Artcam 2018 - zła konfiguracja obróbki reliefu

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

Artcam 2018 - zła konfiguracja obróbki reliefu

#1

Post napisał: poniedzialek1 » 21 paź 2017, 13:43

Witam,
Chciałem wykonać pewną płaskorzeźbę. Z racji, że maksymalną głębokością jest ~25mm, to mając na względzie obróbkę frezem kulowym 2mm, nie obeszło się bez obróbki zgrubnej.
Otóż ustawiłem obróbkę reliefu na:
-obróbka zgrubna 6mm
-obróbka wykańczająca 2mm
Wszystko wyglądało dobrze po skończeniu obróbki zgrubnej, dopóki nie uruchomiłem frezarki ze ścieżką wykańczania. Okazało się, że obróbka zgrubna zostawiła na krawędzi 2mm materiału, a gdy uruchomiłem operację wykańczania, to frez 2mm wbił się na właściwą głębokosć (25mm) i niestety poddał się materiałowi.
Nadmienię, że naddatek obróbki zgrubnej to 0,5mm
Przyznam sie, że poprzednie trzy frezy złamałem na własne życzenie, ale ta ostatnia sytuacja postawiła mnie w nieciekawym położeniu z racji na czas oczekiwania 1mies. na kolejne frezy.
Zostałem ze złamanym frezem (ostatnim :cry: ) i pytaniem co się właściwie stało?
Obrazek
Obrazek
Btw. może koledzy z forum orientują się czy jest możliwoć zamówienia z kraju bliższego niż Chiny, frezów kulowych 2mm/dł. robocza 22mm?



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 21 paź 2017, 14:08

Pokaż screeny z opisem narzędzi których użyłeś do frezowania, bo piszesz, że używałeś freza 6mm, a na screenie widać, że jest 8mm

Tak czy siak, pokaż ustawienia narzędzi.

..... a najlepiej podeślij plik .art

===================
OK, już wiem o co chodzi.
Wybrałeś obróbkę reliefu pod zaznaczonym wektorem.
To oczywiście nic złego, ale jeśli relief jest wypukły, to frez trzymając się wewnętrznej krawędzi wektora nie zejdzie niżej niż wysokość reliefu w tym miejscu i słusznie, czyli po prostu nie dofrezuje.
Dofrezuje frez mniejszy, ale .... wtedy ma do zebrania to czego nie zfrezował zgrubny.

Żeby zapobiegać takiej sytuacji, stworzona została możliwość wyboru nie zaznaczonego wektora, a "automatycznego obrysu" i byłoby to super rozwiązanie, gdyby nie fakt, że obrys tworzony jest dla narzędzia wykańczającego, a nie zgrubnego, czyli i tak w efekcie nic nie daje i jest to wada Artcama, która niestety jak widać nie jest naprawiona do dzisiaj.

Jednak jest na to rada.

Otóż zamiast tworzyć jedną obróbkę zawierającą dwie trajektorię (zgrubną i wykańczającą) , tworzymy dwie, czyli po prostu wybierasz frezowanie reliefu, ale nie zaznaczasz narzędzia wykańczającego tylko samo zgrubne + zaznaczasz "automatyczny obrys"
Teraz automatyczny obrys zostanie utworzony prawidłowo, bo też tylko jedno narzędzie jest zaznaczone.

Teraz tworzymy kolejna obróbkę i robimy dokładnie to samo co wyżej, ale zamiast narzędzia zgrubnego (którego nie wybieramy) zaznaczmy tylko narzędzie do obróbki wykańczającej + "automatyczny obrys" .

W efekcie otrzymujemy dwie obróbki nad którymi mamy większą kontrolę.

Jeśli wykonasz powyższe, to sytuacja przez Ciebie opisana nie powtórzy się + narzędzia będą frezowały tylko to co konieczne żeby cały relief wyszedł prawidłowo przy czym narzędzie wykańczające na pewno nie wjedzie na niewyfrezowany przez narzędzie zgrubne obszar.


Autor tematu
poniedzialek1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:22
Lokalizacja: lubelskie

#3

Post napisał: poniedzialek1 » 21 paź 2017, 17:04

Dziękuję za wytłumaczenie, jednak aż wstyd mi się przyznać, ale faktycznie w programie zaznaczyłem frez 8mm, a frezowałem 6-tką, no cóż błędy początkującego :neutral:

A nie chciałem automatycznego obrysu, ponieważ program tworzył obrys wokół zewnętrznych krawędzi ramy, doszedłem do wniosku po co frezarka ma marnować czas na zewnętrzną krawędź, skoro materiał przytnę piłą stołową.

Teraz sobie przypomniałem dlaczego tak zrobiłem. W sumie nie wiem dlaczego ale, przy obrabianiu innych płaskorzeźb obróbka zgrubna (6mm) wchodziła w obróbkę wykańczającą, przez co w niektórych miejscach gotowej płaskorzeźby miałem "wżery pozostałe po o.zgrubnej.
Obrazek

Teraz pozostaje mi czekać na dostawę nowych frezów :???:
Pozdrawiam i życzę zdrówka

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”