Strona 1 z 1

Materiał na pilniki ręczne do metalu

: 08 maja 2011, 21:02
autor: Frydolin
Witam,
Jestem studentem mechatroniki. Na zajęciach z doboru materiałow dostalismy projekt w którym mamy przedstawic zalety i wady materiałów (stali) z których tworzy sie ręczne pilniki do metalu.
Pozornie banalne zadanie stało sie dużym problemem ponieważ z informacji jakie znalazłem można śmiało wywnioskować że pilniki głownie produkuje sie ze stali N12E (narzędziowa, plytko hartująca się) i właściwie tyle w temacie... (tylko tyle wiem) :P Ja natomiast potrzebuje jeszcze jakis propozycji bo chwilowo nie mam czego porównywać.
Z jakiego materiału wykonywane są jeszcze ręczne pilniki do metalu (nie chodzi mi o rękojeść). Jakies propozycje?

Ps: Przed chwilą odkryłem że istnieją pilniki z posypką diamentową - orientuje sie ktoś jaka tam jest używana stal?

Pozdrawiam, czekam na propozycje i z góry dziękuje zainteresowanym!

: 09 maja 2011, 13:10
autor: Mrozik
nc6

Re: Materiał na pilniki ręczne do metalu

: 11 maja 2011, 10:15
autor: WZÓR
Frydolin pisze:...Pozornie banalne zadanie stało sie dużym problemem ponieważ z informacji jakie znalazłem można śmiało wywnioskować że pilniki głownie produkuje sie ze stali N12E (narzędziowa, plytko hartująca się) i właściwie tyle w temacie... (tylko tyle wiem) :P Ja natomiast potrzebuje jeszcze jakis propozycji bo chwilowo nie mam czego porównywać.
.... a co Ci w tym temacie więcej potrzeba?
Materiał na pilniki to N12E.... kropka koniec. :cool:
Mrozik pisze:nc6
Kiepski pomysł.

Re: Materiał na pilniki ręczne do metalu

: 12 maja 2011, 10:23
autor: Mrozik
WZÓR pisze:
Mrozik pisze:nc6
Kiepski pomysł.
Kolega chciał do porównania, z nc6 też pilniki robiono (jakiś stary poradnik ślusarza) czy nadal się robi to nie wiem, aczkolwiek jako narzędziówka powinna się nadawać.

: 28 lip 2011, 14:01
autor: bodzio-visla
Proponuję skontaktować się z Befaną w Bydgoszczy. Tam uzyskasz informacje, z czego produkuje się pilniki ślusarskie, z czego iglaki oraz tarniki. Możesz też dowiedzieć się, jak zmieniały się materiały na pilniki w przedziale ostatnich stu kilkudziesięciu lat. Fabryka ta powstała w 1852 roku, początkowo nazywała się GRAKONA (od nazwiska założycieli Granobs i Kozłowski) i miała telefon o numerze 176 :lol: . Jako ciekawostkę dodam, że w katalogu pilników z około 1900 roku widniały pozycje:
pilnik do pił żórawiowych
pilnik słomkowy, buntowy
raszple do kopyt
ptasie języki
pilniki strugowe
raszple gabinetowe :lol: