Artcam 2008 nie ładuje plików

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
deejayjndorek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 24 gru 2015, 23:25
Lokalizacja: Zawiercie

Artcam 2008 nie ładuje plików

#1

Post napisał: deejayjndorek » 24 gru 2015, 23:35

Witam! Jestem nowy na forum, buduję domową frezarkę CNC i w wolnych chwilach próbuję coś zaprogramować. Robię to według następującego schematu : SketchUP (projekt 3D zapisuję w .dxf) -> DraftSight 2015 otwieram i przekształcam model do modelu 2D (zapisuję jako R2000-2002 Rysunek ASCII *.dxf)
-> Artcam 2008 i tu właśnie powstaje problem. Kiedyś robiłem jeden projekt tym schematem i wszystko działało tzn. projekt w artcam się otwierał wybierało się narzędzie i zapisywało pod macha. Teraz gdy wchodzę w artcam klikam nowy projekt, wybieram rozmiar detalu, klikam otwórz projekt, wybieram wcześniej zrobiony plik w draftSight, ładuje się na pasku na dole i wraca do okna startowego programu. Próbowałem zapisywać w różnych formatach w draftsight ale nic nie daje, w programie ASPIRE wszystko się wyświetla więc projekt jest ok.
Co może być przyczyną takiego zachowania Artcama? Przeinstalowałem go i jest to samo. Proszę o pomoc bo chciałbym ruszyć z tym ale nie mam już pomysłu co to może być, na forum też nie znalazłem nic co by rozwiązało mój problem.
Pozdrawiam i życzę wesołych świąt :)



Tagi:


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: Dolce » 25 gru 2015, 21:44

Nie mam programu Artcam 2008. Jednak nie bardzo rozumiem dlaczego chcąc otworzyć zapisany plik najpierw wybierasz "nowy projekt" i ustalasz rozmiar pola a następnie wybierasz "nowy projekt". Jeśli chcesz otworzyć w Artcam plik zapisany w dxf to po prostu klikasz "otwórz model" i wybierasz dany plik dxf. Tak na marginesie, dla Artcam plik dxf to plik z wektorami i tyle czyli 2D. Nie wyciągniesz z takiego pliku w Artcam "z automatu" 3D. Na przykład inaczej jest w przypadku plików zapisanych w skali szarości, gdzie "najwyższemu" punktowi odpowiada najjaśniejszy odcień w skali. Po zaimportowaniu takiego obrazu do Artcam możesz utworzyć z niego 3D. Wracając do tematu. Po wybraniu opcji "otwórz model" okienko w którym możesz dokonać zmian ustawienia rozmiaru i tak Ci się otworzy i to z już ustalonymi wymiarami wynikającymi z wymiarów, które zostały określone podczas opracowywania wektorów. Ja w ten sposób otwieram pliki dxf.
Może w tej Twojej "metodzie" otwierania pliku leży problem.
Możesz również spróbować zaimportować plik z wektorami. Utwórz w Artcam nowy model, określ odpowiedni rozmiar a następnie wejdź w zakładkę Wektory - Importuj i wskaż opracowany plik dxf.
Ewentualnie jeśli opisany przez Ciebie problem nadal będzie występował to podeślij tu plik dxf, z którym masz kłopot. Jeśli nie ja to ktoś z większą wiedzą Ci pomoże.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Artcam 2008 nie ładuje plików

#3

Post napisał: lajosz » 28 gru 2015, 17:06

deejayjndorek pisze:Robię to według następującego schematu : SketchUP (projekt 3D zapisuję w .dxf) -> DraftSight 2015 otwieram i przekształcam model do modelu 2D (zapisuję jako R2000-2002 Rysunek ASCII *.dxf)
Czyli ..... robisz wszystko żeby utrudnić sobie życie, no .... ale to Twoja sprawa.

deejayjndorek pisze:-w programie ASPIRE wszystko się wyświetla więc projekt jest ok.
Zapewniam, że NIE JEST OK, a poza tym, w Aspire nie ma czegoś takiego jak projekt. Jest tylko model.

Projekt w ArtCAM-ie służy do pracy na więcej niż jednym modelu, a rysunek (w jakimkolwiek formacie) sam w sobie nie jest modelem w rozumieniu Artcma.
Dopiero jak rysunek otworzysz w Artcamie jako model (nie projekt) i zapiszesz w formacie .art, to stanie się modelem który możesz umieścić w projekcie.

Pytanie tylko ....... po co ?

Jeśli masz zamiar bawić się w tworzenie modeli dla projektu, a następnie eksport tych modeli do złożenia po czym całość złożenia umieścić gdzie indziej tudzież wykorzystać do tworzenia ścieżki (tu Artcam Jewel Smith), to ma to jakiś sens.
W przeciwnym przypadku zapomnij o czymś takim jak projekt i skup się tylko na modelu.


Autor tematu
deejayjndorek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 24 gru 2015, 23:25
Lokalizacja: Zawiercie

#4

Post napisał: deejayjndorek » 30 gru 2015, 19:14

Posiedziałem trochę nad tym i wiem w czym robiłem błąd. W sketchUP trzeba zmienić na polilinię a ja z automatu klikałem to co program daje opcjonalnie. Po zmianie i zapisie jako polilinia wszystko działa tak jak trzeba.


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: Dolce » 31 gru 2015, 14:56

Ha, żeby jeszcze życie było tak proste jak Twoje rozwiązanie problemu :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”