Tokarka TUM-25B

Obliczenie przełożenia, trójki przesuwne, schemat, posuw.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
maryjasz14
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2020, 22:19

Tokarka TUM-25B

#1

Post napisał: maryjasz14 » 25 cze 2020, 23:16

Cześć,

muszę sprawdzić czy w teorii zgadzają się dwa zakresy obrotów wrzeciona tej tokarki :
28-2500 obr/min(bez załączonego sprzęgła kłowego)
35,5-3150 obr/min(z załączonym sprzęgłem kłowym)

Wynikają one z pomnożenia wartości przełożenia sumarycznego(min/max)przez liczbę obrotów silnika tej tokarki. Za nic w świecie jednak nie jestem w stanie obliczyć tego w taki sposób, aby się to zgadzało. Być może robię coś źle. Czy jest ktoś w stanie mi to wyliczyć?

Przełożenie sumaryczne przekładni wielostopniowej w tej tokarce jest równe iloczynowi przełożeń składowych no i po mojemu wygląda to tak jak na załączonym obrazku:
Obrazek
Policzyłem tylko dla wariantu bez sprzęgła kłowego i się nie zgadza. Załączam też schemat tej tokarki:Obrazek




arkadiusz525
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka TUM-25B

#2

Post napisał: arkadiusz525 » 26 cze 2020, 00:06

Z tymi obrotami to nie tak do końca. Były dwie wersje prędkości obrotowych, różniły się kołem pasowym na reduktorze (patrz powyższy schemat). Podstawowy zakres obrotów to 31,5- 3150. I nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć tymi wyliczeniami?


Autor tematu
maryjasz14
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2020, 22:19

Re: Tokarka TUM-25B

#3

Post napisał: maryjasz14 » 26 cze 2020, 00:33

Jestem studentem i moje zadanie to obliczyć zakres prędkości uchwytu mocującego detal na podstawie schematu kinematycznego. Minimalna i maksymalna prędkość uchwytu uzyskiwana jest na podstawie takich obliczeń. Pomnożenie minimalnego lub maksymalnego przełożenia sumarycznego tej tokarki (od silnika do wrzeciona) przez liczbę obrotów silnika ma rzekomo dać mi tą prędkość obrotową uchwytu, mam to udowodnić, że tak jest. No i te dwa zakresy prędkości to tak jak mówisz, pewnie świadczą o dwóch różnych wersjach i dla dwóch mam to samo zadanie.

Dodane 5 minuty 54 sekundy:
Prędkości te prawdopodobnie zależą od załączonego lub nie sprzęgła kłowego(koła zębate 24 i 24) na wrzecionie.


arkadiusz525
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tokarka TUM-25B

#4

Post napisał: arkadiusz525 » 26 cze 2020, 08:33

Sprzęgło kłowe to tzw odboczka czyli dodatkowy reduktor obrotów 1:8. Znajdz foto tarczy obrotów tej tokarki a bedziesz wiedział jakie obroty posiada na ksżdym z przełożeń. Zewnetrzne wartości sa realizowane bez odboczki a wewnętrzne z odboczką. Dalej powinieneśsobie poradzić. Masz dwa stopnie przełożeń zębatych w reduktorze, przekładnie pasową w dwóch wersjach i to wszystko. To dla wartości bez odboczki. Aby policzyc z załączoną odboczką musisz uwzględnic dodatkowe dwie pary kół we wrzecienniku które sumarycznie dają 1:8.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”