Generowanie trajektorii frezowania dla laminatów PCB

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: micro » 19 sty 2016, 19:31

Rysunek nie jest zbyt skomplikowany, więc i schemat również.
Narysowałbym to w Eagle i poprowadził ścieżki.
Resztę załatwiłaby wtyczka pcb-gcode.



Tagi:


Autor tematu
Hortexon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 12 lis 2015, 12:00
Lokalizacja: Gliwice

#12

Post napisał: Hortexon » 19 sty 2016, 20:40

Bartek_L, tutaj wrzuciłem plik :
https://www.cnc.info.pl/download.htm?id=28603&special=

Niestety nie posiadam na ten moment innego narzedzia niż V-bit 20 stopni o powierzchni 0.2
wiec nawet jak mi wygenerujesz gcode testowy to próba nie będzie miarodajna :(

Postaram się zaopatrzyć jak najszybciej w bardziej dopasowany frez, rozumiem że sugerujesz frez stożkowy 90 st ? Czy możesz podać jakiś przykład, sprawdzonego producenta w przystępnej cenie (np. allegro)?
Mam jeszcze pytanie :
Czy gcode który chciałeś wygenerować też robisz przy pomocy ArtCAMa? i jaką sugerujesz prędkość posuwu narzędzia dla podanych parametrów (wrzeciono 24k obr/min i 0.06)

Dziękuje z góry i pozdrawiam :)


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: Dolce » 19 sty 2016, 22:24

A Ty chcesz sobie po prostu wykonywać testowe płytki pcb czy pobawić się maszyną ?
Bo jeśli planujesz w przyszłości robić płytki z tego typu ścieżkami co podałeś w załączniku to lepiej daruj sobie maszynę i frezowanie a rób taką robotę metodą "żelazkową". Sposób masz opisany na elektrodzie. Wyjdzie lepiej i roboty mniej.
Jeśli upierasz się opracowywać to w Artcam a następnie wykonywać pcb poprzez frezowanie to jeden z kolegów dobrze napisał, że lepiej obrysowuj wektory ręcznie. Ładniej wyjdzie a roboty też mniej bo z czasem sobie "zbudujesz" bibliotekę ścieżek itd w Artcam.
Widzisz ile czasu już spędziłeś nad płytką a efekty takie sobie.
Zaparz sobie kawy, siądź i pomyśl najpierw co chcesz osiągnąć.
A dxf tu załącz w ten sposób : otwórz plik w Artcam, zaznacz wszystkie wektory a następnie wejdź w zakładkę Wektory w Menu Bar i z listy wybierz "Eksportuj" i wybierz w okienku dxf.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2016, 22:57 przez Dolce, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#14

Post napisał: triera » 19 sty 2016, 22:54

Nie jest tak źle z tym obrysowywaniem:
- przygotowuje się wzorcowe pola lutownicze z planowanymi otworami
(po jednym każdego typu)
- połączenia rysujemy jako pojedyncze linie włosowe,
następnie nadajemy im odpowiednią szerokość
- zamieniamy kontury w obiekty
- łączymy otrzymane ścieżki z polami lutowniczymi
- korzystając z narzędzia "obrys" można wygenerować
dodatkowe ścieżki dla freza... itd. itp.
Obrazek


Bartek_L
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 10 lip 2015, 22:16
Lokalizacja: Baborów

#15

Post napisał: Bartek_L » 19 sty 2016, 22:55

Hortexon, ten obrazek płytki jest w lustrzanym odbiciu? Jutro to zamienię na g-kody i będziemy dalej się zastanawiać co i jak. Projekt płytki do wykonania na maszynie nie może być w odbiciu.
Frezy do PCB - ja używam albo spiralnych albo własnej roboty, szlifuje z trzpieni połamanych wierteł VHM.
http://allegro.pl/frez-frezy-weglik-gra ... 41971.html
Do takich "grubych" projektów płytki jak Twój to użyj 60 lub 90st.

Do Dolce.
Czy w 7minut jesteś w stanie wyprasować, wytrawic, wyciąć, powiercić płytkę i przygotować ją do lutowania?


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#16

Post napisał: Dolce » 19 sty 2016, 23:01

A Ty jesteś w stanie w 7 minut opracować ścieżki płytki w Artcam i obrobić na maszynie ?
Masz opracowane dla Artcam bazy części z których można wykonać projekt ?
Według mnie po prostu lepiej jest opanować odpowiedni program dla elektroników ze zwymiarowaną bazą części, z których od razu można sobie drukować.
Nie mówiąc już o tym, że ludzie sobie załączają gotowe projekty płytek z układami.
Tu będzie musiał wszystko sam "rzeźbić" jak to z reliefami bywa :)
Dodatkowo, jeśli będzie wskazane pozbycie się sporych obszarów miedzi poza opracowanymi ścieżkami to będzie jeszcze większa rzeźba. Grawerskim to wybierać - nie za bardzo, wiertełkiem do otworów - nie za bardzo, jakimś płaskim frezikiem o nieco większej średnicy - nie za bardzo bo zostanie materiał w "zakamarkach". Ech.
Jakieś proste projekty warto wykonać na cnc, sam tak ostatnio zrobiłem i rozumiem, że jest szybciej. Zależy co się chce osiągnąć.


Autor tematu
Hortexon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 12 lis 2015, 12:00
Lokalizacja: Gliwice

#17

Post napisał: Hortexon » 20 sty 2016, 08:49

Postaram się zaopatrzyć w frez spiralny który sugerujesz i powtórzę testy. Schemat PCB który próbuje wykonać jest tylko testowy i służy tylko do sprawdzenia umiejętności, nabrania doświadczenia w frezowaniu PCB :) Jakie prędkości posuwu polecasz dla przytoczonych parametrów ?

Oczywiście w ramach testów spróbuje ręcznie przerysować w Corelu ścieżki i sprawdzę rezultaty. Uważacie, że ArtCam z swoją funkcja generowania wektorów nie nadaje się do bezpośredniego tworzenia trajektorii frezowania z obrazów i moje niepowodzenia są skutkiem złego wygenerowania trajektorii przez ArtCAm ? (plus złych parametrów i złego freza). Bo wektory które generuje ArtCam wyglądają na podglądzie całkiem znośnie (Patrz screen kilka postów wyżej)



W weekend spróbuje się zmierzyć również z metoda generowania Gcodu z Eagle.

Dziękuje wszystkim za pomoc, dziś zostaje w pracy po godzinach i będę przeprowadzał nowe próby ( tylko zastanawiam się czy przy aktualnym narzędziu jestem w stanie uzyskać jakieś pozytywne rezultaty
Na ten moment dysponuje tylko tym frezem (20stopni - 0,2 mm - 33,00 mm ):
http://allegro.pl/frez-grawerski-v-type ... 63554.html )

[ Dodano: 2016-01-20, 13:14 ]
Właśnie robiłem podobne frezowanie/grawerowanie naklejki :

[ Dodano: 2016-01-20, 13:15 ]
Przy frezowaniu literek "O" okręgi są jakoś dziwnie ścinane :( Chociaż trajektorię frezowania są idealne w ArtCAM'ie ...
Załączniki
poz-1.png
Parametry w ArtCAM,
WP_20160120_12_45_53_Pro.jpg


Bartek_L
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 7
Posty: 26
Rejestracja: 10 lip 2015, 22:16
Lokalizacja: Baborów

#18

Post napisał: Bartek_L » 20 sty 2016, 15:05

To wygląda tak jak by maszyna miała jakiś problem. Zrób prosty test narysuj koło i daj maszynie wyciąć lub wyfrezować, zobaczysz czy to się zrobi poprawnie, może masz jakieś luzy. Jeśli chodzi o płytki spod Eagle-a to polecam wątek na elektrodzie. Są tam moje wskazówki co do eagla, w załączniku dałem przykład. Są tam wszystkie ustawienia parametrów, projekt i g-kody. Są też zdjęcia mich płytek.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2711790.html
Szukaj odpowiedzi od Bartosz Lichtarowicz


Autor tematu
Hortexon
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 11
Rejestracja: 12 lis 2015, 12:00
Lokalizacja: Gliwice

#19

Post napisał: Hortexon » 20 sty 2016, 18:31

Bartek_L, obróciłem maszynę i zacząłem dokręcać śruby odpowiedzialne za mocowania napędów w osi Y... i były luźne, niektóre mogłem dokręcać palcami.

Problem zniknął przy frezowaniu napisu, sprawdzę jutro jak to się ma do frezowania PCB.
Obrazek

Na post na elektrodzie już napotkałem wcześniej ale uznałem że tam są wiadomości bardziej dla osób konwertujących z Eagle. Zgłębię te wiadomości i spróbuje wykorzystać. Póki co dziękuje za pomoc :)

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#20

Post napisał: FDSA » 21 sty 2016, 01:06

Zajmuje sie elektroniką a płytki wykonywałem każdą możliwą amatorsko metodą i jesli chodzi o frezowanie płytek mogę powiedzieć tak...

Jedyną zaletą tej technologii jest czas i brak odczynnikow chemicznych.... kończe projekt, generuje gerbera, przepuszczam prze generator gkodu (długo szukałem ale znalazłem wkońcu dedykowabe do tego oprogramowanie które nie było drogie ale nie pamietam ceny... 200 - 500 zł ) nazwę mogę jutro sprawdzić, zakładam na frezarkę i wiem ze za ileś czasu dostanę gotową płytę. Nie ma podtrawień, nie ma niedoświetlonych czy odklejonych kawałków scieżek itd... wychodzi stuprocentowo... wraz z idealnie pasownymi otworami jeśli takowe sa.

Ale....

Patrząc na niszczenie frezow... technologia nie jes tania.

Jak się pomęczę to jestem w stanie wycisnąć scieżki 0.25 mm w takim samym odstepie.... ale przy codziennej pracy wygpdnie jest 2-3 razy grubiej bo wtedy wychodzi zawsze.

Jest to możliwe ale raczej mało komfortowe aby robić płyty dwustronne.

Podsumowując przy dzisiejszych cenach laminatu jednostronnego z soldermaska i cynowaniem jakie można uzyskać w terminach nawet 3 dniowych technologia wychodzi drożej i gorzej jakościowo. W zamian można mieć płytkę za godzinę czy dwie od skończenia projektu. Ja używam tylko w przypadku przetestowywania jakiś nowych rozwiązań dla wstawienia ich potem w końcowy projekt bo jak mam watpliwosc to mampdpowiedz za 3 godziny. Innych zalet nie widzę.... czyli nawet dla amatora lepiej zamowić w płytkarni...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”