frezowanie z pliku dxf 3D

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

frezowanie z pliku dxf 3D

#1

Post napisał: donaks » 04 kwie 2013, 23:34

Witam,
bardzo proszę o radę czy w ArtCamie można stworzyć g-kod na frezowanie takiego elementu jak w załączonym obrazku. Chodzi tylko o sam rowek półokrągły.
Próbowałem importować plik DXF ,ale żadnej rozsądnej ścieżki nie udało mi się stworzyć. ArtCam zgłupiał jak to zobaczył.
Może to wina źle zaprojektowanego elementu w CAD (ViaCad 3D).
Dodam,że jestem amatorem i to są moje początki CAD/CAM.
[img]http:Obrazek[img]



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 05 kwie 2013, 00:29

Witam.

Takie coś to bardzo prosty element (wręcz prymitywny) i da się bezproblemowo zrobić to w Artcamie i to na wiele sposobów.

Poniżej przykład:

Obrazek

Ponadto, możesz stworzyć sobie model 3D w tym ViaCad 3D (jeśli uważasz, że tam łatwiej), zapisać jako STL i zaimportować do Artcama po czym już tylko wygenerować ścieżkę maszynową i po robocie.

Jednak zastanawiam się, po co w ogóle męczyć coś takiego w Artcamie tudzież innych CAM-ach ?
Przecież to można wykonać na zwykłej frezarce zakładając odpowiedni frez (np. kulowy).
Będzie szybciej, taniej i dokładniej.


Autor tematu
donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#3

Post napisał: donaks » 05 kwie 2013, 09:27

Witam,
dziękuję za szybką odpowiedź lajosz.
Zależy mi na jakości powierzchni. Po Zwykłym frezie kulowym powierzchnia jest nie do przyjęcia.Pozatym potrzebuję różne promienie(np. frez r 5,25 kosztuje już 400PLN).
Najdokładniej i najlepsza jakość wychodzi na tokarce,ale ciężko/niemożliwe (0,02) trafić w środek profilu. Dlatego chciałem przynajmniej spróbować na grawerce.
Materiał mosiądz,grawerka bardzo solidna.

Lajosz,możesz mniej więcej pokierować jak w ArtCamie to stworzyć?
ArtCam nie chciał mi przyjąć pliku STL.
Jeszcze pytanie,czy w ArtCam express można takie rzeczy zrobić łącznie z obróbką zgrubną?
Pisałeś zdaje się w innym poście,że tak ale chciałem się upewnić.
Teraz mogę mieć do dyspozycji ArtCam 2008(nie u mnie) ale nie jestem pewny co to za wynalazek i czy to nie jego wina.


adico79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:33
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: adico79 » 05 kwie 2013, 11:34

Wydaje mi się że w ArtCAM Express tego nie stworzysz - nie ma narzędzi do wyciągania kształtów. Mogę się mylić bo z expressem zetknąłem się niedawno. Jak będziesz miał STLa to ścieżki wygenerujesz.
ArtCAM 2008 (pewnie wersja PRO) poradzi sobie z tym bez problemu.
Nie wiem czy widziałeś jak wygląda powierzchnia po wierszowaniu (obróbce rastrowej) - do ideału jej trochę brakuje. Moim zdaniem dużo lepszy efekt uzyskasz frezowaniem po wektorze ostrym frezem kulowym odpowiedniej średnicy z dobrze dobranym posówem.


Autor tematu
donaks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 177
Rejestracja: 18 lip 2009, 22:52
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#5

Post napisał: donaks » 05 kwie 2013, 12:27

Wielkie dzięki za zainteresowanie,
zdaję sobie sprawę,że moje pytania mogą być banalne ale naprawdę nie mam kogo zapytać.
adico79- już kilka osób mi mówiło,że powierzchnia po wierszowaniu nie będzie ok i sama obróbka będzie trwała wieki.
Chyba wiem już czemu ArtCam głupiał,to korytko w pliku musi być oddzielone (tutaj znowu nie wiem jak to nazwać,oddzielona grupa wektorów-tak?).
Zdaje się,że moje wymagania tolerancji kwalifikują detal na wycinarkę drutową a nie na grawerkę.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 05 kwie 2013, 17:54

donaks pisze: już kilka osób mi mówiło,że powierzchnia po wierszowaniu nie będzie ok i sama obróbka będzie trwała wieki.
adico79 pisze:Moim zdaniem dużo lepszy efekt uzyskasz frezowaniem po wektorze ostrym frezem kulowym odpowiedniej średnicy z dobrze dobranym posówem.
Skoro kilka osób tak mówi, a tu tylko uzyskujesz potwierdzenie słuszności tych tez, to warto się zastanowić, czy czasami nie mają racji.
donaks pisze:Chyba wiem już czemu ArtCam głupiał,to korytko w pliku musi być oddzielone (tutaj znowu nie wiem jak to nazwać,oddzielona grupa wektorów-tak?).
Nie wiem jakiego DXF-a próbujesz otworzyć w Artcamie, więc nie za bardzo będę mógł odpowiedzieć na to pytanie.
Jako że jestem zwolennikiem zasady, że "Jeden obraz, tysiąc słów" to może podeślij tu tego DXF-a i wtedy o razu powiem co z nim nie tak albo dlaczego Artcam "pyskuje" chcąc go otworzyć.
donaks pisze:Zdaje się,że moje wymagania tolerancji kwalifikują detal na wycinarkę drutową a nie na grawerkę.
Patrz dwa pierwsze akapity/cytaty tego postu.
To właśnie dlatego ludzie radzą (ja też), żeby wykonywać ten detal na zwykłej frezarce z odpowiednio dobranym frezem kulowym/trzpieniowym lub półkolistym obwodowym.

Jednak jeśli zależy Ci na obróbce na CNC za pomocą narzędzi które masz, to oczywiście można.
Tyle tylko, że zajmie to sporo czasu, tym bardziej, że tolerancja jest bardzo restrykcyjna (0,02), więc żeby uzyskać taką dokładność, trzeba ten detal (że się tak wyrażę) mielić i mielić.
Dodatkowo sama obróbka to nie wszystko.
Trzeba jeszcze maszyny (sztywność konstrukcji, praktycznie bezluzowa) która jest w stanie taką dokładność uzyskać i na amatorskiej maszynie jest to (moim zdaniem) po prostu niemożliwe.
No i żeby ten rowek był idealnie w centrum detalu, czyli z zachowaniem w/w tolerancji, to element musiałby być wykonywany w całości, a nie tylko sam rowek.

Pytasz tu o różne wersje Artcama.
Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć bo po prostu nie mam tych wszystkich wersji, wiec nie chcę wprowadzać w błąd.
Tym bardziej, że firma Delcam (producent Artcama) tę samą wersję Artcama, ale z innych roczników, wyposaża w różne opcje i np. w wersji Artcama Express z roku 2012 możliwa jest obróbka reliefu tak zgrubna jak i dokładna.
Jednak samego reliefu już nie wykonasz i to w (o ile wiem) każdej wersji Artcama Express, a co najwyżej można zaimportować STL-a, a przynajmniej tak piszą na oficjalnej stronie Artcama, przy czym wersja demo (nie wiem czy celowo) jest pozbawiona możliwości importu STL-a i w ogóle importu czegokolwiek, więc już sam nie wiem, jakto wszystko interpretować.

Spróbuj w swojej wersji Artcama zaimportować STL-a, ale nie poprzez "Otwórz", a poprzez "Import", jeśli oczywiście taka pozycja w menu Plik lub menu Relief istnieje.

Jednak przypomnę, że jeśli masz tylko Artcama Express, to żadnego reliefu (czytaj bryły 3D) tam nie wykonasz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”