Artcam express 2013 problem z dobraniem frezu

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
icefresz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 21 sie 2016, 09:57
Lokalizacja: Olsztyn

Artcam express 2013 problem z dobraniem frezu

#1

Post napisał: icefresz » 15 wrz 2016, 11:36

Witam serdecznie
Mam na imię Paweł i zaczynam zabawę z frezarką cnc, wcześniej hobbystycznie druk 3d, o ile podstawy znam mam parę pytań do bardziej doświadczonych użytkowników forum.

Pierwszy problem to dobranie frezu w programie artcam express 2013

Zakupiłem na ali takie frezy Obrazek
i teraz za groma nie wiem jak dodać to narzędzie do artcam, w grupach narzędziowych nie ma wzmianki o frezach stożkowych, jak ten problem rozwiązać.

Druga sprawa to frezowanie stl
O ile w miarę ogarniam bazowanie frezarki to nie wiem jak zrobić oby wydrukować tzw drugą stronę pliku stl, czyli dzielę plik na 2 równe połowy i najpierw frezuję górną część później powinienem odwrócić materiał i wyfrezować spodnią część, tylko jak zbazować materiał? nawiercić jakieś punkty mocujące?

Dziękuje za podpowiedzi
Paweł



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 16 wrz 2016, 18:53

Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy:


Obrazek


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: ezbig » 16 wrz 2016, 23:06

icefresz pisze:O ile w miarę ogarniam bazowanie frezarki to nie wiem jak zrobić oby wydrukować tzw drugą stronę pliku stl, czyli dzielę plik na 2 równe połowy i najpierw frezuję górną część później powinienem odwrócić materiał i wyfrezować spodnią część, tylko jak zbazować materiał? nawiercić jakieś punkty mocujące?
Używam innego, ale podobnego programu. Rysuję w projekcie dodatkowe, rozmieszczone symetrycznie, otwory na kołki. Frezuję jedną stronę, obracam materiał używając kołków do pozycjonowania i uruchamiam program dla drugiej strony. Wszystko jest symetryczne więc bazowanie jest tylko na początku. Ja to robię w projekcie, ale równie dobrze można sobie wyfrezować ręcznie otwory na polu pracy, ale muszą być symetryczne i raczej na frezarce, bo wiercone na wiertarce mogą nie dać wystarczającej precyzji.


Autor tematu
icefresz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 21 sie 2016, 09:57
Lokalizacja: Olsztyn

#4

Post napisał: icefresz » 17 wrz 2016, 11:09

ezbig pisze:
icefresz pisze:O ile w miarę ogarniam bazowanie frezarki to nie wiem jak zrobić oby wydrukować tzw drugą stronę pliku stl, czyli dzielę plik na 2 równe połowy i najpierw frezuję górną część później powinienem odwrócić materiał i wyfrezować spodnią część, tylko jak zbazować materiał? nawiercić jakieś punkty mocujące?
Używam innego, ale podobnego programu. Rysuję w projekcie dodatkowe, rozmieszczone symetrycznie, otwory na kołki. Frezuję jedną stronę, obracam materiał używając kołków do pozycjonowania i uruchamiam program dla drugiej strony. Wszystko jest symetryczne więc bazowanie jest tylko na początku. Ja to robię w projekcie, ale równie dobrze można sobie wyfrezować ręcznie otwory na polu pracy, ale muszą być symetryczne i raczej na frezarce, bo wiercone na wiertarce mogą nie dać wystarczającej precyzji.
Dziękuje za odpowiedz w zupełności mi wystarczy odnośnie tego tematu.

Sprawa dobrania frezu, dziękuje lajosz za pokazanie zdjęciowe :) aczkolwiek wiem jak dodać frez aż takim leserem nie jestem tylko zastanawiało mnie jaki typ, wstępnie kombinowałem z v-bit ale zastosuję się do kolegi i postaram się wprowadzić frez jako grawerski, ALE proszę o sprawdzenie i podpowiedz odnośnie konfiguracji freza R0.25
wpisuje tak:
Średnica D -4.0
Półkąt (a) 15
Promień ostrza 0.25
Warstwa skrawania 20.5
i teraz pytanie o skok narzędzia jaki wpisać czy są jakieś wzory ?
Obroty i posuw zdobęde doświadczalnie :)

Awatar użytkownika

micks
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 29 paź 2012, 16:31
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: micks » 17 wrz 2016, 15:28

Witam,

Dla frezów promieniowych ustaw skok ~~3-7 % średnicy, w zależności jaką powierzchnie chcesz uzyskać tutaj też możesz dobrać doświadczalnie


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 17 wrz 2016, 16:37

icefresz pisze:.... wiem jak dodać frez aż takim leserem nie jestem
Nie wstawiłem screena zamiast opisu dlatego, że uważam Cię za lesera :), ale dlatego, że tak jest po prostu szybciej i bez zbędnych niedomówień.
icefresz pisze:proszę o sprawdzenie i podpowiedz odnośnie konfiguracji freza R0.25
wpisuje tak:
Średnica D -4.0
Półkąt (a) 15
Promień ostrza 0.25
Warstwa skrawania 20.5
Nie jestem w stanie zweryfikować poprawności, bo po prostu nie wiem jaki jest półkąt tego narzędzia, a z Twojego zdjęcia to nie wynika (brak informacji).
Poza tym, warstwa skrawania ustawiona na MAX-a, to (moim zdaniem oczywiście) niebyt rozsądny pomysł, a to dlatego, że jeśli się pomylisz gdzieś przy tworzeniu trajektorii i nie wstawisz tymczasowej wartości dla głębokości skrawania (ilość warstw), a głębokość ustawisz np. na 20mm, to narzędzie na dzień dobry, od razu wejdzie w materiał na głębokość 20mm, co moim zdaniem skończy się w najlepszym razie połamaniem tego narzędzia.

Natomiast w przypadku frezowania tylko modeli 3D (płaskorzeźb), czyli korzystania z obróbki reliefu, głębokość skrawania ustawiona na narzędziu ma drugorzędne znaczenie (a w zasadzie nie ma żadnego), jeśli przy obróbce reliefu nie ustawisz (a domyślnie ustawione nie jest), że ma frezować warstwami.

Poza tym, nie piszesz co będziesz frezował tymi narzędziami, czyli w jakim materiale.
Jeśli w drewnie, to uważam (tu moja subiektywna opinia), że te frezy są za bardzo spiralne, czyli spirala ma zbyt duży skok, a inaczej pisząc, za bardzo "spiralna" jest, a co za tym idzie, w przypadku głębszych frezowań, opory będą dość duże, a przy okazji wióry będzie gorzej odprowadzać.

=========
Tak na marginesie, jeśli będziesz frezował głównie drewno, to warto (moim zdaniem) pomyśleć o wydmuchu urobku, czyli wiórów.
Może do tego z powodzeniem posłużyć jakiś stary odkurzacz, czyli taki który jeszcze ma wydmuch.
Uzyskujesz w ten sposób dwie rzeczy.
Jedna istotną, a drugą .... przy okazji.

Otóż po pierwsze, dmuchając cały czas na miejsce pracy freza podczas obróbki, pozbywasz się wiórów, a co za tym idzie, frez nie mieli niepotrzebnie urobku, czyli mniej się tępi, a po drugie, przypływające powietrze po prostu chłodzi freza, co ma również dość spore znaczenie jeśli chodzi o jego trwałość i ostrość.
Przy okazji, masz zawsze czyste pole pracy, więc widzisz, czy wszystko idzie jak trzeba.


Autor tematu
icefresz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 21 sie 2016, 09:57
Lokalizacja: Olsztyn

#7

Post napisał: icefresz » 18 wrz 2016, 21:08

Lajosz dziękuje za odpowiedzi i podpowiedzi napewno wykorzystam twoje doświadczenie :)
pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”