Strona 1 z 2

Frez

: 27 kwie 2014, 19:02
autor: Andrzej 40
Jakie przeznaczenie ma frez pokazany na zdjęciu zakończony stożkiem ?

Obrazek

Musiałem wyciąć resztę, bo nie przyjmowało pliku ze względu na objętość.

: 27 kwie 2014, 19:53
autor: RomanJ4
Takie frezy ze stożkowym zakończeniem i takąż szyjką chwytu służą do wybierania w wałkach gniazd pod wpusty czółenkowe

Obrazek Obrazek

: 27 kwie 2014, 22:45
autor: Andrzej 40
Dziękuję.
Takie miałem przeczucie, że jak zwykle to Kol. RomanJ4 odpisze :wink: . Ten stożek służy do usztywnienia mocowania freza, coś jak odwrotność nakiełka i kła ?
Pozdrawiam.
Andrzej

: 27 kwie 2014, 22:52
autor: RomanJ4
Dokładnie, jako że w podejściu do (okrągłego) przekroju wałka nie przeszkadza stozek chwytu a za to bardzo go usztywnia.
No, oczywiście nie przeszkadza to użyć taki frez do innych pasujących do kształtu zastosowań, nawet do rowka teowego, o ile będzie na tyle szeroki by zmieścić średnicę chwytu, no i spiłujemy "dziobek"..

: 27 kwie 2014, 23:17
autor: Andrzej 40
Jeszcze jedno podziękowanie!
Nie lubię psuć narzędzi, ale chyba zeszlifuję mu ten "dziób", bo raczej będzie przeznaczony do rowków teowych. Wpusty czółenkowe w zastosowaniach hobbystycznych są chyba rzadko stosowane.
Pozdrawiam.
Andrzej

: 28 kwie 2014, 00:08
autor: 000andrzej
Ten frez ma ostrza tylko na powierzchni walcowej. Można rzeźbić, ale nie lepiej kupić specjalnie do tego celów przeznaczone frezy z 3 powierzchniami? (DIN851) Jak masz tego więcej to będzie szybciej i lepiej.

: 28 kwie 2014, 02:10
autor: Andrzej 40
000andrzej pisze:Ten frez ma ostrza tylko na powierzchni walcowej. Można rzeźbić, ale nie lepiej kupić specjalnie do tego celów przeznaczone frezy z 3 powierzchniami? (DIN851) Jak masz tego więcej to będzie szybciej i lepiej.
Nie zajmuję się produkcją tylko się bawię na maszynkach stołowych, frezowanie na OUS-1. Akurat mam kilka takich frezów. Przydałby mi się mały stolik z rowkami teowymi. Kupić lepszy zawsze można, jak się okaże że tym się nie da, tylko będzie drożej :mrgreen: . Trzymać go w szufladzie, żeby na niego tylko patrzeć nie ma sensu. Można środek podszlifować o 0,2-0,5mm żeby zmniejszyć powierzchnię tarcia i być może będzie się sprawdzał. Nadal będzie można go wykorzystać do frezowania np. zwykłych rowków. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :wink: .
Pozdrawiam imiennika.
Andrzej

: 28 kwie 2014, 21:49
autor: zdzicho
One mają podcięcie obustronne ,do wewnątrz ,więc nie będą zacierać. Nakiełek zewnętrzny ,jest technologiczny do szlifowani w produkcji i można go usunąć .

: 28 kwie 2014, 23:40
autor: Andrzej 40
zdzicho pisze:One mają podcięcie obustronne ,do wewnątrz ,więc nie będą zacierać. Nakiełek zewnętrzny ,jest technologiczny do szlifowani w produkcji i można go usunąć .
Raczej przychylam się do opinii kol. RomanJ4 co do przeznaczenia stożka ponieważ nie mają podcięć o których Kol. pisze. Ale można je zrobić. Dlatego pisałem o podszlifowaniu. Wina zdjęcia na którym tego nie widać, ale chodziło mi tylko o pokazanie stożka.
Pozdrawiam.
Andrzej

: 02 maja 2014, 23:42
autor: zdzicho
Maja maja.To zaledwie kilka setek. Przyłóż liniał krawędziowy ,a zobaczysz .U nas takich frezów swego czasu setki się używało,i produkowało na własne potrzeby i nietypowe wymiary.Przy większych szerokościach stosuje się nakiełki wewnętrzne. Przy małych zewnętrzne ,bo wewnętrzny osłabiłby konstrukcje freza.