artcam pierwsza próba grawerowania - nieudana

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#21

Post napisał: lajosz » 27 paź 2015, 21:52

Wszystko jest OK, ale:

Na screenie z ustawieniami trajektorii (notabene znowu w bardzo złej jakości) widzę, że "bezpieczne Z obróbki" masz ustawione na 30mm, a "pozycję domową" w osi Z na 10mm, czyli dokładnie tyle ile grubość materiału.
Oczywiście nie jest to całkiem złe ustawiania, ale według tego ustawienia, frez zanim zacznie frezować, ustawi się w pozycji x=0, y=0 i z=10, czyli na początku dotknie materiału, a gdy zacznie przechodzić nad obszar obróbki, to pójdzie do góry o 30mm nad materiałem tylko po to, żeby za chwilę zejść do frezowania.
Niby nic w tym złego, ale wygląda dziwnie i moim zdaniem powinno być:
"pozycja domowa" --> Z równe lub większe od "bezpiecznego Z obróbki", przy czym przy materiale o grubości 10mm, nie ma potrzeby żeby bezpieczne Z było aż 30 mm nad materiałem, no chyba, że mocowanie materiału tego wymaga.

Jednak ważniejsza kwestia, to moim zdaniem wybór postprocesora.
Nie wiem dlaczego wybierasz HPGL ?
Jeśli Twoja maszyna przyjmuje tylko ten typ pliku, to OK, ale jeśli przyjmuje również G-Cody, to o wiele lepszym wyborem będzie postprocesor AXYZ(*.nc)

Mimo to, wygenerowałem obróbkę według tego co na screenach i .... wszystko OK, czyli na symulacji wszystko jak trzeba, a dodatkowo zapisałem obróbkę jako HPGL i wrzuciłem tego HPGL-a do Piko CNC i tam również bez zastrzeżeń, czyli symulacja przebiega prawidłowo.
To samo dla G-codów pod postprocesorem AXYZ.

Wynika z tego, że albo Twoja maszyna niezbyt lubi HPGL-e, albo w ogóle jest niewłaściwie skonfigurowany sterownik i/lub oprogramowanie sterujące maszyną.



Tagi:


usercnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2015, 19:39
Lokalizacja: Podkarpackie

#22

Post napisał: usercnc » 03 lis 2015, 11:57

Tak, złej jakości ten screen dodałem a rzeczywiście "bezpieczne Z obróbki" mam ustawione na 10mm nie 30mm, ale mniejsza o to- moja wina że takie słabe screeny dodałem.
Fakt faktem że udało mi się rozwiązać problem. Otóż warstwę skrawania ustawiam u siebie w programie sterującym w ustawieniach. Dlaczego mi frezowało powietrze i skakała głowica o 2 mm do góry jak na tamtym screenach co zamieściłem? - ponieważ warstwę skrawania w programie sterującym miałem ustawioną na 2mm, wystarczyło tylko ją zmienić na wartość ujemną.
Dzięki Wielkie lajosz że mi pomogłeś :)))

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”