Podtrzymka do rur o dużych średnicach

Narzędzie do mocowania rury w koniku

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
daro05
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 05 maja 2022, 09:18

Podtrzymka do rur o dużych średnicach

#1

Post napisał: daro05 » 28 lis 2022, 07:47

Witam, mam pytanie odnośnie mocowania rur o dużych średnicach na tokarce w koniku, czy jest do tego jakieś narzędzie specjalne które można zamontować wewnątrz rury i docisnąć go kłem na koniku? Ostatnio toczyłem rurę o średnicy fi270 i dł 800 i musiałem wspawać do wewnątrz kawałek płaskownika żeby to wycentrować i podtrzymać na kle.

Widziałem kiedyś na filmiku jak hindusi obrabiali takie rury i mieli narzędzie w kształcie krzyża i z każdej strony były sruby którymi centrowali rurę. Na środku narzędzia oczywiście był otwór na kiełek. Czy jest coś takiego do kupienia czy trzeba sobie samemu ogarnąć?



Tagi:


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4137
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podtrzymka do rur o dużych średnicach

#2

Post napisał: Steryd » 28 lis 2022, 10:19

Prawidłowo, to się opiera na odpowiedni kieł np.:
https://www.bktools.pl/kiel-tokarski-ob ... IzEALw_wcB
Najprościej uchwyt z lewymi szczękami do środka i oprzeć się o przelot, który przecież ma fazę. Gotowych takich rozwiązań nie kojarzę.
Można?
Morzna!!!

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11568
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Podtrzymka do rur o dużych średnicach

#3

Post napisał: RomanJ4 » 28 lis 2022, 10:53

Z braku laku robiło się z metalowego krążka odpowiedniej średnicy dekielek ze stożkową powierzchnią wchodzącą w rurę, i nakiełkiem pośrodku (dużą średnice można zaadoptować ze złomowego koła pasowego, zębatego, albo krążka sztangi do podnoszenia ciężarów, itp), zwłaszcza gdy czoło rury było nieobrobione. Całość dociskało kłem konika.

Można też wykorzystać taki patent kiedy posiadamy drugi wolny uchwyt, także na obrotowym trzpieniu z chwytem Morse'a, przydatny zwłaszcza kiedy średnice rur są różne, i/lub maja nierówne czoło(chwytamy szczękami z a otwór)...
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”