ArtCam wycinanie 2D - trajektorie nieadekwatne do wycięcia

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
event horizon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2014, 13:25
Lokalizacja: Kościan

ArtCam wycinanie 2D - trajektorie nieadekwatne do wycięcia

#1

Post napisał: event horizon » 23 lut 2014, 14:45

Witam

W którym miejscu popełniam błąd, czy to jest wina po stronie ArtCam, Mach3, edycji narzędzia czy innego współczynnika.

Po narysowaniu w programie ArtCam wektorów, wyznaczeniu trajektorii (profilowania i czyszczenia powierzchni), wczytaniu kodu do programu Mach3 wycięty element różni się od symulacji.

Do wycięcia używam pilnika 3mm o parametrach:

Średnica(d): 3
Warstwa skrawania: 3

Końcowy offset narzędzia 1.5
Skok (rozmiar, %d) 1.5 50
Obroty (obr./Min.) 18000
Posuw(m/min) 3
Posuw pionowy (m/min) 0.5

Chodzi dokładnie o to, że jeżeli trajektorie (profilowania i czyszczenia powierzchni) narysowane są pod kątem prostym to dlaczego na wyciętym elemencie są zaokrąglone w znaczącym stopniu większym niż wielkość pilnika 3mm. Czy odpowiada za to jakiś parametr w ArtCam, czy po wczytaniu do programu Mach3 skraca sobie trajektorie (zaokrągla je). Dodam jeszcze że odstępy między wycinanymi elementami są większe lub równe 3mm.

Będę wdzięczny za wsparcie

Pozdrawiam




Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 23 lut 2014, 16:58

Witamy na forum nowego kolegę .

A teraz konkrety:

Wszystko dość dobrze opisane, ale ja nadal nie wiem o co chodzi.

Proponuję (zgodnie z zasadą --> jeden obraz, tysiąc słów) wstawić zrzuty ekranowe i/lub zdjęcia.

Podejrzewam, że coś nie tak masz ustawione w narzędziach, dlatego jeśli będziesz wstawiał zdjęcia, to wstaw screena z ustawieniami narzędzia w Artcamie + trajektorie + ustawienia trajektorii.

Tak w ogóle, to pilnikami raczej nie powinno się wycinać czegokolwiek lub frezować.
Do tego są frezy.

Reasumując, jeśli wrzucisz screeny (zdjęcia) to spróbujemy pomóc.


Autor tematu
event horizon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2014, 13:25
Lokalizacja: Kościan

#3

Post napisał: event horizon » 24 lut 2014, 20:41

Dziękuję za zainteresowanie. Postaram się w jak najlepszy sposób zobrazować mój problem.

Zacznę od narzędzi:

Jako początkujący zakupiłem frezy:

Frez diamentowo zębaty (pilnik) 3,0mm - Średnica robocza frezu - 3,0mm, Mocowane na trzpieniu 1/8" - 3,175 mm. Długość części roboczej - 9mm, Długość całkowita frezu - 38mm.

Frez diamentowo zębaty (pilnik) 1,0mm - Średnica robocza frezu - 1,0mm, Mocowane na trzpieniu 1/8" - 3,175 mm. Długość części roboczej - 7mm, Długość całkowita frezu - 38mm.

Można je stosować do:
- drewno, laminat, płytki drukowane, MDF, sklejka, carbon, twarde tworzywa sztuczne,

Frez trzpieniowy z łbem kulistym 2-zębnym 3mm, monolityczny z węglika, chwyt prosty, długość ostrza 6mm, długość całkowita frezu 38mm.

Frez trzpieniowy z łbem kulistym 2-zębnym 2mm, monolityczny z węglika, chwyt prosty, długość ostrza 6mm, długość całkowita frezu 38mm.

Frez grawerski z węglika 0,1 mm - Mocowane na trzpieniu 1/8" - 3,175 mm. Długość całkowita frezu to ok 32mm

Frez grawerski z węglika 0,3 mm - Mocowane na trzpieniu 1/8" - 3,175 mm. Długość całkowita frezu to ok 32mm

Można je stosować do:
- płytek drukowanych, aluminium, mosiądz, miedź, srebro, drewno, PCV, tworzywa sztuczne, plexi,l aminatu oraz innych materiałów.

Ustawienie narzędzia które wykorzystuję do wycięcia przykładowego projektu:

Obrazek

Aby lepiej zrozumieć o co mi chodzi przedstawię to na obrazku poniżej. Narysowane są wektory wraz z wyznaczonymi trajektoriami. Czerwony kolor oznacza gdzie wycięcie jest niezgodne z trajektorią profilowania lub czyszczenia powierzchni. Na zielono jest OK.

Wektory z trajektoriami:
Obrazek Obrazek

Symulacja:
Obrazek Obrazek

Wycięty projekt:
Obrazek Obrazek

Ustawienia trajektorii:

Obrazek Obrazek

Proszę jeszcze o podpowiedź jakich frezów (obróbka zgrubna i wykończenie) należy użyć do do tych reliefów które narysowałem:

Wielkość 450 x 450

Grubość 15

Czy te moje frezy odpowiadają czy lepiej użyć jakiś innych?

Obrazek Obrazek

Mam nadzieję że tyle wystarczy, w razie niezrozumienia proszę pisać (proszę pamiętać, że dopiero raczkuję).

Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 24 lut 2014, 22:24

No rzeczywiście wygląda to bardzo dziwnie, tym bardziej, że symulacja się zgadza.

Napisz jeszcze jaki postprocesor wybierasz przy zapisywaniu trajektorii i jeśli to nie problem, to wrzuć gotową ścieżkę (plik) tu na forum zapisaną dla postprocesora który wybierasz + wektory (DXF) na podstawie których powstaje projekt + zrzut ustawień grubości materiału.

Sprawdzę czy wszystko OK, ale zwróć uwagę że:

----- Dla obróbki "Profilowanie" masz wybrane frezowanie wzdłuż wektora, czyli frez będzie frezował środkiem wektora, a chyba nie tak miało być ?
Jednak to (raczej nieprawidłowe ustawienie) nie powinno spowodować tak dużych łuków na narożnikach jakie widzę na gotowym materiale.

----- Teraz uwaga raczej natury ogólnej niż dotycząca problemu. Otóż głębokość frezowania to 5mm, a warstwę skrawania ustawiłeś na 3mm, więc narzędzie najpierw zbierze 3mm, a następnie 2. Wszystko OK, ale czy nie lepiej podzielić to po równo, czyli ustawić warstwę skrawania na 2.5mm ?


Jednak z tego co widzę, to wydaje mi się, że coś nie tak jest z ustawieniami MACH-a, ale (jak pisałem wyżej) trzeba się przyjrzeć wektorom i gotowej trajektorii.


Co do kupionych frezów, to nadal uważam, że to nie najszczęśliwsze rozwiązanie bo to (jak pisałeś) jednak raczej właśnie pilniki niż frezy.
Oczywiście nimi tez da radę wycinać i frezować, ale nie sądzę, żeby powierzchnia po nich wyglądała zbyt dobrze, szczególnie jeśli nie będą już nowe, a poza tym, takie pilniki ..... bardziej piłują niż frezują i opory pracy są po prostu większe niż w przypadku frezów, że o odprowadzeniu wiórów nie wspomnę.

Moim zdaniem, powinieneś kupić FREZY, a nie pilniki, chociaż te pilniki się i tak przydadzą.

event horizon pisze: Proszę jeszcze o podpowiedź jakich frezów (obróbka zgrubna i wykończenie) należy użyć do do tych reliefów które narysowałem:

Wielkość 450 x 450

Grubość 15

Czy te moje frezy odpowiadają czy lepiej użyć jakiś innych?
450 x 450 to jest dość spory relief, szczególnie jeśli chcesz używać tych frezów (pilników).
Jednak wszystko zależy od tego, jaką jakość chcesz uzyskać.
Wiadomo, że im mniejszy frez, tym dokładność/jakość wyższa, ale i czas obróbki zwiększa się radykalnie.

Nie wiem jaki masz uchwyt na wrzecionie i jakiej średnicy trzpień/frez możesz włożyć największy, ale:
Moim zdaniem, do reliefu (statek) powinieneś użyć przy obróbce wstępnej freza 5mm prostego dwu-piórowego.
Do obróbki dokładnej, freza stożkowego (60 stopni lub mniej) z możliwie najgrubszym trzpieniem i zakończeniem kulistym (conical ball nose) średnicy np. 2-3mm, np. taki jak poniżej:

Obrazek

To samo do dinozaura, ale jeśli chcesz uzyskać dokładnie taką fakturę na tym obrazku z dinozaurem (coś jak kora drzewa), to wykańczająca obróbka musiałaby być robiona frezem 0.5-1.0mm i cały czas mowa o wymiarach gotowego przedmiotu 450 x 450.
Przy mniejszym, narzędzie oczywiście mniejsze, a przy większym, większe z tym, że większe reliefy można robić małymi narzędziami, ale mniejszych, dużymi narzędziami raczej nie zrobisz bez wyraźnej utraty jakości.

No, to tyle :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#5

Post napisał: frezowacze » 25 lut 2014, 17:22

----- Teraz uwaga raczej natury ogólnej niż dotycząca problemu. Otóż głębokość frezowania to 5mm, a warstwę skrawania ustawiłeś na 3mm, więc narzędzie najpierw zbierze 3mm, a następnie 2. Wszystko OK, ale czy nie lepiej podzielić to po równo, czyli ustawić warstwę skrawania na 2.5mm ?

ARTCAM sam podzieli na równe warstwy nie większe niż 3mm


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 25 lut 2014, 19:37

@frezowacze

To prawda.

Przepraszam zainteresowanych za wprowadzenie w błąd, ale Artcam nie jest jedynym programem z którym pracuję i czasami mi się coś popie_oli ;)

Dziękuję użytkownikowi frezowacze za sprostowanie.


Autor tematu
event horizon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2014, 13:25
Lokalizacja: Kościan

#7

Post napisał: event horizon » 25 lut 2014, 20:47

Wyciąłem jeszcze raz sprawdzając to co napisałeś z profilowaniem bez zmiany wektorów tylko profilowanie (wzdłuż wektora i po zewnętrznej).

Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje jeżeli na symulacji pokazuje że jest dobrze.

Dla profilowania po zewnętrznej kąty wychodzą poprawnie a dla wzdłuż zaokrągla. Tylko w jednym elemencie zaokrągliło po zewnętrznej.

Co do czyszczenia powierzchni (też zaokrągla kąty) uważałem że wystarczy raz przejechać bez profilowania. Należy dodatkowo wyznaczyć profilowanie.

Zmienię układ wektorów i wyznaczę jeszcze raz trajektorię.

Czy u Ciebie dzieje się tak samo? Jeżeli nie to będę dalej szukał problemu.

Możesz sprawdzić czy pozostałe elementy wykonuję poprawnie?

Wybierany postprocesor:

Mach3gb-MM-Arcs-ATC(*.TAP) - jak używam kilku frezów

Mach3gb-Arcs(MM)(*.TAP) - jak używam jednego frezu

Dla tego projektu wykorzystałem Mach3gb-Arcs(MM)(*.TAP) - jeden frez

Pytanie o frezy:

Jak wpisać takie frezy do bazy narzędzi, bo w przysłanym przez Ciebie obrazku jest kilka wymiarów gdzie w edycji narzędzia ich nie widzę. Możesz podesłać przykład jaki typ narzędzia wybrać?

Obrazek

Jeżeli wykorzystam te frezy co posiadam to uważasz że coś z tego wyjdzie czy od razu kupić te które zaproponowałeś?

Podałem przykład dla moich frezów.

Obrazek

Jest taki parametr naddatek. Jaką wartość wpisywać dla obróbki zgrubnej. Przybliżysz mi jak to powinno się robić?

Pozdrawiam


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 25 lut 2014, 21:32

event horizon pisze: Możesz sprawdzić czy pozostałe elementy wykonuję poprawnie?
Nie chcę się powtarzać, ale poprzednio napisałem cyt samego siebie:
"wrzuć gotową ścieżkę (plik) tu na forum zapisaną dla postprocesora który wybierasz + wektory (DXF) na podstawie których powstaje projekt + zrzut ustawień grubości materiału."

Bez tego, nie jestem w stanie sprawdzić niczego.
event horizon pisze:Pytanie o frezy:

Jak wpisać takie frezy do bazy narzędzi, bo w przysłanym przez Ciebie obrazku jest kilka wymiarów gdzie w edycji narzędzia ich nie widzę. Możesz podesłać przykład jaki typ narzędzia wybrać?
Obrazek

event horizon pisze:Jeżeli wykorzystam te frezy co posiadam to uważasz że coś z tego wyjdzie czy od razu kupić te które zaproponowałeś?
Oczywiście że wyjdzie, ale te freziki są malutkie, więc maszyna będzie dość długo mielić ten relief.
event horizon pisze:Jest taki parametr naddatek. Jaką wartość wpisywać dla obróbki zgrubnej. Przybliżysz mi jak to powinno się robić?
Wybrałeś postprocesor Mach3gb-MM-Arcs-ATC(*.TAP) , czyli rozumiem, że masz maszynę z Automatyczną wymianą narzędzia bo "ATC" w nazwie postprocesora oznacza (Automatic Tool Change).
Jeśli jednak Twoja maszyna nie ma Automatycznej wymiany narzędzia, to nie ma sensu wybierać tego postprocesora.

Załóżmy jednak, że maszyna ma ATC.
Wtedy (ale nie tylko wtedy) parametry obróbki dla reliefu które pokazałeś na screenie nie są najszczęśliwiej dobrane.

Otóż wybrałeś frezowanie całego reliefu, co jest po prostu nieekonomiczne bo maszyna będzie frezować powierzchnię płaską z tak samo jak relief.
Należałoby wybrać "tylko pod zaznaczonym obszarem" albo "zaznaczony wektor".
Resztę, czyli płaską powierzchnię, otoczyć wektorami, przypisać do tego obróbkę "czyszczenie powierzchni" i wybrać jakiś duży frez. Będzie szybciej i bardziej ekonomicznie.

Do obróbki wykańczającej, wybrałeś "Offset 3D".
Moim zdaniem ta strategia nic nie daje i oprócz dłuższego generowania ścieżki niczego wnosi, a dodatkowo (to moja opinia) jakość tak wygenerowanej ścieżki jest gorsza + maszyna dłużej będzie to wykonywać niż przy wybraniu np. "Raster X" . No ale to Twój wybór.

Zwróć uwagę, że do obróbki wykańczającej wybrałeś freza o średnicy 0.3mm, a więc bardzo cieniutki.
Przy takim frezie do wykańczającej, wartość naddatku dla obróbki zgrubnej jest dobrana nieco na wyrost i powinna (moim zdaniem) wynosić 0.2mm.

W ogóle uważam, że ten frez do wykańczającej jest za mały i powinien (według mnie) mieć średnicę 1mm albo nawet większą (np. 1.5-2mm)
Oczywiście frezem 0.3mm, tez to zrobisz, ale dłuuuuugo będziesz musiał czekać zanim maszyna to przemieli.

Pozdrawiam


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#9

Post napisał: Dudi1203 » 27 lut 2014, 14:37

Powiedz mi jak wyglada zgodnosc wymiarowa gotowego elementu i projektu? nie ma przeskalowania w jednej osi?

Druga sprawa (moze ważniejsza) - jakie przyspieszenia masz ustawione w machu.

Trzecia - sprobuj postprocesora mach2 mm (bedzie bez łukow w kodzie)


Autor tematu
event horizon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2014, 13:25
Lokalizacja: Kościan

#10

Post napisał: event horizon » 27 lut 2014, 20:07

Lajosz możesz sprawdzić ten projekt - mam nadzieję że o to chodziło ("gotową ścieżkę (plik) zapisaną dla postprocesora który wybieram + wektory (DXF)")

Co do zgodności wymiarowej, pomiary sprawdziłem i tam gdzie wycięło poprawnie odległości są poprawne, a tam gdzie zaokrągliło jest różnica (nie ma ostrych krawędzi). Różnica w osi X czy Y jest taka sama.

Przyspieszenia napiszę jutro jak sprawdzę. Do maszyny korzystam z laptopa, którego nie zabrałem ze sobą.
Załączniki
Projekt (problem).dxf
(212.97 KiB) Pobrany 214 razy
FCB.rar
(16.82 KiB) Pobrany 204 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”