ArtCAM 2012 Trajektoria Inteligentne grawerowanie

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
czupur_n
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 06 sie 2015, 09:35
Lokalizacja: Kraków

ArtCAM 2012 Trajektoria Inteligentne grawerowanie

#1

Post napisał: czupur_n » 10 sie 2015, 14:17

Witam serdecznie. Mam prośbę o podpowiedź w kwestii grawerowania w mosiądzu. Zajmuję się wykonywaniem matryc grawerowanych w płytach mosiężnych dla drukarni. Do tej pory w przypadku matryc do hot-stampingu (płaskich, jednopoziomowych) stosowałem następującą drogę:
1. Wybieranie zgrubne od zewnętrznej ramki do grafik frezami płaskimi z naddatkiem ok. 0.1mm
2. Utwórz trajektorię obróbki cech - tutaj już frez jechał po grafice, zagłębiając się o zadany plasterek, przesuwając się równocześnie "po kącie". Droga ta jest dla mnie jak najbardziej OK, frez grawerski ze stopką rzędu 0,1mm wytrzymuje całą pracę, z tym że w przypadku dużych grafik wektorowych, rzędu A3, strasznie wydłuża mi czas pracy.
Dowiedziałem się, że możnaby do tego celu stosować opcję Utwórz trajektorię inteligentnego grawerowania. Spróbowałem tego rozwiązania i generalnie jest nieźle, czas pracy skraca się zdecydowanie, ale w kątach wewnętrznych grafiki, przy wyciąganiu frezu do góry celem utworzenia ostrych naroży coś idzie nie tak - wygląda to tak, jakby frez "wjeżdżał" w grafikę tworząc takie małe okręgi w miejscu kąta. Co może być tego przyczyną? Ewentualnie jakie rozwiązanie zastosować przy tworzeniu tego typu matryc, ażeby zoptymalizować czas pracy maszyny? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 10 sie 2015, 15:21

@czupur_n

Najszybciej będzie, jak po prostu umieścisz na forum plik Artcama, ale nie samą trajektorię, a projekt (plik .3dp) lub model (plik .art) + do tego zrzut ekranu z ustawieniami narzędzia.

Wtedy zobaczymy co jest nie tak i dlaczego.


Autor tematu
czupur_n
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 06 sie 2015, 09:35
Lokalizacja: Kraków

W takim razie załączam pliki

#3

Post napisał: czupur_n » 11 sie 2015, 15:54

Załączam plik test_EA.art o mniej więcej taką grafikę chodzi. Załączę też printscreen-y z ustawieniami dla frezu. Z góry dzięki za pomoc.

[ Dodano: 2015-08-11, 15:57 ]
Załączam też printscreen


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 11 sie 2015, 17:49

@czupur_n

Czy tylko ja nie widzę załączników ? :)


Autor tematu
czupur_n
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 06 sie 2015, 09:35
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: czupur_n » 12 sie 2015, 08:15

Załączałem pliki pojedynczo. Nie wiem, czemu się nie udało. Próbuję jeszcze raz...

Aaaaa. Już wiem. Rozszerzenie .art jest niedozwolone...


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Załączniki
test_EA.zip
(97.44 KiB) Pobrany 139 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 12 sie 2015, 10:26

@czupur_n

Moim zdaniem wszystko jest OK, czyli Artcam zachowuje się zgodnie z tym co mu zadałeś.

Pytanie tylko, czy tego chciałeś ? :)

Otóż zaznaczyłeś wektor (prostokąt) jako wektor graniczny, ale .... i tak nic Ci to nie daje bo zaznaczyłeś również opcje:
-- tylko inteligentne grawerowanie profilu
-- tylko profil

Czyli program trzyma się tego co zaznaczasz, czyli frezuje tylko po obrysie liter.
Jeśli tak ma być, to .... wszystko OK.

Natomiast co do cyt:
" w kątach wewnętrznych grafiki, przy wyciąganiu frezu do góry celem utworzenia ostrych naroży coś idzie nie tak - wygląda to tak, jakby frez "wjeżdżał" w grafikę tworząc takie małe okręgi w miejscu kąta "

Wszystko jest jak trzeba.
Przecież frez ma swoją średnicę, więc zupełnie ostrych narożników wewnętrznych mieć i tak nie będziesz bo ZAWSZE będą zaokrąglone średnicą freza.
Zresztą, konia z rzędem temu, kto zauważy narożnik zaokrąglony promieniem 0,065mm.

Poza tym, na symulacji z Twojego pliku, wszystko jest (moim zdaniem) OK.
Popatrz:


Obrazek


Autor tematu
czupur_n
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 06 sie 2015, 09:35
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: czupur_n » 14 sie 2015, 10:50

Wiem, że geometria frezu nie jest do "0" tylko ma jakąś stopkę i to rozumiem. Ale niestety ten okrąg był sporo większy od stopki. A czy może ma Pan jakąś inną drogę na wykonanie tego typu pracy w jak najkrótszym czasie? Przy stopce 0.1mm, czy też 0.13 jak to ma miejsce wyżej, trajektoria Inteligentnego Grawerowania jest w miarę najlepszym czasowym rozwiązaniem. Bo frez pracując najpierw krawędzią a później stopką nie zużywa się tak szybko (nie ukrusza sie stopka). Niestety nie mając pozytywnych efektów przy zastosowaniu tejże trajektorii, stosuję inną drogę - trajektorię Obróbki Cech. I tutaj niestety frez zaczyna pracować "stopką" co niestety skutkuje często uszkodzeniem się stopki frezu. Z tego też powodu zmuszony jestem "puszczać" frez grawerski bardzo wolno - co znacząco wydłuża czas (posuw poziomy 1,44 mm/sek, pionowy 0,6 mm/sek), szczególnie przy dużych grafikach z dużą ilością wektorów.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 14 sie 2015, 11:30

Odpowiem tak:

Inteligentne grawerowanie jest najlepszym możliwym sposobem do tego typu pracy, ale ..... wydaje mi się, że nie do końca z niego korzystasz tak jak się powinno.

Otóż do Inteligentnego grawerowania można (a moim zdaniem nawet trzeba) przypisać więcej niż jedno narzędzie.

Po prostu narzędziami o większej średnicy szybko "mielimy" to co niepotrzebne, a na końcu stosujemy najmniejszy frez.

Moim zdaniem, znacząco skraca to pracę.

Natomiast to, że cyt: "niestety ten okrąg był sporo większy od stopki" na pewno nie wynika ze źle wygenerowanej trajektorii bo przecież jeśli na symulacji wszystko jest OK, to jeśli masz maszynę ustawioną jak należy + właściwie zmierzone narzędzia, to MUSI wyjść tak jak na symulacji i wiem co mówię/piszę, bo w 99% przypadków, cokolwiek frezowałem z Artcam-a, zawsze było dokładnie tak jak na symulacji.


Autor tematu
czupur_n
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 06 sie 2015, 09:35
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: czupur_n » 14 paź 2015, 11:52

Dzięki serdeczne za pomoc. Już doszedłem do ładu z tą trajektorią (przeprowadziłem dokładne pomiary frezów grawerskich). Jeszcze będę musiał spróbować dołożyć inne narzędzia, tak jak to zasugerowałeś - na razie używam do wybierania zgrubnego trajektorii wybierania powierzchni z naddatkiem, który później ścina frez grawerski przy trajektorii ea.
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!

Na marginesie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ustawień samego komputera, a dokładniej karty graficznej.
Miałem do tej pory AMD Radeon HD 6570 1GB DDR3 128-bit - miałem problemy przy modelowaniu 3d na widoku 3d - obraz zanikał, mrugał, nie dało się stabilnie pracować.
Teraz zainstalowałem sobie NVIDIA QUADRO 4000 2GB GDDR5 256bit.
Czy potrzebne jest w Artcamie wprowadzanie jakiś zmian po wymianie karty graficznej? Bo po tej zmianie obraz na widoku 3d po zastosowaniu symulacji w wysokiej rozdzielczości mam krawędzie poszarpane, a przy starej (gorszej) karcie tego problemu nie było...


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#10

Post napisał: lajosz » 15 paź 2015, 00:16

czupur_n pisze:- na razie używam do wybierania zgrubnego trajektorii wybierania powierzchni z naddatkiem, który później ścina frez grawerski przy trajektorii ea.
DOKŁADNIE PO TO jest obróbka pod nazwą "inteligentne grawerowanie" (ea), więc nie rozumiem, dlaczego używasz do tego dwóch różnych obróbek ?
po zastosowaniu symulacji w wysokiej rozdzielczości mam krawędzie poszarpane, a przy starej (gorszej) karcie tego problemu nie było...
Wydaje mi się, że to nie wina karty graficznej.

Spróbuj zasymulować obróbkę tego co było już symulowane na poprzedniej karcie, czyli odpal jakiś projekt w którym nie przeprowadzałaś żadnych zmian, a który na poprzedniej karcie był prawidłowo symulowany.
Poza tym, ustawienie wysokiej rozdzielczości w symulacji nic nie da jeśli rozdzielczość modelu masz małą.
To tak samo jak ze zdjęciem.
Jeśli masz zdjęcie w niskiej rozdzielczości, to zwiększenie jego DPI wcale nie poprawia jego jakości, czyli nie przybywa od tego szczegółów.
Żeby było lepiej, trzeba zrobić zdjęcie od razu w większej rozdzielczości.
Tak samo z Artcam-em, czyli chcesz więcej szczegółów, to musisz zwiększyć rozdzielczość przed rozpoczęciem modelowania.
Oczywiście zwiększenie rozdzielczości = dłuższe (komp musi więcej przeliczyć) czekanie na efekty, chociaż ..... w najnowszej wersji Artcama (2015) wszytko modeluje się w czasie rzeczywistym, czyli niemal natychmiast widzisz wszelkie zmiany podczas modelowania.
No a już w wersji 2015 R2, pojęcie "szybkość generowania symulacji" praktycznie nie istnieje bo efekt jest natychmiastowy i to niezależnie od rozdzielczości czy rodzaju symulowanej obróbki. Coś pięknego.

Jeszcze na chwilę o karcie graficznej.
Otóż gdzieś w ustawieniach Artcama jest opcja do zaznaczania, żeby "włączyć akcelerację sprzętową karty graficznej" .
Chodzi o to, żeby karta (szczególnie Nvidia) uczestniczyła w liczeniu korzystając z procesorów CUDA.
Wydaje mi się, że jest to domyślnie zaznaczone po instalacji Artcam-a, ale ... głowy obciąć nie dam :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”