Artcam - definicja frezu

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#11

Post napisał: lajosz » 02 wrz 2017, 12:20

paros pisze: skok 0,4
obroty ok. 20 000 (jakieś 370Hz)
posuw poziomy 50 mm/sek
pionowy 20 mm/sek
Czy to, że nie urwałem freza (chyba) to wynik szczęścia w tym przypadku?
Nie koniecznie.
Otóż posuw poziomy, możesz sobie ustawić nawet na 100mm/sek, a i tak maszyna MUSI zwalniać przy podejściu do "górki" , a inaczej pisząc, jak frezuje płaską powierzchnię, to ma (że się tak wyrażę) gdzie rozpędzić do w/w posuwów, ale i tak musi zwolnić przy napotkaniu wzniesienia, bo po prostu istnieje coś takiego jak bezwładność, więc nie może jechać na pełnym ustawionym posuwie po całym, najeżonym wzniesieniami reliefie.
No chyba, że maszyna waży kilka gramów, a silniki/serwa pozwalają na błyskawiczną pracę, ale .... to teoria, a w praktyce po prostu musi zwalniać, tym bardziej, że na Twoim reliefie jest tych "górek" mnóstwo, więc nie za bardzo jest gdzie rozwinąć te 50mm/sek.

paros pisze: Czy konieczny jest frez zgrubny?
Nie jest konieczny, ale BARDZO pożądany.

Moim zdaniem, nie ma sensu męczyć malutkiego freza frezując na klika razy, tępiąc go niemiłosiernie, martwiąc się czy się nie złamie, a przy okazji marnować energię i czas, jak wystarczy najpierw zmielić nadmiar materiału właśnie zgrubnym frezem.

.... ale .... oczywiście każdy ma swoją filozofię pracy :)



Tagi:


drot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa

#12

Post napisał: drot » 03 wrz 2017, 21:28

skok 0,4
Czy wynik frezowania (kiepski) był wynikiem powyższego


według mojej wiedzy owszem, widzę że projekt z ArtCama proponuję zrobić symulację ze skokiem 0.1 lub mniej, ja przy takim r końcówki freza gdy zależy mi na zadowalający efekcie daję skok 0.07 - ale to może skrzywienie zawodowe biżuteria wymaga dokładności i nie lubię szlifować odlewów :)


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: Dolce » 04 wrz 2017, 16:53

Jak rozumiem, zdjęcie które załączyłeś przedstawia relief wykonany już frezem wykańczającym.
Jeśli Twój relief ma wymiar 100x100 (choć z tego co widzę, zarówno obrazek jak i sam relief, którego zdjęcie załączyłeś nie są kwadratami) to sprawa nieco się zmienia. Przy takim "jubilerskim" formacie zapewne nie schodzisz w osi Z niżej niż 3-4mm. Przy takiej "powierzchniowej" obróbce prędkości posuwu mogą być wyższe. Dodatkowo, jak napisał kolega Lajosz, prędkości rzeczywiste obróbki mogą się różnić od tych zadanych w programie. Nie wiemy jakie Twoja maszyna ma przyspieszenia.
Zresztą w przypadku prędkości obróbki, w zależności od "klasy" posiadanej maszyny (niezależnie już od samego frezu) jest pewne pole do testów. Tak więc parametry które podałem nie są krytyczne. To znaczy dla mojej maszyny, z zastosowaniem frezu o którym piszesz są. Jednak dla Twojej już niekoniecznie.
Twój format (100x100mm) to naprawdę liliput jak na ten relief, którego screen załączyłeś. On ma dużo szczegółów, których według mnie tym frezem w takim formacie nie da się wyciągnąć.
Myślałem, że wykonujesz ten relief w znacznie większym formacie. A to dlatego, że zasugerowałem się wymiarem frezu zgrubnego, który podałeś czyli 6mm. W przypadku takiego małego reliefu do obróbki można zastosować dużo mniejszy frez. Po prostu nie strzela się do zająca z armaty. Jednak to sprawa gustu.
Gdybyś zastosował większy format reliefu (np. 250x300mm) to przy zachowaniu podanych przez Ciebie parametrów (skok/warstwa frezu), zyskał byś na szczegółach i według mnie uzyskał zadowalający efekt. W tak małym formacie, by uzyskać "jubilerską" jakość trzeba by chyba kopać frezem o średnicy max. 0.1mm z wierszowaniem co 0.05mm. Nie wiem jednak czy istnieją takie mikrofrezy z odpowiednio długą częścią roboczą. Dodatkowo, drewno to nie jednorodny materiał i też ma jakąś "rozdzielczość".
Podsumowując moje dywagacje, ten frez dla tego formatu i tego typu reliefu (szczegółowego) ma zbyt dużą średnicę a dodatkowo jest to frez stożkowy. Zapewne niewiele już pomoże zmniejszanie skoku w celu osiągnięcia lepszej jakości reliefu.


drot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa

#14

Post napisał: drot » 04 wrz 2017, 18:48

trochę pomoże

ObrazekObrazek

ale co ja tam wiem w końcu jestem nowym użytkownikiem

a jeszcze mnie ciekawi czy kolega Paros przy obróbce wstępnej zostawił naddatek na wykańczającą?


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: Dolce » 04 wrz 2017, 22:27

Jeśli frez ma średnicę 0.5mm i dodatkowo jest stożkowy, a wgłębienie reliefu ma załóżmy 0.4mm to choćbyś dał wierszowanie co 0.01 to i tak nic nie pomoże. To miałem na myśli. Po prostu frez jest zbyt duży, żeby odwzorować w formacie 100x100m szczegóły omawianego reliefu.
Popatrz na zdjęcie reliefu kolegi parosa, skok narzędzia ustawił na 0.4mm. Mimo tego wygląda jak by to była dopiero obróbka wstępna, zgrubna. Co da zmniejszenie skoku do 0.07mm? Myślę, że niewiele.
Tu jest zdjęcie tego reliefu wykonane w większym formacie przy zastosowaniu podobnego narzędzia:
miasto
Jak widać frez wydłubał to, co miał wydłubać.


drot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa

#16

Post napisał: drot » 05 wrz 2017, 09:17

Dolce jest dużo prawdy w tym co piszesz, relief ma wiele szczegółów i przy frezowaniu w formacie 100 x 100 mm wiele z nich straci, jednak pytanie było o parametry freza a skok 0.4 dla tego narzędzia jest po prostu za duży - co da zmniejszenie? nie będzie widać przejść pomiędzy kolejnymi ścieżkami na przykład. Relief kolegi Parosa wygląda jakby był dopiero po obróbce wstępnej - owszem dlatego pytałem czy dał naddatek, dla mnie wygląda to tak jakby zgrubne poszło do zera a ten taper to udawał że pracował. Ja używam podobnych narzędzi -frez stożkowy z promieniowym zakończeniem - do wycinania modeli odlewniczych jeszcze mniejszych i też szczegółowych. Dla mnie kompromis - czas obróbki jakość powierzchni dla takiego r to skok max 0.09
pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2017, 06:30 przez drot, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
paros
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 20 paź 2006, 12:05
Lokalizacja: małopolskie

#17

Post napisał: paros » 06 wrz 2017, 12:31

Dziękuję obydwu kolegom - fajnie, że komuś chce się odpowiadać.

O zostawianiu naddatku po obróbce wstępnej dowiedziałem się dopiero teraz. O tym, że 100x100 to miniatura właściwie też teraz. Maszynka ma pole robocze 300 x 300, więc dużych formatów i tak nie będę robił. Spróbuję na formacie bliskim możliwościom mojej frezarki, dam mniejszy skok i zobaczę efekt...

[ Dodano: 2017-09-06, 13:08 ]
a może chciałoby się któremuś z kolegów napisać, jakie konkretne parametry powinno się dać dla tego obrazka w wymiarze 100x100 a jakie 200x200 mm? Twarde drewno.

Mam do dyspozycji frezy czołowe i kuliste 6, 3, 2, 1 mm oraz tapery 0,25 ; 0,5 ; 0,75 - oczywiście mogę dokupić inne, gdyby były potrzebne.

Artcam Express. Czy symulacja da mi faktyczny podgląd na efekt końcowy? Gdzie ustawić ten naddatek? W opcjach obróbki (zarówno zgrubnej jak i wykańczającej) jest taki parametr - czy o niego chodzi? Jaka wielkość tego naddatku?

Oczywiście nie proszę o wykłady i szkolenie, za które ludzie płacą ciężkie pieniądze, ale metoda prób i błędów w przypadku gdy obróbka trwa ze dwie godziny jest trudna do wyobrażenia...


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#18

Post napisał: Dolce » 06 wrz 2017, 13:49

Symulacja w Artcamie jest całkiem dobra.
Wybierz format 200x250mm, szkoda czasu na mniejszy w przypadku akurat tego reliefu wykonywanego tymi narzędziami, które posiadasz. Zresztą i tak nie dostaniesz zapewne nic sensowniejszego do obróbki wykańczającej niż frez stożkowy o r=0.25mm.
Naddatek ustala się podczas opracowywania trajektorii, gdy wybierasz narzędzie. Nazywa się to właśnie naddatek. W przypadki obróbki zgrubnej jest ustawiony domyślnie na wartość 0.5mm i możesz tak zostawić.
Dla obróbki wykańczającej naddatek jest ustawione domyślnie na 0 i też tak zostaw.
Tutaj uwaga - gdy będziesz zmieniał frez to musisz skorygować jego położenie do faktycznego 0 na reliefie.
Obróbkę zgrubną wykonaj sobie frezem 3mm a wykańczającą oczywiście tym o najmniejszej średnicy.
Parametry obróbki frezem wykańczającym były opisane wcześniej.
Skok ustaw na 0.1mm.
W przypadku zgrubnej skok możesz ustawić na 50% średnicy narzędzia czyli 1.5mm.
Wybierz format reliefu 200x200mm.
Czas wykonania takiego reliefu wyniesie dużo więcej niż 2 godziny i tego nie da się obejść ale efekt będzie znacznie lepszy od tego, który zaprezentowałeś. Choć jubilerskiej precyzji, o której pisałeś, według mnie jeszcze nie osiągniesz.


Autor tematu
paros
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 5
Posty: 38
Rejestracja: 20 paź 2006, 12:05
Lokalizacja: małopolskie

#19

Post napisał: paros » 07 wrz 2017, 07:57

Dzięki.

>> Tutaj uwaga - gdy będziesz zmieniał frez to musisz skorygować jego położenie do faktycznego 0 na reliefie.


Nie do końca to rozumiem. Robiłem to następująco: w opcjach materiału ustawiałem "zero materiału" na dole, "pozycja modelu w materiale" na górze. Czujnik wysokości narzędzia kładłem na stole (tutaj zerowałem). Po zmianie frezu na wykańczający, zero nadal ustawiałem na stole. Czy to w tym momencie muszę uwzględniać naddatek? Myślałem, że Artcam to już uwzględnia...

[ Dodano: 2017-09-07, 08:25 ]
jeszcze coś

po zastosowaniu Twoich wskazówek (rozmiar dałem 200x200, choć powinno być 200x140, ale to w tym momencie nieistotne), Artcam wyliczył przewidywany czas obróbki na 40:43:30 (złapałem się za głowę). Po wygenerowaniu ścieżek na moją maszynkę (LinuxCNC) sam Linux obliczył pracę (łącznie dla zgrubnej i wykańczającej) na nieco mniej, niż 10 godzin. I tak złapałem się za głowę, ale zastanawiam się nad różnicą. Cztery razy mniej - trochę to koresponduje z wpisem w pliku miasto.txt - "współczynnik skali czasu 4.00" - o co chodzi?

Swoją drogą, przy takich czasach obróbki z trudem przychodzi mi wyobrazić sobie sens takich prac...
Załączniki
miasto.txt
(3.89 KiB) Pobrany 126 razy


drot
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 19 gru 2007, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa

#20

Post napisał: drot » 07 wrz 2017, 10:06

podsumowanie trajektorii - Artcam ma domyślnie wpisany mnożnik czasu obróbki x 4 - trzeba sobie zmienić na właściwy, np. czas obróbki x 1 .2
jeżeli jest to model do zrobienia formy to ma sens

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”