ArtCam + EMC2 (LinuxCNC)

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro
Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#11

Post napisał: artmachining » 21 sie 2012, 13:04

Wygląda mi to na błędnie zdefiniowaną geometrię narzędzia. niech koledzy spróbują od nowa stworzyć frez płaski o średnicy 3.175 mm i nim to wytną.



Tagi:

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#12

Post napisał: pascalPL » 21 sie 2012, 14:48

artmachining pisze: od nowa stworzyć frez płaski o średnicy 3.175 mm i nim to wytną.
Masz na myśli wykasowanie z "tool database" i stworzenie od nowa?
http://www.artcamexpress.com/index.php/ ... l-database
Jeżeli tak to, była taka akcja wykonywana. W tym celu stworzyli specjalnie narzędzie 3.25mm aby sprawdzić czy jest reakcja na zmianę średnicy narzędzia.

Pierwsze było wycinane jako "end mill" D=3.175mm jednostka mm i mm/min. Drugie D=3.25mm w formie testu. Chyba że coś innego należy zrobić aby zmienić geometrię narzędzia?. Ale nie podejrzewam żeby zrobili jakiś błąd skoro ścieżka v-bit 45
stopni 3.175 zrobiła ładnie literki i podziałkę 5cm.

Reasumując czy tylko średnica narzędzia mogła spowodować taką różnicę między profilowaniem zew. i wew. (zew. prawie dobrze, wew. 0.9mm błąd)?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#13

Post napisał: lajosz » 21 sie 2012, 17:49

@pascalPL

Tak czytam ten wątek i zastanawiam się, jaką ty masz maszynę ?

Mierzyć otwory w drewnie z dokładnością do 0.01 ?

No dobra, nawet jeśli chodzi o 0.1, to nie przyszło Ci do głowy, że maszyna po prostu ma za małą dokładność (luzy) i/lub sztywność konstrukcji ?

Piszesz, że V-Bit wyszedł dokładnie, ale co on miał do obróbki ?
Kilka kresek na bardzo małej głębokości, więc nawet ewentualny brak sztywności konstrukcji (tudzież luzy) miały niewielki wpływ na obróbkę bo maszyna "nie poczuła", że w ogóle coś obrabia.

Jadnak przyczyną mogą być również jakieś przekłamania w postprocesorze lub niewłaściwie dobrane sterowniki napędów.
Piszę o tych sterownikach bo kolega miał podobny problem i też szukał przyczyny w oprogramowaniu.
Dopiero jak na 100% wykluczył błędy w oprogramowaniu (co trwało czas jakiś i kosztowało sporo nerwów) , to pomyślał o sterownikach napędów i ....... trafił w dziesiątkę, czyli miał (ogólnie pisząc) złe sterowniki.
Po wymianie sterowników, maszyna (amatorska) frezuje z dokładnością do 0.1 mm.
Dlatego tak długo zajęło mu zdiagnozowanie problemu bo raz (na starych sterownikach) maszyna pracowała poprawnie, a raz z błędami i to wyraźnymi, wiec nie szukał w sprzęcie tylko w sofcie.

Możliwe również, że narzędzie (frez) nie jest dobrze zamocowane w głowicy, czyli jest niedokręcone, koszyk jest pęknięty lub wyrobiony lub sam frez (trzpień) jest w nie najlepszej kondycji.

No i jeszcze coś mnie zaciekawiło w tym wątku.

Otóż napisałeś:

"Ostatnio wpadłem na pomysł zrobić dziecku puzzle. Aby nie wyważać otwartych drzwi zapuściłem małe poszukiwanie odpowiedniego pliku DXF w googlu. Po chwili dostałem https://sites.google.com/site/diyrange/ ... nge/jigsaw (na dole pliki z 24 elementowymi puzzlami). Jako że heekscam pracował na tym pliku super wolno, a chciałem to zrobić szybko poprosiłem znajomego w drukarni aby zrobił mi ścieżki dla 6.5mm sklejki i 2 piórowego freza 3.175mm z tego DXF'a"

Widziałeś ten plik ?
Pobrałem go z ciekawości i co widzę ?
Jest to polilinia (a dokładnie polilinia 3D) złożona z krótkich prostych, a maszyny CNC nie lubią się z czymś takim bardzo.
Pewnie też dlatego (jak piszesz) " heekscam pracował na tym pliku super wolno"

Dodatkowo piszesz:
"Po przeszlifowaniu elementów okazało się, że mam super nie układalne puzzle. Żaden element nie pasował do siebie (na oko brakuje 0.01-0.02mm)."

Po pierwsze nie wiem jak koledzy z drukarni zrobili z w/w pliku ścieżkę maszynową która byłaby gładka (no chyba, że rysowali od podstaw) , po drugie gratuluję wzroku.
Zobaczyć gołym okiem setne części milimetra, to duża sztuka :)
Zresztą, widzieć dziesiątki, to też niezły wyczyn :)

Jeśli wiec koledzy z drukarni robili ścieżkę na podstawie w/w DXF-a, to nic dziwnego, że puzzle nie pasują.

Reasumując, jeśli masz maszynę amatorską, to (moim zdaniem) zapomnij o dokładności w setnych milimetra, ze szczególnym uwzględnieniem drewna.

Moim zdaniem, należałoby najpierw wyeliminować ewentualne przyczyny sprzętowe (luzy, konstrukcja, sterowniki), a dopiero po wyeliminowaniu powyższego brać się za soft.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#14

Post napisał: pascalPL » 21 sie 2012, 21:31

lajosz pisze:Tak czytam ten wątek i zastanawiam się, jaką ty masz maszynę ?
Nic specjalnego, taki prosty eksperyment:
Obrazek
Na tej fotce maszyna jest po wykonaniu obudowy na nakrętki Tr16x4 o średnicy fi40, która wykonana jest z 3 plastrów. Materiał nie zbyt wymagający bo MDF. Coś mnie podkusiło aby wykonać otwory o rozmiarze 39.99 bo pomyślałem, że będzie za lekko wchodzić. Potem musiałem ręcznie papierem ściernym szlifować otwory aby bez młotka wchodziły :).
lajosz pisze:No dobra, nawet jeśli chodzi o 0.1, to nie przyszło Ci do głowy, że maszyna po prostu ma za małą dokładność (luzy) i/lub sztywność konstrukcji ?
Rzeczywiście sztywna za specjalnie nie jest, ale daje sobie radę. np. tutaj dibond, plexi i 3mm blaszka ALU. Element ma z 5cm na wysokość.

Obrazek
Obrazek
lajosz pisze:Jadnak przyczyną mogą być również jakieś przekłamania w postprocesorze lub niewłaściwie dobrane sterowniki napędów.
Piszę o tych sterownikach bo kolega miał podobny problem i też szukał przyczyny w oprogramowaniu.
Dopiero jak na 100% wykluczył błędy w oprogramowaniu (co trwało czas jakiś i kosztowało sporo nerwów) , to pomyślał o sterownikach napędów i ....... trafił w dziesiątkę, czyli miał (ogólnie pisząc) złe sterowniki.
Po wymianie sterowników, maszyna (amatorska) frezuje z dokładnością do 0.1 mm.
Dlatego tak długo zajęło mu zdiagnozowanie problemu bo raz (na starych sterownikach) maszyna pracowała poprawnie, a raz z błędami i to wyraźnymi, wiec nie szukał w sprzęcie tylko w sofcie.

Możliwe również, że narzędzie (frez) nie jest dobrze zamocowane w głowicy, czyli jest niedokręcone, koszyk jest pęknięty lub wyrobiony lub sam frez (trzpień) jest w nie najlepszej kondycji.
Masz racje, to wszystko może wpływać na jakość. Ale ja obrabiam sklejkę suchotrwałą bardzo miękki materiał i do tego w przebiegach nie więcej jak 2.5mm w Ztce. Frezarka ma 1050W i nie męczy się specjalnie na 2biegu z 8smiu.
Poza tym nie zwróciłeś uwagi na to, że otwór fi20 wykonany poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

g00 x40 y30 z5
g01 f500
g01 z-02
g02 x40 y30 i-8.4125 j0
g01 z-04
g02 x40 y30 i-8.4125 j0
g01 z-06.25
g02 x40 y30 i-8.4125 j0
g01 z5 
Wykonał się prawidłowo. Suwmiarka pokazała 20.00mm. Wałeczek fi20 h7 wszedł bez luzu, bez większego wysiłku.
lajosz pisze:po drugie gratuluję wzroku.
A dziękuje ćwiczę.
lajosz pisze:Pobrałem go z ciekawości i co widzę ?
Jest to polilinia (a dokładnie polilinia 3D) złożona z krótkich prostych, a maszyny CNC nie lubią się z czymś takim bardzo.
Pewnie masz rację. Ale ja nie każe mojej maszynie lubić linii tylko je wycinać.

Okazało się, że puzzle są składalne, ale dopiero przy pomocy młotka:

Obrazek

Tak czy siak nie rozwiązuje to problemu, dlaczego mi uciekło 0.9mm w "profile inside". A w "profile outside" jest niemal dobrze.
Może uda mi się podskoczyć do chłopaków i posiedzieć chwilkę nad artcamem. Niestety nie wiem kedy znajdę czas.


pklecz
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2009, 23:11
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: pklecz » 28 paź 2012, 01:04

A sprawdzałeś ustawienie w EMC2 czy nie masz tam ustawionych jakiś dziwnych narzędzi albo jakiś korekcji?

Pozdrawiam

PS: Sorka że odkopuje.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#16

Post napisał: pascalPL » 28 paź 2012, 23:02

pascalPL pisze:.... otwór fi20 wykonany poleceniem:

Kod:
g00 x40 y30 z5
g01 f500
g01 z-02
g02 x40 y30 i-8.4125 j0
g01 z-04
g02 x40 y30 i-8.4125 j0
g01 z-06.25
g02 x40 y30 i-8.4125 j0
g01 z5


Wykonał się prawidłowo. Suwmiarka pokazała 20.00mm. Wałeczek fi20 h7 wszedł bez luzu, bez większego wysiłku.
Po opisanej powyżej próbie na razie nie miałem czasu podejść do tematu jeszcze raz. Może na dniach jak się ogarnę w zadaniach, to przetestuje jakiś inny CAM. Ostatnio wymieniałem zasilacz w maszynie i od tego czasu nie puszczałem nic do obróbki.

[ Dodano: 2012-10-28, 23:15 ]
pklecz pisze:A sprawdzałeś ustawienie w EMC2 czy nie masz tam ustawionych jakiś dziwnych narzędzi albo jakiś korekcji?

Pozdrawiam

PS: Sorka że odkopuje.
Dzięki, że odkopujesz bo tematu nie rozwiązałem.
Jeżeli ktoś mi może wygenerować u siebie w ArtCAMie kwadrat np. 35x35mm a w środku otwór fi20 dla sklejki o grubości 6.2mm i 3.175mm narzędzia (najlepiej w 2 przejazdach Z=3mm i Z=6.2mm) to bym sprawdził czy to był problem operatora programu czy nastaw maszyny.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#17

Post napisał: lajosz » 29 paź 2012, 17:52

@pascalPL

Program w Artcamie mogę zrobić, ale pod jaki postprocesor ?

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#18

Post napisał: pascalPL » 30 paź 2012, 16:40

Steruje z emc2. Czyli jakis zwykly gcode.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#19

Post napisał: lajosz » 30 paź 2012, 19:16

@pascalPL

pascalPL napisał:
"Steruje z emc2. Czyli jakis zwykly gcode."

Nie wiem czy miałeś okazję pracować w Artcamie, ale Artcam wysyła ścieżkę maszynową do konkretnego postprocesora, czyli otrzymujesz plik z rozszerzeniem pod konkretną maszynę np. nazwa.cnc, nazwa.nc, nazwa.tap, nazwa.mpr itd. itp. w zależności jakie pliki maszyna przyjmuje.

Co prawda Artcam posiada kilka postprocesorów z G-Code w nazwie, ale i tak do pliku dokłada rozszerzenie np. tap

Właśnie taki plik załączam. (waga 4.41 KB), a w nim rzeczony kwadrat i koło w środku. Wszystko dokładnie w takich wymiarach i obróbkach jak podałeś.
Nazwa postprocesora, to dokładnie G-Code (mm) (*.tap)

Jednak z uwagi na fakt, że załącznik o tym rozszerzeniu nie może być załadowany na forum, to zmieniłem rozszerzenie na TXT które już jest akceptowane, co niczego nie zmienia bo ten plik z takim czy innym rozszerzeniem i tak jest po prostu plikiem tekstowym.

Nie wiem czy to będzie pasowało do Twojej maszyny.
Możesz otworzyć w notatniku i sprawdzić.

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#20

Post napisał: pascalPL » 30 paź 2012, 23:19

Pliczek ładuje się prawidłowo w EMC2, na weekendzie sprawdzę czy nadal będzie tak samo.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”