Kopiowanie toolpathow/ frezowanie kilku grup wektorow naraz?

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
embotron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2016, 22:21
Lokalizacja: Wrocław

Kopiowanie toolpathow/ frezowanie kilku grup wektorow naraz?

#1

Post napisał: embotron » 12 wrz 2016, 16:11

Witam, mam pewien problem, zaprojektowalem sobie element z kilkoma grupami wektorow i powielilem go na powierzchni calego materialu, wyszlo tego 20 sztuk. Teraz na kazdej grupie wektorow musze wykonac czyszczenie powierzchni, kazdy pojedynczy projekt ma 10 takich grup, razy 20 elementow to jest 200 grup. Da sie jakos to zrobic, abym zaznaczyl np wszystkie grupy wektorow, ktore beda tak samo obrabiane, aby naraz bylo wykonane frezowanie?

Aktualnie, gdy probuje dodac wektory, ktore beda tak samo obrabiane, przedstawia mi sie to w ten sposob:
Obrazek

Z gory dziekuje za wszelka pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#2

Post napisał: artmachining » 12 wrz 2016, 18:10

zaznacz wektory i ctrl + G je zgrupuje (analogicznie ctrl + U rozgrupuje)
Pozdr
Adam


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 12 wrz 2016, 18:16

@embotron

Nie chciałbym, żeby to co napiszę poniżej było odebrane jako wymądrzanie się, ale jeśli chcesz pomocy, to:

- Pisz w jakim konkretnym programie to robisz, bo to że Artcam, to wiem, ale ..... jaki konkretnie.
- Pisza tak, żeby ktoś kto to czyta, mógł zrozumieć o co Ci chodzi, bo Ty wiesz co masz na myśli opisując problem, ale chyba ważniejsze jest, żeby ten kto to czyta miał wszystko jasno wyjaśnione.
- Oprócz screenów, warto wstawić na forum również pliki wektorów, a to po to, żeby sprawdzić czy wszystko z nimi OK.
Najlepiej zapisać wektory w natywnym formacie Artcama, czyli .dgk . Wtedy każda wersja Artcama otworzy taki plik w takiej postaci, w jakiej masz Ty w programie.

Teraz konkrety:

Widzę, że na pierwszej z lewej grupie wektorów, wszystko jest OK, więc wystarczy zgrupować te wektory i powielić ile razy się chce, albo zostawić tylko tę jedną grupę, utworzyć dla niej obróbkę i powielać tylko samą trajektorię, następnie ustawić kolejność frezowania trajektorii po czym połączyć wszystkie trajektorie w jedną.

Jednak ciekawi mnie jedna sprawa, a mianowicie, po co tworzysz wektory kształtowe pokrywające całą powierzchnie, a następnie wybierasz je wewnątrz w taki sposób, że zbierany jest praktycznie cały materiał wewnątrz tych wektorów, czyli ... czyszczona jest cała powierzchnia pod tymi wektorami ?
Równie dobrze, można utworzyć prostokąt okalający wszystkie wektory i .... masz to samo.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcesz właśnie tego co na screenach, a dodatkowo chcesz mieć wszystkie wektory widoczne na raz, to oczywiście można tak zrobić.

Teraz mógłbym zgadywać co może być przyczyną tego co widać na screenach, albo wymieniać wszystkie możliwe przyczyny, ale ..... sorry ... nie chce mi się :)

Wstaw pliki o których wspominałem + dokładnie opisz nie to co robisz, a to co chcesz zrobić i wtedy pomogę.


Autor tematu
embotron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2016, 22:21
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: embotron » 12 wrz 2016, 18:28

Dzieki za odpowiedzi, co do pierwszej to nie chodzilo mi o grupowanie, to wiem jak zrobic, ale dzieki za odpowiedz.

@lajosz:
Masz racje, troche to chaotycznie opisane, a wiec: ArtCam pro 2011, na celu mam stworzenie 20 takich plytek:
Obrazek

Mysle, ze to przedstawi lepiej to co chce zrobic, niz opisywanie.

Teraz:
Jak widac na obrazku zalaczonym w pierwszym poscie mam zrobiony projekt tej plytki, wszystko ladnie mi frezuje itp.
Problem sie pojawia, gdy chce stworzyc 20 takich plytek, z samym blokowym kopiowaniem stworzonego projektu nie mam problemu, ale klikanie kazdego wektora osobno i wybieranie opcji frezowania jest meczace i czasochlonne. Chce wybrac kilka wektorow na raz i ustawic na nich identyczne opcje frezowania. Gdy zaznaczam jeden wektor do obrobki to nie ma zadnego problemu, ale gdy przytrzymam shift i dodam kolejny to juz dzieja sie jakies cuda jak na pierwszym obrazku po prawej stronie, ucina mi czesci wektorow itp.
Pierwsza czesc obrazka pokazuje zaznaczenie jednego (2 od lewej) wektora, a druga czesc pokazuje co sie dzieje, gdy z shiftem klikne na ostatni wektor po prawej, tak jakbym chcial zaznaczyc je oba naraz.
Obrazek

Plikow wektorow nie jestem w stanie aktualnie wrzucic, zrobie to pozniej, ale jestem w 99% przekonany, ze tam jest wszystko ok, kazdy wektor robilem wprowadzajac odpowiednie punkty itp.


"Widzę, że na pierwszej z lewej grupie wektorów, wszystko jest OK, więc wystarczy zgrupować te wektory i powielić ile razy się chce, albo zostawić tylko tę jedną grupę, utworzyć dla niej obróbkę i powielać tylko samą trajektorię, następnie ustawić kolejność frezowania trajektorii po czym połączyć wszystkie trajektorie w jedną. "
Mysle, ze wlasnie o to mi chodzi.
Gdy mam wektory z trajektoriami to przez opcje powielania blokowego powiela mi tylko wektory (z tym nie ma zadnego problemu), ale chce, aby przy okazji skopiowalo identyczne trajektorie do kazdego z nowych wektorow, czyli 20 wektorow i 20 trajektori.

Dzieki wielkie jeszcze raz.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 12 wrz 2016, 18:48

embotron pisze:Plikow wektorow nie jestem w stanie aktualnie wrzucic, zrobie to pozniej, ale jestem w 99% przekonany, ze tam jest wszystko ok, kazdy wektor robilem wprowadzajac odpowiednie punkty itp.
Zaś nie chcę, żeby to źle zabrzmiało, ale ja z kolei jestem w 99% przekonany, że to właśnie coś nie tak jest z wektorami lub ich ułożeniem.

Poza tym, nieco mnie myli terminologia której używasz, bo w Artcamie istnieje coś takiego jak projekt, model, wektory i obróbki, a każda z w/w rzeczy to zupełnie coś innego.

Otóż jeśli stworzysz w Artcamie projekt, to wewnątrz tego projektu możesz umieścić więcej niż jeden model, że o złożeniach nie wspomnę, a w każdym modelu możesz umieścić wektory, reliefy i bitmapy po czym przełączać się pomiędzy modelami.

Oczywiście i tak jest to (projekt) średnio przydatne, ale wspominam o tym w kontekście terminologii.

Tak czy siak, jeśli nie zobaczę plików (.dgk) to dalsze dywagację uważam za tzw. "gdybanie" i po prosto poczekam na pliki.

embotron pisze:Pierwsza czesc obrazka pokazuje zaznaczenie jednego (2 od lewej) wektora, a druga czesc pokazuje co sie dzieje, gdy z shiftem klikne na ostatni wektor po prawej, tak jakbym chcial zaznaczyc je oba naraz.
Skąd wiesz, że nie są zaznaczone oba ?

Żeby się o tym przekonać, zrób jak wyżej, czyli zaznacz z shiftem i Ctrl+c po czym Ctrl+a, a następnie "delete", co spowoduje usunięcie wszystkiego na tej warstwie.
Teraz Ctrl + V i ..... już wiesz ile zaznaczyłeś wcześniej wektorów.


Autor tematu
embotron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2016, 22:21
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: embotron » 12 wrz 2016, 18:59

Miales racje, nie potrzebnie dyskutuje z bardziej doswiadczonym uzytkownikiem, zamiast robic co mowi :) Juz mam mozliwosc zaznaczenia kilku wektorow i ustawienia identycznych opcji, wczesniej wyskakiwal mi komunikat, ze wektory sie nakladaja, ale juz wszystko jest ok.

Jeszcze jedna sytuacja jezeli masz chwile czasu i cierpliwosci:
Tak jak na 1 obrazku, dla pierwszej grupy od lewej wykonalem trajektorie, wszystko poszlo ok, zaczalem robic trajektorie dla drugiej grupy i teraz nie widze w ogole trajektori tych, ktore zrobilem dla grupy pierwszej. Czy jest jakis limit widocznych trajektori czy jaka moze byc tego przyczyna?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#7

Post napisał: lajosz » 12 wrz 2016, 19:25

embotron pisze:zaczalem robic trajektorie dla drugiej grupy i teraz nie widze w ogole trajektori tych, ktore zrobilem dla grupy pierwszej. Czy jest jakis limit widocznych trajektori czy jaka moze byc tego przyczyna?
No .... widzę, że jeszcze trochę nauki przed Tobą :)

Otóż prawdopodobnie robisz tak:
tworzysz trajektorie dla pierwszej grupy i nie wychodząc z okna tworzenia trajektorii, zaznaczasz drugą grupę i klikasz na "Utwórz" , czyli trajektoria jest ta sama, ale dla innych wektorów.

Powinieneś:

Zaznaczyć pierwszą grupę i po określeniu parametrów trajektorii kliknąć na "Utwórz" po czym zamknąć okno tworzenia trajektorii, zaznaczyć kolejną grupę, znowu na "Utwórz" i tak dla wszystkich grup, czyli ile grup, tyle trajektorii, ale ...... po co się męczyć ?

Można (i moim zdaniem należy) tworzyć nie grupy elementów po 10 w złożeniu, a zaznaczyć wszystkie te wektory, (ze wszystkich grup) które będą podlegały tej samej obróbce, czyli tym samym frezem, na tę samą głębokość po czym zgrupować je i utworzyć dla tej grupy obróbkę.
Tak samo dla wszystkich innych wektorów które będą obrabiane inaczej niż poprzednie czy kolejne.

Jednak powyższa metoda jest dobra tylko wtedy, kiedy dla każdej obróbki przypisujemy inne narzędzie (inna średnica, kształt, posuwy itp. itd)

Jeśli natomiast używane jest to samo narzędzie, tylko głębokość jest zmienna, to generujemy osobne obróbki dla każdej głębokości, czyli np. z 10 wektorów, 2 będą dla obróbki na głębokość 4mm, kolejne 2, na 6mm, kolejne 4 na 8mm, a ostatnie 2 na załóżmy 10mm.
Powstaną więc 4 trajektorie o różnych głębokościach frezowania dla tego samego narzędzia.

Wystarczy teraz w sekcji "Trajektorie" połączyć wszystkie 4 trajektorie w jedną (jest to możliwe tylko wtedy gdy używamy tego samego narzędzia) , a następnie w tej samej sekcji, powielić trajektorie z ofssetem równym długości i szerokości wszystkich wektorów tworzących trajektorie + naddatek równy (lub nieco większy) średnicy narzędzia

W efekcie otrzymujesz 20 (lub więcej / mniej) trajektorii o które Ci chdziło.

Na koniec wystarczy ponownie połączyć wszystkie 20 trajektorii w jedną i ..... mamy pojedynczy plik który wczytujemy do maszyny, odpalamy obróbkę i czekamy aż się skończy frezować :)


Autor tematu
embotron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2016, 22:21
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: embotron » 12 wrz 2016, 19:34

Powinni Ci placic za odpowiedzi na forum, dzieki wielkie juz wszystko wiem :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”