. Z definicji, prędkość skrawania jest prędkością ruchu głównego. W przypadku typowego toczenia ruchem głównym jest obrót materiału względem osi a prędkość skrawania wyliczamy z wzoru V=Pi*D*n/1000. I z definicji nie mówimy tu o posuwie. Natomiast to, co dręczy kolegę trato to jest już inny przypadek. Wystąpi on dopiero w bardziej specyficznych okolicznościach np. podczas wykonywania rowków śrubowych o bardzo długim skoku. Może się okazać, że obrót wału będzie znikomy natomiast znaczenie będzie miała prędkość posuwu. Wtedy ruchem głównym będzie posuw i jego wartość przyjmiemy jako prędkość skrawania. W przypadku pośrednim bezpieczniej będzie przyjąć, że prędkość skrawania to szybkość przemieszczania się krawędzi skrawającej względem materiału i będzie to prędkość wypadkowa z tytułu obrotu i posuwu i wyliczymy ją jako przeciwprostokątną trójkąta prostokątnego gdzie przyprostokątnymi będą prędkość obrotowa i posuw.

: 15 lut 2008, 11:26
autor: mucha10
witam. jako poczatkujacy operator/ustawiacz mam pytanko: producent plytek podal mi paramtry skrawania: obroty 500 a posuw 100. jednak przy takim ustawieniu maszyna wydaje dziwne odglosy (glosne brzeczenie). detal zamocowany jest prawidlowo a glebokosc skrawania rowniez niewielka, stal st3 wiec powinno wchodzic jak w maslo. czy podane parametry nie sa czasami bledne? z braku doswiadczenia nie jestem w stanie tego okreslic.

: 15 lut 2008, 23:45
autor: skoti
Kolego te wartosci przeczytas z paczki czy ktos ci je podal ? Maszyna frezarka ?

: 16 lut 2008, 14:23
autor: jasiu...
Najbardziej podstawowe pytanie - czy mówimy o toczeniu(płytka w nożu), czy w głowicy?

Jeśli jest to toczenie, to częstą przyczyną "wycia" jest zbyt mała warstwa materiału zbieranego - płytka jest przeznaczona do obróbki zgrubnej, a ktoś chce nią wykańczać i robi się "pralka". Często z takimi przypadkami będziesz miał, jeśli detal jest wiotki (cienkie ścianki), a promień naroża płytki duży.

Przy frezowaniu najczęstszą przyczyną hałasu jest wchodzenie w wibracje, spowodowane rezonansem jakiejś części (czasem może to być nawet jakaś blacha osłaniająca, a nawet luźne drzwiczki od szafy sterowniczej). Przy określonej częstotliwości uderzeń głowicy następuje rezonans. Rada - kombinować z parametrami, rodzajem płytek, no i głowiczki też nie są uniwersalne. Acha - czasem tak zachowują się rozklekotane wrzeciona, albo luźne prowadnice. Niestety, głowiczki wymagają dość sztywnych maszyn.

Napisz coś więcej - rodzaj płytek, jaka obróbka, jakim narzędziem i na jakiej obrabiarce. Pomyślimy, co może być jeszcze.

: 18 lut 2008, 13:12
autor: mucha10
dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
problem rozwiazany: drgania wynikaly z powodu zbyt dlugiego uchwytu (L) dla freza. Zastosowanie porzadnego (odpowiednio krotkiego) oraz lepszego mocowania przedmiotu wyelimonowalo drgania i obecnie frez smiga na posuwie 200 bez zadnych stekow :) . pozdrawiam

Re: Prędkość skrawania a posuw!

: 05 wrz 2012, 13:19
autor: knapers85
trato pisze:Jak powiazac posuw z predoscia skrawania? Kazdy zna wzor na predkosc V=Pi*D*n/1000. Nie ma w tym wzore posuwu, ale przeciez wiadomo ze jak zwiekszymy posuw okreslany w mm/obr to przeciez szybciej zeskarawamy okreslona powierzchnie. Stad mam pytanie jak rozwinac wzor na V, by tam znalazl sie rowniez posuw?

Odpowiadając czysto teoretycznie:

jeśli Vc=(pi*D*n)/1000

a

Vf=n*z*fz, gdzie:

Vf- prędkość posuwu,
n- obroty wrzeciona
D- średnica narzędzia,
Vc-prędkość skrawania
fz-posuw na ostrze,
z-liczba ostrzy,

to podstawiając po przekształceniach wzoru (2) n=Vf/(fz*z)

do wzory (1) otrzymujemy:

Vc=(pi*D*Vf)/(1000fz*z)

analogicznie:
Vf=(1000Vc*fz*z)/(pi*D)

teraz praktyka:

wychodząc ze wzoru (1) mamy dane:(zakładając że frezujesz i masz dane katalogowe narzędzia)

Vc, ap, ae, z, fz (zakładam, że wiesz co oznaczają wartości, jeśli nie, to- ap-głębokość jednorazowego wejścia narzędzia, ae-szerokość jaką zabiera narzędzie na przejście), obliczasz obroty oraz posuw.


Pozdrawiam

: 26 lut 2014, 21:15
autor: pdasiek
odsmaże kotleta :)

panowie mam pytanko, robię już jakiś czas w branży, w sumie kilka miesięcy jako operator frezarek.

Ostatnio zmieniłem pracę gdzie często robimy frezami VHM,
nie bardzo mogę dobrać odpowiednie parametry żeby te frezy przetrwały jak najdłużej.

Oczywiście nie mam problemów z obliczeniami, aczkolwiek boje się tak dużych wartości obrotów, a narzędzia trochę kosztują. Okazuje się jednak że teoretycznie idzie cicho i nie wibruje a w praktyce szybko się frez tępi.

No więc konkrety, dajmy na to frez VHM 12mm 4-ro piórowy
Posuw na ząb 0,12
Vc ~100 m/min
obr powiedzmy 1500 obr\min

Posuw wychodzi 720 mm\min

No i tak, frezowanie następuje całą powierzchnią czoła, na głębokość 1.5mm
Wejście w materiał z boku, bez windy (rampy).

Na początku robiłem na parametrach
n=1000 obr\min
posuw około 250, szło cichutko, wibracje znikome, aczkolwiek frez stępił się dosyć szybko.

Kolega po kursie CNC stwierdził że trzeba dać około 2000 obrotów posuw w granicach 400-500 mm\min

pierwsza opcja szła cichutko, zbierałem więcej bo 2mm, druga dużo głośniej i po 1mm, suma sumarum czas obróbki taki sam, aczkolwiek druga opcja odziwo nie męczyła tak freza.

podpowiedźcie mi jak to wszystko dobierać, ewentualnie jakieś odnośniki do literatury

: 27 lut 2014, 12:07
autor: Dudi1203
Frezujesz współ czy przeciwbieżnie? czy caly czas pełną szerokością freza