Strona 1 z 2

Gdzie w artkamie obrabiać relift na 3d

: 23 cze 2017, 21:46
autor: so3
Witam kolegów,na mojej maszynce wyfrezowałem sobie na próbę w zwykłym pniu ptaszka z plików dxf a dokładnie z wektorów,obrobionych w artcamie ,po zamontowaniu pnia w maszynie i udaniu się w do mojego miejsca pracy,po powrocie moim oczom ukazał się ptaszek ale jakis kwadratowy,załączyłem fotkę,myslałem że ptaszek wyjdzie obły jak to ptaszek a tu składa się on z warstw i tu moje pytanko

Gdzie i jak w artcam obrabiać wektory by wychodziły relifty obłe,czy ma znaczenie że obrabiałem ofsetem,dodam że wybrałem opcję obróbki osi z w 3d i po wybraniu narzędzia wygenerowałem g-code i do maszyny.

Dzieki za jakiekolwiek odpowiedzi

Re: Gdzie w artkamie obrabiać relift na 3d

: 23 cze 2017, 23:09
autor: lajosz
so3 pisze:Gdzie i jak w artcam obrabiać wektory by wychodziły relifty
NIGDZIE.

Wektory to wektory, a reliefy, to reliefy i jedno z drugim ma bardzo niewiele wspólnego.

W ogóle masz jakiś relief/bryłę/model 3D ? czy TYLKO same wektory ?

artcam

: 24 cze 2017, 08:58
autor: so3
Witam,no tak zle opisałeł,to jeszcze raz,z wektorów przerobiłem na gotową bryłe w 3d tak to wyglądało w podglądzie,przerobiłem za pomocą funkcji artcama o nazwie edytor kształtu itd,jak wczesniej pisałem to w zakładce 3d podgląd wyglądało wszystko na obłe a wyszło jak widać,dlatego moje pytanko co zrobiłem nie tak i gdzie popełniłem błąd,przy wyborze trajektoria wybrałem obróbkę warstw Z,czy miałem wybrać cos innego choć zostało mi tylko do wyboru trajektoria obróbki reliftu zaznaczyłem również obróbkę ofsetem czy to ma znaczenie czy lepiej używać raster,mam nadzieje że dobrze wytłumaczyłem pozdrawiam

Re: artcam

: 24 cze 2017, 19:03
autor: lajosz
so3 pisze:..... wybrałem obróbkę warstw Z,czy miałem wybrać cos innego choć zostało mi tylko do wyboru trajektoria obróbki reliftu zaznaczyłem również obróbkę ofsetem czy to ma znaczenie czy lepiej używać raster
Obróbka warstwy Z, służy właściwie tylko do zgrubnego zebrania nadmiaru materiału.

Powinieneś wybrać Obróbkę Reliefu i (moim zdaniem) zrezygnować z w/w Obróbki warstwy Z, bo w Obróbce Reliefu uzyskasz BARDZO PPODOBNY efekt jeśli chodzi o obróbkę zgrubną.

Gdybym ja miał to wyfrezować, to wybrałbym:
-- Obróbkę reliefu ze zdefiniowaną obróbką zgrubną jakimś większym narzedziem + obróbkę wykańczającą mniejszym narzędziem.
-- Strategia obróbki Raster, bo i tak inne strategie niewiele (lub wcale) poprawiają wyglądy frezowanego elementu, a przy wyborze innej strategii niż raster, maszyna pracuje wszystkimi osiami na raz, podczas gdy raster, tylko w osi Z i Y lub Z i X. No chyba, że zmienimy kąt rastra o wartość inną niż 180 lub 90 stopni, to wtedy pracują znowu wszystkie osie.
-- Zaznaczyłbym również opcję "Automatyczny obrys" , a to po to, żeby nie mieliło całości, a tylko obszar pod reliefem, natomiast całą resztę wokół reliefu obrabiałbym obróbką 2D (np. wybieranie kieszeni)

Poza tym, frezowanie w drewnie w taki sposób jak widać to na Twoim obrazku, czyli słojami do góry, to (moim zdaniem oczywiście) nie najlepszy pomysł, bo ZAWSZE będzie to wyglądało nie najlepiej jeśli chodzi o jakość obróbki.
Po prostu cześć drobnych szczegółów albo zwyczajnie "połamie się" podczas frezowania, albo będziesz miał takie strzępy, że usunięcie tego papierem ściernym (przy tym układzie słojów) będzie bardzo, bardzo pracochłonne.

Oczywiście odpowiednie wartości co do skoku i grubości warstwy jeśli chodzi o obróbkę reliefu oraz narzędzia do frezowania każdy dobiera sobie sam według własnych preferencji.

artcam

: 25 cze 2017, 11:56
autor: so3
Dzięki kolego za odpowiedz i za pomoc i pozdrawiam

artcam

: 28 cze 2017, 19:26
autor: so3
Kolego lojasz czy może kolega mi wytłumaczyć do czego służy zakładka o nazwie trajektoria grawerowania profilem w artkamie,potrzebuje zaokrąglac brzegi np w kołach by były półokrągłe,czy to do tego służy pozdrawiam

: 29 cze 2017, 07:48
autor: lajosz
Pytanie skierowane do kolegi lojasza, więc może niech on wytłumaczy :)
Poza tym, pytasz o oprogramowania o nazwie artkam, więc tym bardziej ciężko coś napisać :)

artcam

: 29 cze 2017, 13:59
autor: so3
Sory kolego to do ciebie pisałem ale literówka mi wpadła,bardzo przepraszam i jesli to możliwe to prosze o wytłumaczenie

PS. Bardzo wrażliwa ta elita na tym forum :grin:

: 29 cze 2017, 14:57
autor: lajosz
OK, to co napisałem, tylko dla jaj :)
Wiadomo, że literówki się zdarzają.

Teraz do rzeczy.
Całe to "Grawerowanie Profilem" , to taka hybryda, czyli tworzysz profil (bardzo okrojone możliwości) za pomocą w/w opcji i frezem np. kulowym frezujesz obszar pod zaznaczonym wektorem, który to obszar przyjmie kształt utworzonego wcześniej profilu.
inaczej pisząc, używasz obróbki 2D do utworzenia czegoś na kształt obróbki 3D.
Moim zadaniem, akurat ta opcja/obróbka jest mało przydatna, ale ... może komuś do czegoś się przyda.
To samo można uzyskać po prostu tworząc relief, przy okazji mając o wiele większa kontrolę tak nad kształtem jak i nad strategią obróbki.

No i nie wiem co masz na myśli pisząc, cyt:
"potrzebuje zaokrąglac brzegi np w kołach by były półokrągłe"
Na poniższym screenie, kieszeń widoczna na obiekcie pomarańczowym jest możliwa do wykonania obróbką "Grawerowanie Profilem"
Natomiast zaokrąglona krawędź na obiekcie białym nie jest możliwa do wykonania obróbką "Grawerowanie Profilem".
Jeśli chcesz, żeby wyglądało jak na białym obiekcie, to najlepiej użyć freza o właściwym profilu i skorzystać z najprostszej możliwej obróbki, czyli "Profilowanie 2D" z wykorzystaniem wjazdów/wyjazdów narzędzia.


Obrazek

Oczywiście można kombinować innym narzędziem (nieprofilowym lub ćwierćwałkiem) i odwracać materiał, ale ..... moim zdaniem szkoda czasu na taką zabawę.

artcam

: 29 cze 2017, 16:11
autor: so3
dokładnie o takie profile mi chodziło,bardzo dziękuję za odpowiedz i następne pytanko na dole dołączyłem fotkę takiego panela 3d jest możliwosc zaprojektowania tego w artcamie,jesli tak to jak,i się rym znalazł nawet pozdrawiam