trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#1

Post napisał: Waldemar-vuk » 06 kwie 2019, 17:56

Witam

Po zapisaniu w artcam 2011 trajektorii z rampowaniem wystąpił problem bo Mach3 nie potrafił wybrać materiału jeśli miało to być koło a jeśli kwadrat już radził sobie bezproblemowo . Jeśli zapisałem wszystko bez rampowania wszystko dobrze . Postprocesor AXYZ_A2MC_MM , kiedy wybrałem z multitool Mach3 zaprotestował, w załącznikach zapisane trajektorie , w nazwie rodzaj rampowania. Po przyjrzeniu się plikom widać że kiedy ma do czynienia z łukami niema kodu na zagłębienie w materiał jest Z=0.000 .
W jaki sposób zaradzić temu by można było użyć rampowania płynnego bez tej niespodzianki ?
Załączniki
front2 test.rar
(24.15 KiB) Pobrany 85 razy
rampowanie-zigzag-AXYZ_A2MC.nc
(24.35 KiB) Pobrany 90 razy
rampowanie-spirala-AXYZ_A2MC.nc
(8.66 KiB) Pobrany 94 razy
rampowanie-AXYZ_A2MC.nc
(7.64 KiB) Pobrany 95 razy
bezrampowania-AXYZ_A2MC.nc
(7.81 KiB) Pobrany 96 razy




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#2

Post napisał: lajosz » 06 kwie 2019, 22:15

Przyjrzałem się plikom .nc

Pliku .art nie mogę otworzyć bo jest zabezpieczony przez dongle.

Wszystkie pliki .nc ładują się (do PIKO CNC) poprawnie, niemniej jednak wyglądają .... dziwacznie (patrz zrzut ekranowy)
Obrazek

Niestety nie jestem w stanie stwierdzić, czy akurat tak (dziwacznie) mają wyglądać, czy coś z nimi jest nie tak, bo nie mam źródła, czyli pliku .art

.... ale :

Zapisując cokolwiek pod postprocesorem AXYZ_A2MC_MM mam dokładnie taką "kaszankę" jak widać na powyższym screenie.

Natomiast jeśli zapiszę pod AXYZ mm, lub pod postprocesorem do MACH-a, wszystko jest OK.
Popatrz:

Obrazek


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#3

Post napisał: Waldemar-vuk » 06 kwie 2019, 23:18

Po załadowaniu do mach3 wszystko jest ok tylko kiedy zapisuje trajektorie z rampowaniem to formy prostokątne są poprawnie wyświetlane jak i frez wybiera tez poprawnie jedynie formy w kształcie koła tylko jeździ w pozycji Z=0 , jesli zapisze AXYZ to zgłasza że są wymienne frezy co jest zgodne z założeniem bo element jest obrabiany nie jednym narzędziem .
Jedynym problemem jest to że gdy wybiorę rampowanie "spirala" i "łagodne" to frez jeździ nad materiałem a przy obróbce mdf chciał bym by mały frez swobodnie wgryzał się a nie atakował zdrowsze dla kresa i narzędzia.
Bez opcji rampowanie wszystko jest w porządku jak generowanie symulacji po ładowanie do mach3 i frezowaniu , problem z rampowaniem jedynie


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#4

Post napisał: lajosz » 06 kwie 2019, 23:48

W takim razie dlaczego wrzucasz na forum pliki (.nc) gdzie nie ma kół ?

Tak czy siak, te screeny które wrzuciłem odzwierciadlają dokładnie to co Ty wrzuciłeś, czyli .... prostokąty.
Trajektorie przygotowałem z użyciem rampingu spiralnego i jak widzisz, wszystko jest OK.

Zresztą, sprawdziłem również koła/okręgi z rampingiem po spirali i innymi rampingami i ..... wszystko OK.


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#5

Post napisał: Waldemar-vuk » 07 kwie 2019, 00:05

w plikach są okręgi i mach poprawnie je widzi ale problem w tym że frez nie zagłębia się w materiał, kiedy wygeneruje bez rampingu wszystko jeździ poprawnie. Obawiam się o narzędzie i dlatego zależy mi na powolnym zagłębianiu,
formy prostokątne poprawnie działają z jak i bez rampingu a problem jest z formami kołowymi działa poprawnie bez rampingu a kiedy generuje ramping "gładko" to tylko jezdzi nad materiałem.
Po podejrzeniu wszystkich plików można zauważyć że :
ramping "zygzag" zagłębia się w materiał bo z schodzi poniżej zera natomiast "spirala" i "gładko" już z jest tylko 0, mówię tu o generowaniu przez ArtCam 2011

w załącznikach wskazałem moje spostrzeżenia , jest wygenerowany prostokąt i koło z i bez rampowania "gładko"
Załączniki
prostokąt-kolo-z-rampowaniem-gladko.nc
(2.66 KiB) Pobrany 99 razy
prostokąt-kolo-bez-rampowania.nc
(2.72 KiB) Pobrany 96 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#6

Post napisał: lajosz » 07 kwie 2019, 11:37

Mógłbym przysiąc, że w plikach .nc które zamieściłeś w ostatnim poście .... NIE MA KÓŁ.
Owszem, jest geometria zawierająca łuki, ale regularnych (okrągłych) kół po prostu nie ma.

Piszę o tym dlatego, że coś może być nie tak z geometrią, czyli .... koła mogą tylko wyglądać jak koła, a tak naprawdę, wektory widziane jako koło mogą zawierać (niewidoczne na pierwszy rzut oka) zapętlenia lub nakładające się węzły lub "wracające" wektory i jeśli tak jest, to trajektorie będą generowane niewłaściwie.

Dlatego jeśli to nie problem, to wrzuć na forum plik źródłowy, czyli geometrię użytą do generowania trajektorii.
Inaczej pisząc, zaznacz wszystkie widoczne na polu roboczym elementy i wyeksportuj wektory jako plik .DGK

Format .DGK jest natywnym formatem wektorów w Artcamie, więc jak załaduję to u siebie, to będzie to DOKŁADNIE to samo co u Ciebie.
Wtedy przypiszę do tego narzędzie (prosty 6mm / zagłębianie na 4mm) z rampowaniem po spirali, a materiał ustawię na 20mm grubości i .... zobaczymy czy u mnie też będzie to samo.

Dzisiaj, tzn. w niedzielę, mogę to sprawdzić tylko na Artcamie 2018, ale w poniedziałek w pracy, mogę sprawdzić jeszcze na Artcamie 2013 i 2015.


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#7

Post napisał: Waldemar-vuk » 07 kwie 2019, 17:30

w załączniku
Załączniki
front2 test-dxf.rar
(3.63 KiB) Pobrany 96 razy
front2 test-dgk.rar
(1.29 KiB) Pobrany 88 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#8

Post napisał: lajosz » 07 kwie 2019, 18:07

Plik (dgk) załadowałem do Artcama 2018.
Przypisałem obróbki, czyli narzędzie (prosty 6mm / zagłębianie na 4mm) z rampowaniem po spirali i gładko, a materiał ustawiłem na 20mm grubości i .... :

Wszystko OK, czyli Piko CNC pokazuje PRAWIDŁOWO frezowanie dokładnie tak jak to widać w Artcamie.

W załączniku pliki.


Autor tematu
Waldemar-vuk
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 72
Rejestracja: 02 maja 2011, 11:04
Lokalizacja: Tubądzin

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#9

Post napisał: Waldemar-vuk » 07 kwie 2019, 18:30

ja generuje za pomocą AXYZ_A2MC_MM ponieważ axyz nie przyjmuje zmiany narzędzi a w całym projekcie będą inne frezy i inne Cam wywala mach 3 krzyczy coś o łukach że nie obsługuje, fakt po przyjrzeniu zawartości twoich plików widać że z idzie poniżej zera a kiedy ja generuje AXYZ_A2MC_MM już tego zagłębienia niema i to napisałem oraz załączyłem dla porównania w poprzednich postach może coś w mach-u jest nie tak ?
A to że nie ma innych elementów całego projektu tylko dlatego że to koła sprawiają problemy i dodałem prostokątne formy dla porównania że z rampowaniem prostokąt idzie poprawnie a koło już nie przez ten CAM


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: trajektorie z rampowaniem i bez a Mach3

#10

Post napisał: lajosz » 07 kwie 2019, 19:00

Spróbuj tego co w załączniku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”