Jakie frezy do jakiego materiału? - baza wiedzy

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
nobia
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 23
Rejestracja: 04 mar 2014, 12:56
Lokalizacja: Podkarpacie

Jakie frezy do jakiego materiału? - baza wiedzy

#1

Post napisał: nobia » 07 mar 2014, 10:08

Witam,
Chciałbym stworzyć temat dotyczących frezów, w którym zawarte byłyby informacje dla zaczynających swoją przygodę z CNC (sam taki jestem). Jeśli byłoby dużo odpowiedzi i wskazówek z powodzeniem można taki temat przypiąć (dla potomnych), tak aby potrzebnych informacji nie szukać kilka dni, nie zakładać tysiąca różnych wątków na forum i niepotrzebnie nie niszczyć narzędzi metodą prób i błędów.
Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele jest firm, które chętnie doradzą podczas zakupów, ale mimo wszystko, myślę że warto zebrać sobie takie wiadomości w całość dla dobra ogółu (w końcu temu służy to forum :)).

Od czego zaczniemy? Jak już wspominałem jestem początkujący w CNC (mam ploter frezujący marki SERON o pow. roboczej 1500x2500mm) i jeszcze długa droga przede mną jak nauczę się optymalnie korzystać z tego urządzenia.

Wszystkie moje pytania dotyczą materiałów takich jak: drewno (brzoza, sosna, jodła, dąb, jesion, olcha, buk, modrzew) i materiały drewnopodobne (płyty wiórowe osb, mdf i tym podobne), tworzywa sztuczne (Plexiglas wylewane i ekstrudowane, PCV spienione, HIPS, Poliwęglan, Polipropylen, Płyty piankowe, PET, ABS, szeroko rozumiane polimery), aluminium (dibond, itd), pozostałe metale (Jeżeli przyjdzie Wam do głowy inny materiał to śmiało dopisujcie)


Na początek chciałbym uzyskać podstawowe informacje takie jak:
- jakich frezów używać do wycinania profili (np. proste części mebli, litery itd.) - jak dobrać parametry pracy tak aby nie strzępić krawędzi, nie męczyć materiału i uzyskać jednolitą powierzchnię.
(pierwszy problem jaki napotkałem to zmatowienie materiału i ślady pracy narzędzia w plexiglasie wylewanym przy wycinaniu prostego napisu wgłębi plexiglasu frezem 5mm 3-piórowym prostym, skok 0.1mm)

- jakich frezów używać do czyszczenia powierzchni (np. elementy wypukłe powstające przez usunięcie zbędnego materiału) - jak pozbyć się śladów po obróbce zgrubnej, czym najlepiej wykańczać?

- jakich frezów używać do grawerowania? Problem jaki napotkałem to w aluminium przy grawerce frezem grawerskim V 0.3mm przy skoku 0.07mm to widoczne "zadrapania" wewnątrz loga i ostre krawędzie, jak się tego pozbyć?

Wiem, że temat to temat rzeka... Wszystko zależy od parametrów frezów, maszyny itd, ale są takie ogólne zasady postępowania. Z tego co udało mi się na ten moment zaobserwować to:
- grawerowanie w aluminium wychodzi lepiej jeżeli da się mały posuw i największe obroty (a może to wina mojego V freza?)
- wycinanie pleksiglasu GS średni/duży posuw i duże obroty
- obróbka drewna największy posuw i największe obroty

Czujcie się woli w wygłaszaniu opinii i własnych spostrzeżeń - nawet, że autor tego topicu jest głupi :) (niestety jestem jeszcze laikiem i moje spostrzeżenia mogą być błędne).

Pozdrawiam i życzę owocnej rozmowy!



Tagi:


faber33
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 19 sie 2013, 18:40
Lokalizacja: Żywiec

#2

Post napisał: faber33 » 25 paź 2016, 13:53

Temat zacny ale nie został poruszony... dlatego sam z ciekawości podbijam. Proszę o rozwinięcie tematu bardziej doświadczonych kolegów, bo ten temat dopiero przede mną :mrgreen:


burzaxxx
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 25 wrz 2010, 20:22
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#3

Post napisał: burzaxxx » 24 lis 2016, 22:21

Tool scout ze strony hoffman group
Mazak/Mazatrol-Haas-NUM-GibbsCAM

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”