noze składaki do małych otworów

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#71

Post napisał: pukury » 03 gru 2015, 11:32

witam.
no cóż - ten nóż działa jak " kawałek " rozwiertaka .
ale skoro jest ok - to jest ok.
powodzenia.
pozdrawiam.


Mane Tekel Fares

Tagi:


Autor tematu
papier2000
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 30
Posty: 60
Rejestracja: 25 lis 2015, 15:22
Lokalizacja: Koniki

#72

Post napisał: papier2000 » 03 gru 2015, 11:51

ALZ pisze:No to mam wręcz odwrotne doświadczenia. Nóż z materiałem musi mieć jak najmniejszy kontakt, naddatek materiału musi być dość duży aby wiór był ciągły i gładki, i muszą być duże obroty. Tylko w takich warunkach powstanie gładka powierzchnia. Tępy nóż, zbyt duzy kontakt z powierzchnią, złe kąty powodują wzrost temperatury. Z fotek wydaje mi się że masz złudzenia że jeśli nóż będzie bardziej płasko przylegał do obrabianego materiału będzie gładszy. Nie w tym przypadku.
A na jakim posuwie wykańczasz wytaczakiem? Zobacze, na koła które mam, może da sie jeszcze mniejszy ustawić.

Ten moj sposob przy wielu przejściach w końcu daje dobrą powierzchnię, ale troche trzeba to wymęczyć...trwa dlugo

Doszlifuję czołowe ostrze w tym wytaczaku hss i zrobię na szpicu małe zaokrąglenie, ustawię go z dodatnim kątem przyłożenia i puszcze na maks obrotach. Jesli się da, to też zmniejsze posuw.
Napisze jaki jest efekt.

Reasumując:
1) Jaki dał byś posuw na koniec?
2) Jaki kąt przyłożenia noza na koniec?
3) Obroty jak największe.
4) Zbierać 0,1mm na promieniu w finalnym przejściu?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#73

Post napisał: ALZ » 03 gru 2015, 11:59

Przy poliamidzie nie używam posuwu, jadę ręcznie bo to musi byc duży posuw i nie chce mi sie kombinować z nietypowymi posuwami. To musi być zdecydowana i szybka obróbka. Musisz poćwiczyć.
Ja toczę gniazda 7 mm i mam obroty 2500 i za jednym przejściem biorę 3 mm.


Autor tematu
papier2000
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 30
Posty: 60
Rejestracja: 25 lis 2015, 15:22
Lokalizacja: Koniki

#74

Post napisał: papier2000 » 03 gru 2015, 12:37

pukury pisze:witam.
no cóż - ten nóż działa jak " kawałek " rozwiertaka .
ale skoro jest ok - to jest ok.
powodzenia.
pozdrawiam.
No ipodsumowałeś moją dotychczasową walkę z tematem :) Jak zrobie taki "wytaczak" symetryczny, to pewnie i drgan nie bedzie :)

[ Dodano: 2015-12-04, 09:28 ]
Kolejne toczenie za mną.
Tym razem już zakres obrotów 1500-2500. Zbierana grubość to kilka setek, kilka dziesiątek i kilka mm. Kąt przełożenia noża od kilku do ok. 20st. W różnych kombinacjach.
Dodam że na szpicu wytaczaka zrobiłem mały promień.

Wibracji brak :-)
Otrzymaną powierzchnia była niezła, ale ani razu nie uzyskałem zupełnego błysku. Zawsze pod paznokcie mogłem wyczuć choć trochę ścieżkę noża. Ogólnie nie jest źle, ale jeśli uzyskam lustro, to poprawię parametry pracy urządzenia do którego jest ten detal.

Przy wykańczaniu z zerowym kątem przełożenia, powierzchnia wyszła jednak bardziej gładka

Wydaje mi się że wszystko robię dobrze. Nóż ostry. Na foto chyba ciężko będzie pokazać te powierzchnie, ale spróbuję wieczOrem

[ Dodano: 2015-12-04, 10:49 ]
Pozycze od kolegi kilka innych wytaczakow i bede walczyl dalej. W koncu musi sie udac :)

Dam znac jak juz do czegos konkretnego dojde


Autor tematu
papier2000
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 30
Posty: 60
Rejestracja: 25 lis 2015, 15:22
Lokalizacja: Koniki

#75

Post napisał: papier2000 » 06 gru 2015, 09:31

Kolejne serie próbne poszły...
Wychodzi mi na to, że najlepsza powierzchnię uzyskuje używając rozwiertaki do końcowej obróbki.tu akurat użyłem ręczny rozwiertak nastawny yato. Niestety nadaje się tylko do otworów przelotowych.

ALZ czy twój pogłębiacz dał lepsza powierzchnię niż wytaczak?

Drugie miejsce na podium zajął wytaczak pożyczony od kolegi Kasztana. Nie wibrował i ładnie zbierał, choć nie dawał idealnego lustra, to był bardzo blisko. Być może to kwestia podostrzenia go. Zdjęcia wytaczak załączam.Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
papier2000
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 30
Posty: 60
Rejestracja: 25 lis 2015, 15:22
Lokalizacja: Koniki

#76

Post napisał: papier2000 » 07 gru 2015, 10:30

Wyciosałem nowy wytaczak z hss z zaokrąglonym ostrzem i zrobilem probne toczenia na POM C i w ALU

W obu materiałach robilem po 4 przejscia konczące po tej samej sciezce z obrotami 1500-2500. W obu przypadkach wychodzi równy cylindryczny otwor.

W tworzywie idzie bardzo ladnie a finalna powierzchnia jest juz niedaleka od lustra. Na upartego da sie jeszcze wyczuc pasnokciem leciutka chropowatosc wzdluz osi, ale na oringi styknie. Pewnie jak wypoleruje ostrze to bedzie perfekt :)

W alu noz szedl z piszczeniem, stad pewnie matowa powierzchnia na zdjeciu, ale pod palcem jest całkiem gładko no i w kontakcie z oringiem pracuje super nawet na sucho.

Generalnie nóż jest cieniutki bo wyciety z 6x6 hss, takze trzeba zbierac maks 1mm na promieniu. Pewnie wyprodukuje drugi solidniejszy..

Jako, że temat już chyba został wyczerpany...
CHCIAŁEM PODZIĘKOWAĆ WSZYSTKIM CO CIERPLIWIE UDZIELALI ODPOWIEDZI I WSPÓLNIE WYMĘCZYLI ZE MNĄ TEN TEMAT :)
Sporo sie nauczylem i dzięki za nową wiedzę.

Ponizej zdjecia:Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7587
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#77

Post napisał: pukury » 07 gru 2015, 10:50

witam.
postępu jak widać są .
ale - powierzchnia jeszcze nie jest taka jak może być - szczególnie w alu.
i staraj się nie toczyć agresywnie przy takiej cieniutkiej ściance - plastik.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
papier2000
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 30
Posty: 60
Rejestracja: 25 lis 2015, 15:22
Lokalizacja: Koniki

#78

Post napisał: papier2000 » 07 gru 2015, 11:05

pukury pisze:witam.
postępu jak widać są .
ale - powierzchnia jeszcze nie jest taka jak może być - szczególnie w alu.
i staraj się nie toczyć agresywnie przy takiej cieniutkiej ściance - plastik.
pozdrawiam.
Zgadza sie ze w alu nie wyglada to jeszce najlepiej, ale o dziwo oring wspolpracuje z nią kapitalnie. A że tam bedzie jeszcze smar, to aż mnie korci zeby taką powierzchnie zostawic dla lepszego smarowania....Ot takie amatorskie honowanie cylindra :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”