Witam. Jak w temacie napisałem potrzebuję narzędzia do wykonania promienia na czole detalu. Czy są takie norze w sprzedaży ?? 2 sprawa czy wiecie jak skutecznie dokonac pomiaru tego elementu konturu ??
można też takim prostym (więcej zabawy z ustawianiem promienia):
: 22 paź 2010, 22:14
autor: zdzicho
Jeśli to fragment kuli ,to specjalny pogłębiacz jako narzędzie wykańczające . Z taka dokładnością można zmierzyć na konturografie,o ile ma się do niego dostęp.Jeśli to produkcja seryjna ,to można mierzyć sprawdzianem specjalnym, wykonanym specjalnie do tego przedmiotu.
Maszyna musi być sztywna ,aby nie było drgań i pralki.
: 22 paź 2010, 22:51
autor: mateu5
A czy możecie polecić jakieś narzędzie z WNT ? Katalog można pobrać z ich strony. Narzędzie może być z wyższej półki (nie ja za nie płacę).
: 22 paź 2010, 23:07
autor: RomanJ4
http://www.wnt.com/serwis_pobierz_PLK_HTML.htm
"Precyzyjne narzędzia wytaczarskie" Wybór zależy od portfela.
Edit. Rozumiem, że to powierzchnia walcowa?
Nawiasem mówiąc powierzchnię kulistą też można wytaczadłem wykonać, należy tylko umieścić plaszczyznę obrotu noża w osi sfery kulistej detalu a sam detal zamocować na stole obrotowym i zagłębiać narzędzie do wymaganej głębokości obracając detalem.
: 23 paź 2010, 01:03
autor: mateu5
"na stole obrotowym" ??? Ja to chcę wykonać na tokarce i potrzebuję do tego dobrego noża który bez problemów zmierzę na czujnik pomiarowy (mazatrol).
: 23 paź 2010, 10:10
autor: RomanJ4
Pisałem o stole obrotowym do wykonania pow. kulistej w np nieobrotowym elemencie bo nadal nie wiem czy ta półkolista powierzchnia jest walcowa czy kulista? Rysunek może być przekrojem (choć poprawnie powinien mieć zakreskowany przekrój).
A jeśli jest to element obrotowy (względem poziomej osi) i chcesz go wykonać na tokarce to polecam bardzo prosty przyrząd na tokarkę do toczenia takich powierzchni. http://www.projectsinmetal.com/free-met ... athe-mill/ http://www.bedair.org/Ball/ball1.html http://www.bedair.org/Ball/ball5.html
Ten pierwszy z dwoma płytkami jest lepszy bo można odwrócić nóż do toczenia wklęsłego aby nie zahaczyć o uchwyt, a jak to działa widać tu
Tu akurat toczy powierzchnię wypukłą ale żaden problem wklęsłą -wystarczy przestawić nóż za pionową oś obrotu.
Tu masz przykład toczenia pow. wklęsłej nawałku, ale nie ma problemu toczyć od czoła.
Był na allegro, ale jest tak prosty, ze można wykonać samemu. W tej wersji należy płytkę ustawić w żądanej odległości od pionowej osi obrotu przyrządu i toczyć sprawdzając kształt sprawdzianem.
Aby ułatwić precyzyjne ustawianie zmodyfikowałbym lekko przyrządzik dodając śrubę do przesuwania noża i jarzmo do zamocowania czujnika zegarowego, ale to niekoniecznie.
Skoro na mazaku to polecam zrobić tak.
Jeżeli kupowałeś nową maszynę to na pewno masz oprawkę do zamocowania noża z chwytem kwadratowym w poziomie.
Weź sobie nóż na płytkę V lub D np. SVJBR .... i zamocuj w tej oprawce i kulę taką zrobisz bez najmniejszego problemu. i bez żadnych drogich narzędzi.
: 23 paź 2010, 11:59
autor: mateu5
Kolego Rejman bardzo ciekawy przyrząd ale czy na tokarkę numeryczna z głowica rewolwerową ?
rafalxfilex A jeśli średnica promienia będzie większa lub mniejsza czy po zjechaniu nożem do osi detalu nie zawadzi jego tylna krawędzią ? zakładając że szerokość noża to 25 mm.
: 23 paź 2010, 14:17
autor: maz
Jak masz do dyspozycji tokarke numeryczna, to po co w ogole pytasz?
Zrobisz to zarowno nozem z plytka okragla jak i zwykla trojkatna. Wystarczy odpowiednio opisac geometrie plytki i zrobic program.