bazowanie materialu a różna grubosc przygotowki

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

bazowanie materialu a różna grubosc przygotowki

#1

Post napisał: blasterpl » 10 maja 2016, 09:09

Wycinam detale z płyty alu o gr 20mm , wiadomo ze grubość plyty nigdy nie jest taka sama ( raz płyta ma 20,1 a raz 20,05...). Planuje przed obróbka jedna stronę , drugiej nie ruszam. Wycinam detal a następnie odwracam płytę i obrabiam z drugiej strony , przy obróbce z tej drugiej strony zbieram ≈2mm ( detal na gotowo ma mieć 18mm grubości). Jak to zabazowac aby nie trzeba było za każdym razem przerabiać kodu , Z zero na dole materiału :?: , do czego są offsety w opcjach materiału :?:



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 10 maja 2016, 09:27

Kodu nie trzeba przerabiać tylko operator na maszynie bazuje nie na "0" tylko wbija połowę naddatku na górze na 0,05. Wtedy ma "0", 0.05 poniżej powierzchni lub inny wymiar zależnie od naddatku płyty. Zawsze kod jest ten sam tyko inne bazowanie na maszynie.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#3

Post napisał: blasterpl » 16 lip 2016, 12:36

Tak jak pisze kolega ZIBI jest to jakieś rozwiązanie. Ale czy w ArtCamie nie da się tak napisać programu aby nie trzeba było za każdym razem mierzyć grubości płyty i korygować tego podczas bazowania :?: Przyjmijmy taki przypadek: do wykonania płytka o gr15mm . Materiał to płyta raz o gr 17 a innym razem 20 czy 18,5mm , czy da się i jeśli tak to jak zmusić ArtCama aby przy ustawieniu 0 materiału na dole , frez zagłębiał się na taka głębokość aby nasza płytka miała zadana gr czyli 15mm. Innymi słowy chce podać w programie grubość materiału którą chce uzyskać , a ArtCam umożliwia tylko podanie"Głębokości końcowej" co przy bazie mat. na dole i różnych grubościach płyty nie zdaje egzaminu :cry:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 16 lip 2016, 23:13

blasterpl pisze: Innymi słowy chce podać w programie grubość materiału którą chce uzyskać , a ArtCam umożliwia tylko podanie"Głębokości końcowej"
I bardzo dobrze.
Załóżmy, że chcesz uzyskać grubość 15mm, ale materiał przed obróbką ma grubość 23mm.
Jeśli byłaby by możliwość ustalenia grubości jaką chcesz uzyskać, to skąd program ma wiedzieć, że na górze jest 8mm materiału do zebrania ?

Owszem, można to zrobić w Artcamie, ale wtedy frez zacznie frezować od razu na wysokości 15mm, czyli będzie zbierał 8mm materiału, nie mówiąc już o tym, że na dzień dobry w ten materiał wjedzie z dużym posuwem pionowym bo program nie wie jaka jest rzeczywista grubość materiału.

Jeśli mimo to, chcesz mieć w/w obróbkę, to wystarczy w Artcamie zdefiniować grubość materiału np. na 16mm a głębokość końcową ustalić na 1mm i w efekcie będzie wykonane jednoprzebiegowe frezowanie na wysokości 15mm.

Można również ustawić grubość materiału na np. 25mm a głębokość końcową na 10mm.
Pozwoli to na stopniowane zmielenie materiału i nie połamanie freza, ale efektem ubocznym takiego działania, przy różnej grubości materiału, będą puste przebiegi.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#5

Post napisał: blasterpl » 16 lip 2016, 23:56

lajosz pisze: Jeśli byłaby by możliwość ustalenia grubości jaką chcesz uzyskać, to skąd program ma wiedzieć, że na górze jest 8mm materiału do zebrania ?
No tak , tu kolega ma racje.
Akurat w moim przypadku różnice w grubości płyt zawierają się w ≈ 0,5mm a obrabiam frezem ø10 wiec raczej nie ma możliwości złamania freza.
Dzis walczyłem ze zmiana 0 materiału ( na gorze/dole) , i po ustawieniu 0 mat na dole program i tak liczy trajektorie od góry materiału :shock: .Np : 0 mat. na dole , grubość mat. 20mm . Profilowaniem 2D chce wybrać kieszeń od górnej powierzchni(czyli wpisuje głębokość początkowa 20mm) . Kieszeń ma być głęboka na 5mm (czyli wpisuje głębokość końcową 15mm) i wyskakuje błąd :???:
Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 17 lip 2016, 00:38

@blasterpl

Wszystko się zgadza.

Otóż głębokość początkowa, to głębokość od jakiej zacznie się frezowanie.
Załóżmy, że w materiale o grubości 10mm i wymiarach 100 x 100mm, chcesz wyfrezować kieszeń o wymiarach 80 x 80mm i głębokości 2mm i jest to pierwsza obróbka, po czym w środku tej wyfrezowanej kieszeni, chcesz wyfrezować kolejną kieszeń o wymiarach np. 40 x 40mm i głębokości 6mm.

Dla pierwszej kieszeni, podajesz głębokość początkową 0mm, a końcową 2mm, ale dla drugiej, głębokość początkową można ustawić na 2mm, a końcową na 8.
Nie będzie wówczas pustych przebiegów, czyli maszyna nie będzie frezowała powietrza i właśnie po to jest głębokość początkowa.

Dlatego jak podajesz wysokość początkową 20mm, a końcową 15mm, to otrzymujesz komunikat o błędzie, bo nie można zacząć frezowania od 20mm, żeby skończyć na 15mm.

Zwróć uwagę na terminologię.
Głębokość oznacza, że coś będziemy frezować z góry do dołu, a nie na wysokości podawanej od dołu do góry.

Oczywiście są CAM-y, gdzie możesz określać czy ma liczyć od bazy, czyli zera na dole (wartości absolutne), czy od góry, czyli od grubości materiału (wartości względne), ale dotyczy to tylko obróbek przypisanych do wektorów, a makra/kieszenie i tak są ZAWSZE liczone od góry.
Sam na takim CAM-ie pracowałem.

Artcam jest jaki jest i liczy i tak tylko od góry.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#7

Post napisał: blasterpl » 17 lip 2016, 07:48

Wszystko co kolega Lajosz pisze to prawda. Po co zatem jest opcja ustawiania "0" materiału (czyli bazy materiału) na dole , skoro program przy obliczaniu trajektorii za bazę przyjmuje gore materiału :?: Uważam ze to jest nie logiczne i jest to dość poważna wada programu.
lajosz pisze:Artcam jest jaki jest i liczy i tak tylko od góry.
:cry: :cry:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 17 lip 2016, 10:36

blasterpl pisze: Po co zatem jest opcja ustawiania "0" materiału (czyli bazy materiału) na dole , skoro program przy obliczaniu trajektorii za bazę przyjmuje gore materiału :?: Uważam ze to jest nie logiczne i jest to dość poważna wada programu.
No właśnie, też mnie to swego czasu zastanawiało, ale wydaje mi się (podkreślam słowo "wydaje") , że chodzi tu o prawidłowe ustawienie ścieżek maszynowych przy niektórych postprocesorach.

Dlaczego tak myślę ?

Otóż CAM o którym wspominałem, to WoodWop.
Jest to CAM sterujący maszynami do drewna firmy Homag.
Jeśli wygenerowałem obróbki dla tej maszyny, a zero materiału w Artcamie miałem na górze/dole (już nie pamiętam) , to po załadowaniu tych obróbek do Woodwop-a okazywało się, że lądują w całości na górze materiału, czyli że ich podstawa jest na wysokości/grubości materiału, czyli nieprawidłowo.
Oczywiście można było zrobić korektę w Woodwopie, ale wymagało to nieco gimnastyki + trzeba było pamiętać, że to jest "oszukanie" programu i wszystkie inne obróbki również trzeba było przystosować do tej jednej generowanej z Artcama, a co za tym idzie, nie była to komfortowa sytuacja.

Podejrzewam, że właśnie po to jest możliwość ustawiania zera materiału na dole, żeby uniknąć w/w problemów, a przecież Artcam ma chyba ze 100 (jak nie więcej) postprocesorów od przeróżnych maszyn, więc może się zdarzyć, że któraś z nich będzie (jak rzeczony WoodWop) potrzebowała takiego, a nie innego ustawienia zera materiału.

Czy jest jak wyżej napisałem .... nie wiem, ale wydaje mi się, że może tak być.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”