Wypalarka Laserowa

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Wypalarka Laserowa

#1

Post napisał: adam Fx » 22 lut 2008, 11:50

witam
chciałbym sie dowiedzić od osób które pracuja na Laserach CNC(lub tez cos wiedza na ten temat) jak to wygląda ...tzn. interesuje mnie co robi taki operator na maszynie tego typu .

dla porównania napisze jak to jest na plaźmie -operator ustawic musi parametry ciecia to jest prąd i predkość ciecia oraz wymienac tzw. zespoły dysz w zalezności od grubości blachy i dobrac odpowiedni rodzaj gazu w zalezności od tego co sie tnie...

a jak to jest z laserem? zmienia sie jakis soczewki albo cos ... no niewiem.. prosze o opinie


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


jasioo
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 20 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Grudziadz

#2

Post napisał: jasioo » 22 lut 2008, 13:18

oczywiście że się wymienia podzespoły tylko trochę rzadziej, co do gazów to laser ma mieszalniki gazów więc dobranie gazu pozostawiasz maszynie. Parametry cięcia oczywiście są już zapisane w programie więc zostaje wybrać rodzaj i grubość blachy (możesz też namieszać w parametrach bo operator ma opcję przestawienia parametrów)
Tyle co wiem to napisałem.


gmaster
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 06 lut 2008, 15:45
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#3

Post napisał: gmaster » 07 kwie 2008, 12:02

Ogólnie mówiąc, operator robi to samo co przy plaźmie. Jednakże ustawienie parametrów jest czasem bardziej skomplikowane, tak samo jak zrobienie programu na laser.

W laserze (ja np. mam mazak-a) ustawiasz np. prędkość, częstotliwość i moc wiązki. Zakładając, że masz poprawnie ustawiony tzw. strzał i punkt skupania to nic więcej nie musisz robić (te dwie rzeczy ustawia się raz na jakiś czas). Resztę ustawień zawiera się w programie :)

Soczewki zmienia się okresowo, ale nie ma to nic wspólnego z ustawianiem parametrów.

Awatar użytkownika

ShadX
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2008, 00:50
Lokalizacja: Ślask

#4

Post napisał: ShadX » 24 kwie 2008, 01:44

Witam, moja maszynka jest opisana ponizej.
Jest to laser firmy BYSTRONIC.

A wiec tak. Do roznego rodzaju blach sa rozne dysze. Srednice od 1.0 do 3.0 mm (rozne w zaleznosci od grubosci i rodzaju blachy - np czarnej, kwasowki lub alu). Podobnie jest z glowicami, miejsce gdzie osadzona jest soczewka skupiajaca wiazke nad blacha. Z glowicami jest podobnie lecz inna analogia do gr 3mm glowica o "zawieszeniu" 5 cali nad blacha i powyzej 3 mm z punktem zawieszenia 7.5 cala nad blacha. Bystronic ma takze glowice 10 "calowe". Lecz ja akurat na takowej nie pracuje - nie jest mi potrzeba.
Oprocz dobrania odpowiedniej dyszy oraz glowicy w parametrach ciecia mam do wyboru:
posow - dokladnosc 1 mm/min,
moc - dokladnosc do 1 W,
polozenie punktu ogniskowania - z dokladnoscia do 0.01 mm: (dla roznego radzaju ciecia (wypalanie, wytapianie, plazma, sublimacyjne - polozenie ogniskowej w materiale jest rozne. ))
odstep dyszy od blachy - z dokladnascia do 0.01mm
rodzaj gazu(rowniez zalezy do rodzaju blachy i zastosowanej technologii ciecia) - O2 lub N2
cisnienie gazu - dokladnosc do 0.01 bar
oraz modulacje mocy w zaleznosci od zadaneg posowu.

To byly parametry ciecia.
Oproc nich mam jeszcze parametry odnosnie przebijania mniej wiecej podobne tylko ze laser wterdy pracuje w trybie impulsowym wiec mam dodatkowo do dyspozycji szerokosc impulsu oraz czestotliwosc poczatkowa i koncowa.

No i wreszcie moje ulubione parametry dynamika
miedzy innymi:
max przyspieszenie do 10m/s(kwadrat),
przyspieszenie radialne,
wspolczynnik hamowania,
tolerancja narozy (ciekawy bajer jesli chodzi o "falowanie przy wychodzeniu z ostrych lukow")
kat graniczny dla czasu zatrzymana maszyny (bardzo wazne przy grubych blachach).
I jeszcze kilka innych mniej istotnch parametrow.



Jesli chodzi o soczewki i lustra prowadzenia wiazki to wymiana jest konieczna w razie eksplozji soczewki badz przegrzaniu i spaleniu lustra.
Jednak zdarza sie to niezykle rzadko. Przez 1.5 roku pracy na nowej maszynce nie mialem ani jednego takiego przypadku.
Sprawa wyglada inaczej jesli chodzi o czyszczenie - co operator musi umiec.
Optyka jest ekstremalnie wazna, jej jakosc musi byc doskonala (piszac doskonala mam na mysli DOSKONALA) nie moze byc nawet najmniejszej ryski czy przebarwienia. Do dyspozycji mam caly arsenal czyszczacy, ktory miesci sie w sredniej wielkosci walizce :P:P


Bystronic udostepnia (za oplata :p) BySoft. Swiene oprogamowanie do projektowania detali, oraz pozniej - planow do ciecia.
Niestety parametrow w nim sie nie ustala, przynajmniej jesli chodzi o Speeda. To, operator musi zrobic sam. Ale po okolo 2-3 miesiacach pracy ma sie juz swoja spora baze parametrow do wczytania. Oczywiscie BYSTRONIC na kilka swoich firmowych ale nie sa to parametry do wszystkich grubosci oraz materialow.


Jesli chodzi o szybkosci ciecia to na Speedzie cialem blache cynkowana 0.8 mm z posowem 46000 mm/min.
A np. kwasowke 20 mm z 250 mm/min. Jak widzicie rozstrzal spory jak i mozliwosci samej maszynki.
A dokladnosc wymiarow do 0.01 mm oraz powtarzalnosc w granicach 99.99% pozwala wprowadzac w zycie kosmicze nawet projekty.

(Przepraszam za bledy, pisalem szybko bo juz trosze sie mi pozno zrobilo :P)

Pozdrowionka :)


voytec0102
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 08 sie 2007, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz

#5

Post napisał: voytec0102 » 12 lip 2008, 15:30

ShadX,
Przeczytałem o spalonym lustrze. Jka takie lustro wygląda i co może być przyczynąjego zniszczenia? Mam problem z lustrem w głowicy.
Pozdrowienia.


januszk0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 15:54
Lokalizacja: Mogilno

#6

Post napisał: januszk0 » 13 lip 2008, 17:42

voytec0102 pisze:ShadX,
Przeczytałem o spalonym lustrze. Jka takie lustro wygląda i co może być przyczynąjego zniszczenia? Mam problem z lustrem w głowicy.
Pozdrowienia.
Powodów moze być wiele;

zbyt małe cisnienie w osłonie lustra lub jego brak
nieszczelna osłona lustra
wadliwe chłodzenie lustra
problem z przepływem cieczy w lustrze np zagięty przewód
odbicie wiązki najczęsciej jesli sie tnie nierdzewke przez zły dobór wpalenia i parametrów wpalenia oraz ciecia

Jak wygląda; prostopadłościan ze stopu miedzi z naniesiona warstwą złota w kształcie elipsy
w srodku są kanały chłodzące


voytec0102
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 08 sie 2007, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz

#7

Post napisał: voytec0102 » 14 lip 2008, 09:48

Na powierzchni lustra mam bardzo drobne wypalone białe kropki. Problem występuje tylko podczas cięcia blachy nierdzewnej, ocynkowanej lub aluminium. Rozumiem, że głowną przyczyną są parametry. Jak mam je ustawić skoro parametry przekazane przez producenta niszczą lustro? Ktore z paerametrów są decydujące?


januszk0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 15:54
Lokalizacja: Mogilno

#8

Post napisał: januszk0 » 14 lip 2008, 19:20

Parametry podane przez producenta to parametry do idealnych materiałów a wiadomo że my takich nie mamy. Trzeba poświęcić arkusz blachy i 1 dzień i próbować co będzie najlepsze. jest tyle możliwości w ustawianiu parametrów że trzeba by napisać całą książkę.
1 Kiedy powstaje odbicie wiązki podczas wpalenia czy ćięcia?
2 Jak wygląda soczewka (Do palenia nierdzewki musi być idealna!)?
3 Jakiej jakości masz azot od niego bardzo dużo zależy?
4 Jakie dysze używasz do nierdzewki?
5 Ile czasu pracujesz na tej zabawce?
6 Jakiej firmy jest ta zabawka?


voytec0102
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 08 sie 2007, 08:49
Lokalizacja: Grudziądz

#9

Post napisał: voytec0102 » 16 lip 2008, 13:26

Zaczne od końca. Firma Favor (produkcja Tajwańska), rezonator Rofin DC025, głowica tnaca Precitec. Pracuje już ponad rok. Używam 2,0 single. Azot dostarczany jest do butli zewnętrznych firmy Meeser. Co do soczewki to staramy się co 8 godzin czyścić. Odbicie powstaje głównie przy przebiciu, sporadycznie podczas cięcia. Im mniejsza prędkość tym mniej rozbłysków, ale nawet to nie wyklucza zniszczenia lustra. Parametry cięcia blachy ocynkowanej 0,7mm: Moc 2500kW prędkość 2200mm/min, dysza 2,0mm single, 0,7mm gap, soczewka 7,5 cala, ciśnienie azotu 13 do 15 bar, parametry przebicia moc 2500kW, czas przebicia 0,3s.


januszk0
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 13 lip 2008, 15:54
Lokalizacja: Mogilno

#10

Post napisał: januszk0 » 16 lip 2008, 19:40

Dlaczego dla cienkich blach używasz soczewki 7,5cala?
Dysza może być do blachy 0,7mm 1,25 miedziana niechromowana zaoszczędzisz azotu..



A więc jak sam widzisz problem w wpaleniu.
Dla cienkich blach wpalenia zwykłe
Moc max
standoff 3
ciśnienie 4 bar
ogniskowa -4
duty 85

Dla blachy powyżej 3mm wpalenie prehol.
Spróbuj te parametry.

promień prehol 1,25
Moc max
częstotliwość 190Hz
standoff 3
ogniskowa -3
cisnienie 3 bar
duty 30
czas trzeba dobrać w zależności do grubości blachy.

Co do azotu... spróbuj kupić jedną wiązke z innej firmy może zauważysz zmiane.
Dla przykładu kiedyś przy paleniu nierdzewki 3 mm
ustawione parametry cieło idealnie
skończyła się wiązka podłączyli nową
i już zaczeły sie problemy i trzeba było od nowa ustawiać wszystko...
Przekonałem sie że azot a raczej jego wartość jest bardzo ważna.

Radze też sprawdzić serwozawór czasami nawala i cisnienia skaczą jak chcą...

No i podstawa oczywiście to wycentrowana soczewka i dobrze wyregulowana ogniskowa

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”