Witam
Postaram się odpowiedzieć tak, jak ja to robię. Zapewne są inne metody ale jeszcze do tego nie doszedłem. Odpowiem na przykładzie tego czołgu
Ad1.
Powiem tak. Grubość materiału przede wszystkim jaką ustawiamy zależy od grubości materiału jakim fizycznie dysponujemy (np. plexa 3mm, deska 10mm itd.). I tych wymiarów nie możemy przekroczyć, chyba że mamy dany wzór wyciąć a nie frezować.
Wysokość reliefu jest w oknie Assistant na samej górze (Relief Max czyli wysokość naszej płaskorzeźby i Relief Min. czyli punkt poniżej którego frez nie zjedzie. )
W przypadku naszego czołgu jest to odpowiednio Max 3 i Min 0 czyli frez od punktu zero jaki ustawimy w osi Z w mach2 (tego używam, nie wiem jak kolega... ) zagłębi się nam w materiale na max 3mm.
Przede wszystkim proponuję poeksperymentować ze zmianą wysokości reliefu i doborze narzędzi w programie i wszystko po wygenerowaniu ścieżek przepuszczać przez Toolpats; Simulate Toolpath. Tam pokaże nam całą prawdę jak będzie wyglądać w realu nasz twór
Acha, najwyższe szczegóły po zmianie wysokości reliefu wyrzeźbi zawsze, gorzej z detalami przy samej powierzchni... Ale od czego jest symulator...
I jeszcze jedno, jeżeli maszyna nie radzi sobie z jednorazowym przejściem frezem przez materiał należy wygenerować kilka przejść a każde coraz głębiej. Robi się to tak:
Wybieramy w :
1)3D toolpaths
2) Machine relief
3)Zaznaczyć Do Multiple Z Passes
-First pass 0
-Last Pass –3
Program wygeneruje kilka przejść freza.
Ale uwaga. Maszyna będzie ten obrazek (czołg) wycinać baaaardzo długo...
Ech... Trochę namieszałem co? jak mało zrozumiałe to pytać i jeszcze raz pytać
Ad2
Co do frezów to sam eksperymentuje i owszem, kuliste są super do detali ale w drewnie nie diamentowe tylko z takimi ostrzami jak frez np. palcowy (do kupienia na allegro za grosze), żeby skrawał nam materiał. Frez 1mm to już frez duży jeśli chodzi o detale w płaskorzeźbie wielkości znaczka pocztowego, poszukaj kolego jeszcze mniejszych chyba że robisz płaskorzeźby np. 5cm na 5cm i większe to wtedy starczy i taki.
Myślę, że na temat frezów trzeba by pytać bardziej doświadczonych kolegów z forum bo ja sam od niedawna dopiero mam swoją zabawkę i eksperymentuje
Przede wszystkim w ArtCam należy wprowadzić dokładne dane naszego frezu a nie wybierać z listy gotowca bo dopiero wtedy na symulatorze wyjdzie dokładny obraz tego co nim zrobimy.
Ad3.
Na przykładzie czołgu...
1)Wybieramy Toolpaths; Machine Relief
2)Ustawiamy wszystko tak aby wygenerować ścieżki z tym że wybieramy frez np. palcowy o średnicy 1.5mm (End Mill 1.5mm)
3)Na samym dole w Name wpisujemy np. 1
4)Naciskamy NOW
5)Powtażamy wszystko z tym że wybieramy np. frez kulowy o mniejszej średnicy a w Name piszemy 2.
6)Klikamy NOW
Program wygeneruje nam drugą ścieżkę na tamtej z tym że będzie ona już trochę gęstsza od pierwszej i dokładniejsza.
Następnie zamykamy opcję Machine Relief i przechodzimy do opcji w Toolpaths ; Batch Calculate Toolpaths (taka ikonka z trzema kwadracikami i kalkulatorkiem powyżej).
-Klikamy Calculate potem Close
-Następnie wybieramy w Toolpaths ; Simulate All Tolpaths i patrzymy co nam wyszło...
No i zapisujemy to w danym formacie i do roboty
Uff tyle to ja się w szkole nie napisałem

troche zamotany ten tekst ale jak by co to kolega pyta.
Pozdrowionka