Precyzyjne ostrzenie stalek hss

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#11

Post napisał: Majster70 » 10 lut 2015, 06:52

Pafełek pisze:Witam
Czy jest sposób na precyzyjne i powtarzalne ostrzenie takich stalek?Chodzi mi o to żeby powtarzał się kształt po toczeniu.Ostrzenie zieloną tarczą "na oko" odpada.
Po to wymyślono najpierw kopiarki a później CNC żeby uniknąć takich problemów...
Można z dużą pewnością założyć, że taniej i szybciej wytoczysz tego typy detale jak na zdjęciach Romana J4 na tokarce CNC używając standardowych noży niż zaszlifujesz takie noże kształtowe jakąkolwiek tarczą na jakiejkolwiek szlifierce. Sorry za drobną złośliwość, ale to w końcu forum CNC...



Tagi:


zdzicho
Posty w temacie: 5

#12

Post napisał: zdzicho » 10 lut 2015, 20:34

I tu kolega się myli. Póki co toczenie kształtowymi nożami jest najszybsze,i stosuje się je powszechnie w produkcji masowej. Nie zrobisz na cnc skompilowanego detalu w 3 s ,a nożami kształtowymi jak najbardziej. Cos o tym wiem ,albowiem w firmie pracuje setka z ogonkiem automatów na noże kształtowe ,i trzydzieści kilka cnc. Wszystkie są szesciowrzecionowe. ,ale te na noże kształtowe (krzywkowe) są zdecydowanie wydajniejsze ,chociaż i jedne i drugie maja swoje zalety i wady.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#13

Post napisał: Majster70 » 11 lut 2015, 06:41

No proszę, człowiek myśli, że wszystkie rozumy pozjadał, a tu nowe zaskoczenie starym tematem. Ja w każdym bądź razie przy produkcji jednostkowej i krótkich seriach pozbyłem się tego problemu bez żalu. Noże szlifuję co najwyżej do nietypowych rowków czy fazek, wszelakie kształty wykonuję z programu. Dokładnie wykonać promyk czy jakiś kształt zaszlifowanym nożem wcale nie było tak łatwo, im większe gabaryty tym większe problemy. Być może przy drobiazgach robota idzie szybko, ale przy większych średnicach, promieniach itd mam złe doświadczenia, nie wrócę po dobroci do starych metod :razz:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#14

Post napisał: RomanJ4 » 11 lut 2015, 10:03

Świat idzie do przodu, i od CNC (a po nim pewnie "drukowania") nie ma odwrotu, ale jak słusznie kolega Majster70 zauważył drobiazgi, zwłaszcza na masową skalę, szybciej (a przez to i taniej) wykonywać starą metodą czyli kształtowymi.
To trochę jak z technologiami AV, gdzie scalaki opanowały niepodzielnie tę dziedzinę, ale lampowy amplituner dalej jest w użyciu, podobnie jak winylowa płyta, bo jak mawiają audiofile, "mają duszę".. Podobnie manualki...
Ot, i cała filozofia..
pozdrawiam,
Roman


zdzicho
Posty w temacie: 5

#15

Post napisał: zdzicho » 11 lut 2015, 15:50

Oj Majster ,Ty chyba nie wiesz o jakich nożach kształtowych ja piszę. To nie jakiś tam promyk, to często połowa części o bardzo złożonym kształcie ,wykonana za jednym wtoczeniem. Na CNC nożami,z płytkami uniwersalnymi musiałbyś zmienić kilka narzędzi ,aby to wykonać. Jak rozbierzesz ABS w samochodzie ,to znajdziesz tam taki porzeźbiony zaworek. To jest wykonane na gotowo dwoma nożami. Na CNC rzeźbiłbyś to z min, tam spada co 3 sek.Gładziutkie lśniące ,z fazeczkami 0,1 ,promyczkami 0,1, kanałkami takimi ,ze ciężko byłoby gotowa płytkę dobrać.
Przy krótkich seriach ,czy dużych gabarytach CNC jest idealne,i tanie. Założyciel tematu ,toczy jednak drobnicę i w dodatku na tokarce manualnej,zatem nóż kształtowy jest do jego roboty wyjściem ,,jedynie słusznym." Odsyłanie go do CNC (czyli czegoś ,czego nie posiada ),jest pozbawione sensu.


Autor tematu
Pafełek
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 146
Rejestracja: 27 paź 2014, 20:34
Lokalizacja: Lublin

#16

Post napisał: Pafełek » 11 lut 2015, 19:39

Sam nie wiem co miałem na myśli:-)Teraz już wiem że tylko ściernicą to zrobię ale powiedzcie jak?Ręcznie na szlifierce stołowej takie skomplikowane kształty??Mój kształt co prawda jest zdecydowanie prostszy.
Kolego Majster zdaję sobie sprawę że to forum poświęcone cnc ale na chwilę obecną jest to dla mnie maszyna nie osiągalna.Mini tokarkę już posiadam i sporo rzeczy dzięki kolegom z tego forum się dowiedziałem.Taki nóż kształtowy bardzo przyspieszy moją produkcję. Na razie szukam rozwiązań jak usprawnić pracę tylko pod kątem tokarki więc proszę o cierpliwość:-)


zdzicho
Posty w temacie: 5

#17

Post napisał: zdzicho » 11 lut 2015, 21:14

takie precyzyjne noże kształtowe o jakich pisałem wykonuje się na szlifierkach profilowych CNC,albo ekranowych. Minimum to ostrzałka NUA ,albo inna szlifierka w tym typie. na toczku,trzeba mocno kombinować i raczej robić pakiet składający się z pojedynczych noży. Czy jednak będzie to możliwe zależy od kształtu noża. Trzeba wykonać jakiś wzornik i doszlifowywać noże dopasowując do poszczególnych fragmentów wzornika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”