Relief herbu z jpg

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

Relief herbu z jpg

#1

Post napisał: pit » 10 gru 2012, 13:32

Być może były już takie tematy ale nich nie znalazłem a to co znalazłem to nie bardzo pomogło.
Próbuję wykonać relief z obrazu jpg dokładnie jest to herb, otwieram go w programie jest tam ok 252 kolory, próbuję je zredukować do ok 24 kolorów i jest ok. ale co robić dalej czy tak jak jest w instrukcji z ptakiem do kolorowania.

Może ktoś pomóc i opisać mniej więcej co robić dalej.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 10 gru 2012, 22:08

Dokładnie tak jak w instrukcji z ptakiem, ale:

O wiele szybciej (zapewniam) i na pewno dokładniej będzie narysować wektory na podstawie tej bitmapy, czyli bitmapa jako podkład, a następnie tworzyć relief z wektorów.

Oprócz w/w zalet tworzenia reliefów z wektorów, dochodzi jeszcze ta, że w razie gdyby coś nie wyglądało tak jak sobie wymyśliliśmy, że ma wyglądać, to wektory można modyfikować (skalowanie, obrót, offset i inne takie).
Poza tym, do wektorów możesz przypisać o wiele więcej obróbek (inteligentna grawerowanie, grawerowanie V-bit i inne), natomiast z bitmapy możesz wykonać tylko relief (i to niezbyt dokładny) i tylko obróbkę reliefu możesz do tego przypisać, nic więcej .

Oczywiście zrobisz jak uważasz.


Autor tematu
pit
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 311
Rejestracja: 23 cze 2006, 08:02
Lokalizacja: wawa

#3

Post napisał: pit » 11 gru 2012, 08:45

Dzięki za podpowiedź,
Taki jpg jak go obrysowywuje z automatu to do niczego się raczej nie nadajeczy pozostaje tylko żmudna praca ręcznego obrysowywania czy może są jakieś sztuczki aby to zrobić szybko i sprawnie.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 11 gru 2012, 14:46

Witam ponownie.

Obrysowywanie bitmapy wektorami to żmudna praca ?
Corel Draw i jedziemy.

Automat do wektoryzacji bitmap (w każdym programie tego typu) nadaje się co najwyżej do wykorzystania w poligrafii, ale NA PEWNO nie w obróbce cnc, tzn. jak ktoś się uprze, to można, ale rezultaty są zazwyczaj (delikatnie pisząc) dalekie od ideału.
Oczywiście można zwektoryzować bitmapę i ręcznie poprawiać wektory, ale właśnie to można nazwać żmudną pracą.
O wiele szybciej (sprawdzone setki razy) rysować wektory od podstaw gdzie bitmapy służą tylko jako tło/podkład.

Niestety, żadnych sztuczek nie ma, a przynajmniej ja o takich nie wiem.

Jeśli chcesz, to podeślij tego jpg-a tu na forum albo na priv.
Spróbuję w miarę szybko zrobić wektory, a jeśli będę miał czas (i wenę), to i relief, ale musisz napisać czego oczekujesz, czyli podać wymiary X,Y,Z i określić gdzie mają być góry, a gdzie doliny (+podać ich wysokość/głębokość) i w jakim kształcie mają być, albo jeśli masz zdjęcie takiego herbu w realu (np. jakaś płaskorzeźba lub coś w tym stylu) , to byłoby idealnie.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#5

Post napisał: artmachining » 11 gru 2012, 16:02

No nie wiem,
w nowym ArtCAMie (od wersji 2011 wzwyż) wektoryzacja działa całkiem ładnie.


No a w wersji 2012 jak stworzymy relief z kolorów to nie jesteśmy już 'uwiązani', możemy go sobie uwolnić i dowolnie edytować.

Pozdr
Adam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”