Strona 1 z 1

Rozpoznanie uszkodzenia noża tokarskiego

: 16 mar 2010, 22:25
autor: Mated
Mam następującą prośbę - podczas pracy noża tokarskiego w standardowych warunkach doszło do oderwania ostrza - czym mogło to być spowodowane? Wada materiału, procesu produkcji? Czym zazwyczaj są powodowane tego typu uszkodzenia?

Obrazek

: 16 mar 2010, 23:08
autor: BYDGOST
Nóż został tak mocno zużyty, że z ostrza prawie nic nie zostało. Materiał od spodu ostrza został całkowicie zeszlifowany to i węglik stracił podparcie a lut z boku nie był w stanie go utrzymać i musiało pęknąć. Nie ma czego żałować. To były jego ostatnie chwile.

: 16 mar 2010, 23:24
autor: Mated
A jeśli chodzi o głębsze przyczyny takiego stanu ostrza - jakie ostrze powinno być, żeby dłużej wytrzymać - twardsze, miększe? Czy może sposób wykonania ma zasadniczy wpływ na jego żywotność? Mam za zadanie określić co było przyczyną zniszczenia elementu i co w procesie produkcji wpłynęło na takie, a nie inne zachowanie noża (nieodpowiednie dobranie stopów, błędny sposób wykonania).

: 17 mar 2010, 00:00
autor: Primoza2007
Lubię takie rzeczy rozkminiać. Możesz wrzucić zdjęcie pierwotnego wyglądu narzędzia, zbadania jego twardości, i podać materiał ? Narzędzia na płytki wymienne nie są tak kruche, prędzej się palą i krzywią jak kruszą. A SW musiało by być źle zahartowane by tak walnąć. Przydałyby się też parametry przy jakich to wystąpiło. Gregory House by się przydał :wink:

: 17 mar 2010, 00:15
autor: Mated
Chciałbym, ale niestety nie ma tak łatwo. Ćwiczenie polegało na tym, że dostałem do ręki przedmiot już po uszkodzeniu, zrobiłem zdjęcia tym co miałem pod ręką, mam dojść do tego do czego służył, co się z nim stało i co na poziomie produkcji było tego przyczyną. Może (bo ja się na tym w ogóle nie znam) pomocne będzie oznaczenie noża: ISO 6R 16 16 P20. Przy okazji pytanie - czy z tych oznaczeń można wywnioskować, czy to nóż prosty, wytaczak prosty, hakowy, czy spiczasty?

: 17 mar 2010, 10:24
autor: pprzemo88
noż: ISO 6R 16 16 P20
Obrazek
jak widac jest to noz do toczenia zewnetrznego/prawy kwadrat 16x16 twardosc plytki p20
o symbolu NNbe.. p20 do stali.
niestety na obrazku nie jest ten noz wyglada to na noz NNPa 20x12 [wymiar sam sprawdz]
Obrazek
Jest to noz z wlutowana plytka ze stali szybko tnacej...inaczej "ucinak"..
Na zdjeciu widac ze jest mocno zuzyty ,wiellokrotnie podszlifowywany i ulamala sie plytka
podczas pracy noza.
Mozna kombinowac ze noz zle naostrzony bo co z takiego ogryzka mozna zrobic.?
twardy material ,brak chlodzenia lub za mocno koles docisnol noz do materialu...
czy z tych oznaczeń można wywnioskować, czy to nóż prosty, wytaczak prosty, hakowy, czy spiczasty?
http://www.nozelutowane.biz.pl/index.php?go=3[/quote]

: 17 mar 2010, 16:14
autor: BYDGOST
Przede wszystkim wstaw bardziej wyraźne zdjęcia. Zrób zbliżenie z boku, z przodu i z góry.

: 17 mar 2010, 17:59
autor: Mariuszczs
To zdjęcie to porażka - niewiadomo czy nóż czasem nie miał spotkania z uchwytem.
Nie widać za bardzo ale płytka mogła już być za krótka i lut miał za małą powierzchnię i po prostu wyrwało ja przy toczeniu.

: 18 mar 2010, 17:36
autor: BYDGOST
Też myślałem, że to na skutek kontaktu ze szczękami uchwytu powstały te wybrania na trzonku noża, ale są one od pewnym kątem względem powierzchni bocznej to wydaje mi się, że powstały podczas nieumiejętnego ostrzenia. Muszą być lepsze zdjęcia.

Rozpoznanie uszkodzenia noża tokarskiego

: 18 mar 2010, 17:51
autor: Tomek155
Możliwe że tan nóż służył do nacinania rowków w czole materiału stąd ta zeszlifowana krawędź by nie ocierała o materiał. Bez lepszych zdjęć nie można niczego wywnioskować jedynie to ze był już mocno zużyty tzn. zeszlifowana płytka która miała zbyt słabe podparcie do czego doszła jeszcze temperatura i wibracje w efekcie Vidia odlutowała się od trzonka. Takie jest moje zdanie.