Ustawienia grawerowania w ArtCam Express

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
cienki8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2013, 06:44
Lokalizacja: Glg

Ustawienia grawerowania w ArtCam Express

#1

Post napisał: cienki8 » 23 paź 2013, 07:03

Witam.

Mam malutki problem, a mianowicie firma moja zakupiła maszynę do grawerowania firmy grawostar nemo pro z programem ArtCam na której chce grawerować na laminacie tabliczki opisowe rozdzielni, skrzynek elektrycznych itd. I mnie przypadło to zadanie jej uruchomienia.
Napotkałem mały problem, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z takimi urządzeniami, ale poczytałem trochę na forum, ogładnąłem samouczki ArtCama i sprawa wydaje się prosta..Wymiar tabliczki, napis, zapisanie trajektorii , przesłanie do programu, ustawienia maszyny i właśnie w tym ost punkcie napotykam problem (chyba, może to złe ustawienia w trajektorii "grawerowanie V-bit"), otóż w instrukcji urzadzenia napisali aby frez grawerski swobodnie dotykał laminatu i tak ustawiając przyjąłem to jako pozycje (0,0,0), ale nigdzie w programie ArtCAm nie ustawiałem, że frez będzie głęboki na 0,3 mm i jak uruchamiam to frez śmiga sobie po powierzchni laminatu.
Gdzie ustawić głębokość frezu w programie do urządzenia czy ArtCamie.

\\ Zdaje sobie sprawę, że to co napisałem może być śmieszne, ale jak wspomniałem nigdy wcześniej tego nie robiłem :)

Pozdrawiam.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 23 paź 2013, 08:41

Opisz DOKŁADNIE co robisz, od początku do końca bo jeśli nie, to mało komu będzie się chciało zgadywać "co poeta miał na myśli".

Powyższe to nie sarkazm, ale dość sporo czynników wpływa na to dlaczego frez nie frezuje zgodnie z oczekiwaniem.

Ktoś chcąc Ci pomóc, opisze jedną z możliwych przyczyn (produkując się), po czym Ty odpiszesz że "nie, to nie o to chodziło" i tak w kółko.

Po prostu nikt nie będzie zgadywał gdzie mogłeś popełnić błąd, a jak opiszesz wszystko co robisz krok po kroku, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie można ustalić gdzie popełniasz błąd.


Autor tematu
cienki8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2013, 06:44
Lokalizacja: Glg

#3

Post napisał: cienki8 » 23 paź 2013, 09:06

W programie ArtCam- wymiary pracy- zero materiału góra- pozycja modelu stół obrabiarki i ok.
Następnie przykładowy napis ABC i Utwórz trajektorię grawerowania V-bit-zaznaczam wektor ABC, początkowa głębokość 0 mm, limit grubości 0,3 mm, tolerancja 0,025mm, narzędzie grawerskie v-bit 3mm 30, daje oblicz, symulacja, wszystko dobrze wygląda, zapisuje trajektorię. Odpalam CNC USB Controller odpalam projekt z ArtCama i ustawiając oś Z zgodnie z zaleceniem producenta czyli tuż przy obrabianym materiale, po wygenerowanym G-kodzie widzę, że frez nie zejdzie niżej jak do pozycji Z=0.0000 czyli będzie sobie śmigał po powierzchni laminatu.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 23 paź 2013, 11:01

Z całym szacunkiem, ale to ma być opis krok po kroku ?

A gdzie są podane:

Grubość materiału ?

Czy napis wykonywałeś za pomocą Artcama korzystając z Artcam-owskiego narzędzia do tworzenia napisów, a jeśli tak, to jaka czcionka?

Narzędzie V-Bit 3mm 30 ....... Czego to opis ? średnicy ? Długości ? Kąta ?

Zapisujesz trajektorię pod jaki postprocesor ?

Jakie pliki przyjmuje Twoja maszyna i/lub program który nią steruje ?

Co to znaczy cyt "oś Z zgodnie z zaleceniem producenta czyli tuż przy obrabianym materiale" ? W obróbce CNC nie ma pojęcia "Tuż przy czymś". Są konkrety.


Nie zrozum mnie źle, ale podane przez Ciebie informacje są niekompletne.
Oczywiście rozumiem, ze jesteś początkujący i czegoś możesz nie wiedzieć, dlatego najlepiej (jeśli to możliwe), zgodnie z zasadą "Jeden obraz, tysiąc słów" wrzuć tu screeny z ustawień Artcama + screeny z ustawień programu sterującego maszyną.


Autor tematu
cienki8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2013, 06:44
Lokalizacja: Glg

#5

Post napisał: cienki8 » 23 paź 2013, 13:38

Grubość materiału to 1 mm powłoka do sfrezowania 0,3 mm
Napis wykonany w ArtCamie, informacje o frezie załączone na zdjęciu
A o co chodzi z tym postprocesorem ?
Program przyjmuje pliki z rozszerzeniami G-code , DXF, Dlt/HPGL jesli o to chodziło.
Maszyne ustawiłem w pozycji zerowej czyli w lewej dolnej części stołu obrabiarki, frez dotyka do obrabianego materiału przymocowanego do stołu.

Pozdrawiam.
Zdjęcie z ustawieniami ArtCama :

Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 23 paź 2013, 21:32

cienki8 pisze:Program przyjmuje pliki z rozszerzeniami G-code , DXF, Dlt/HPGL jesli o to chodziło.
Jak zapisujesz plik, to masz rozwijaną listę postprocesorów.
Jeśli wybierzesz HPGL, to będziesz miał frezowanie 2D, czyli frez powinien się zagłębić na te 0.3mm, ale nie wyfrezuje jak należy.

Nie ma takiego rozszerzenia jak G-Code.
Moim zdaniem, powinieneś wybrać postprocesor Axyz albo Mach 2.
Ponadto wybrałeś materiał 1mm i obróbkę 0.3mm, więc raczej powinieneś dobrze zmierzyć materiał i narzędzie bo 0.3mm to mało i jeśli coś będzie nie tak, to albo będzie frezowało głębiej, albo właśnie w powietrzu.

Wybrałeś narzędzie typu Conical, a więc z promieniem na końcówce, a to nie najszczęśliwsze rozwiązanie przy obróbce typu V-Bit (chociaż oczywiście można).

Dodatkowo ustawiłeś skok narzędzia na 0.02mm.
To pozwoli na bardzo dokładne krycie, ale jeśli ten napis jest duży, to będzie go mieliło i mieliło.
Zresztą nawet jeśli napis jest mały, to skok 0.02mm (dwie setne milimetra) skutecznie spowolni wykonanie całości.
Ustaliłeś również warstwę na 0.3mm, co nie ma większego sensu przy ustawieniu limitu głębokości na tę samą wartość, ale zaszkodzić nie zaszkodzi.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby ten napis był zrobiony konkretną czcionką, a do tego ma być gładziutki, to nie ma innego wyjścia jak właśnie takie ustawienia jak zastosowałeś (chociaż to zależy od rozmiaru napisu), ale jeśli ma to być napis tylko informacyjny, to znacznie szybciej i dokładniej zrobisz to wykorzystując czcionki jednoliniowe z zestawu czcionek które się instalują razem z Artcamem + obróbkę zwykłe profilowanie środkiem wektora.


Autor tematu
cienki8
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2013, 06:44
Lokalizacja: Glg

#7

Post napisał: cienki8 » 24 paź 2013, 11:47

No to zabieram się do pracy i testów.

Dziękuje za cenne podpowiedzi, punkcik dodany.
Jako początkujący użytkownik będę miał pewnie więcej pytań.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”