Toczenie stożka na średnicy wewnętrznej

Dyskusje na temat systemu Mazak, Mitsubishi i Mazatrol


Autor tematu
maciu1991
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 18 sty 2017, 08:01
Lokalizacja: Polska

Toczenie stożka na średnicy wewnętrznej

#1

Post napisał: maciu1991 » 02 lut 2017, 17:26

Witam,

Mam problem jak w mazatrolu wytoczyć przedstawiony na rysunku kontur na średnicy wewnętrznej detalu? Dodam, że jest zagłębiony w ściance i niestety mimo prób żaden wytaczak nie chce zrobić takiego kształtu.

Proszę o pomoc, czy taka operacja jest możliwa? Jeśli tak będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki odnośnie tego jakim procesem obrabiać takie kształty i jakim narzędziem. Sam poległem z tematem.Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Krzycho_Wporzo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 310
Rejestracja: 05 wrz 2013, 10:08
Lokalizacja: Częstochowa

#2

Post napisał: Krzycho_Wporzo » 03 lut 2017, 08:25

maciu1991 pisze:Proszę o pomoc, czy taka operacja jest możliwa?
Pewnie jest możliwa..., ale wypadałoby pokazać cały detal, aby na podstawie wymiarów dobrać narzędzie/narzędzia/płytkę. :wink:
Znane są ty­siące spo­sobów za­bija­nia cza­su, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
Albercik


andreas0007
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 paź 2007, 10:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#3

Post napisał: andreas0007 » 03 lut 2017, 09:45

Rowek wytaczakiem do rowków a fazkę zwykłym wytaczakiem.

Obrazek


Mniej więcej tak jak czerwona linia na rysunku.

Przykładowe narzędzie.

Obrazek

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Toczenie stożka na średnicy wewnętrznej

#4

Post napisał: WZÓR » 03 lut 2017, 16:46

maciu1991 pisze:Witam,

Mam problem jak w mazatrolu wytoczyć przedstawiony na rysunku kontur na średnicy wewnętrznej detalu? Dodam, że jest zagłębiony w ściance i niestety mimo prób żaden wytaczak nie chce zrobić takiego kształtu.

Proszę o pomoc, czy taka operacja jest możliwa? Jeśli tak będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki odnośnie tego jakim procesem obrabiać takie kształty i jakim narzędziem. Sam poległem z tematem.
Jaki masz problem w dobraniu odpowiedniego noża?

https://www.iscar.com/eCatalog/Applicat ... px?mapp=IS

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 03 lut 2017, 19:36

andreas0007 pisze:Rowek wytaczakiem do rowków a fazkę zwykłym wytaczakiem.
E tam, Wszystko robisz jednym wytaczakiem, tylko trochę oszukujesz na konturze. Po prostu uwzględniasz grubość wytaczaka (tego do podcięć) a samo narzędzie możesz określić jako taki wytaczak:

Obrazek

ale z taką płytką -

Obrazek

Wtedy wpisujesz promień taki, jak zaokrąglenie rzeczywistej płytki (tej z pierwszego rysunku) ale wszystkie "tylne" krawędzie przesuwasz o szerokość wytaczaka, pomniejszoną o - sam chyba już wiesz.


andreas0007
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 paź 2007, 10:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: andreas0007 » 04 lut 2017, 02:12

I już widzę jak uzyskujesz powierzchnię Ra0,4.
A zresztą... przecież wszystko zależy od detalu.


Albo takie przyklady:

Obrazek

Obrazek


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 04 lut 2017, 16:22

andreas0007 pisze:I już widzę jak uzyskujesz powierzchnię Ra0,4.
Moje stare oczy nie widzą tego twojego Ra0.4 na tym pierwszym rysunku. Możesz mi powiedzieć, gdzie ten symbol jest pokazany? Chyba że złośliwy monitor mnie nie chce wyświetlić. A poza tym twoje rysunki na większości osób wrażenia nie chyba robią. Na tym większym przy 0.4 nad trójkącikiem jest napis Hone i ja wiem, co on oznacza :lol:

Ale nie o to chodzi. Czasem programowanie maszyny musi być jak opowiadanie bajek. Zarówno wprowadzany kontur, jak i deklarowane narzędzie może mocno różnić się od rzeczywistości, pod warunkiem, że osoba, która takie "numery" odprawia wie, czemu odprawianie takich numerów ma służyć. Ot dlatego jeden programista przejmuje się kształtem obróbki, a inny tylko tym, że herbata lurowata i trzeba zmienić markę.

No dobrze, tak kawa na ławę. Jak masz czasem problemy z puszczeniem płytki po określonym trudnym konturze, to wówczas warto wpisać że (w Sinumeriku dla przykładu) parametr ostrze wybierasz jako 9 (kółko), promień, jako promień zaokrąglenia prostokątnej płytki (najczęściej 0.2), a cały kontur przerabiasz tak, jakbyś właśnie tym kółeczkiem chciał obtoczyć. Wtedy przejdzie ci wszystko jednym ruchem, jeśli używasz prostego CAM-a, a i z kompensacji da się korzystać. Trochę pomyślunku i wprawy wystarczy, żeby tak podejść do obróbki. Pomyłka? Jak masz wyobraźnię, ze świadomością kombinujesz, to się nie boisz.


andreas0007
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 paź 2007, 10:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#8

Post napisał: andreas0007 » 04 lut 2017, 17:21

Moje też nie widzą bo akurat takiego przykładu nie mialem. Oczywiście na tym górnym rysunku jest proces honowania ale nie było moim celem debatownie nad sposobem obróbki konkretnie tego detalu tylko o to ,że jeśli jest rowek o jakimś wymiarze a potem powierzchnia o określonej tolerancji powierzchni to tym narzędziem do rowków tego nie uzyskamy.
Wszystko faktycznie zależy od konkretnego detalu.
Ale z faktycznie nie próbowałem narzędziem do rowków toczyć całego konturu.

Czy Ty toczyłeś narzędziem do rowków w materiałach typu 165M,316l,UNS S32750?
Nie mówię teraz o nacinaniu rowków tylko o toczeniu zgrubnym i wykańczającym całego konturu.
Jeśli tak to czy programowałeś w mazotrol czy w iso?


cnc86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 12 sie 2015, 10:40
Lokalizacja: wlkp

#9

Post napisał: cnc86 » 05 lut 2017, 11:11

Mozesz zaprogramowac na mazaku takie toczenie nozem do rowkowania, poprostu nie robisz cyklu na toczenie tylko wstawiasz manualne programowanie, chociaz sam osobiscie w tym przypadku tak jak ktos wczesniej pisal uzyl bym noza do rowkowania zeby naciac kanalek, a reszte wytaczakiem w mazatrolu akurat takie rzeczy sa proste jak jeb...ie :mrgreen: ale kazdy ma swoja szkole i swoje doswiadczenia


Autor tematu
maciu1991
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 18 sty 2017, 08:01
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: maciu1991 » 06 lut 2017, 20:02

Witam Panowie,

Skorzystałem z Waszych podpowiedzi co do noża i całą obróbkę tego konturu przeprowadziłem nożem do rowkowania w ten sposób, że najpierw w mazatrolu wybrałem proces do rowkowania połączony z nacinaniem fazki/stożka(nr#3) a potem zadałem drugi proces też rowkowanie z tym, że tylko do nacięcia średnicy pod seger(nr#1).
Pierwszy proces kolor zielony, następnie kolor niebieski

Nie wiem czy to optymalne rozwiązanie, ale z narzędziami, które posiadam tylko to przyszło mi do głowy.

Bardzo dziękuje za udzieloną pomoc


Pozdrawiam
Mateusz
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mazak, Mitsubishi, Mazatrol”