Wymiana tuby i zasilacza

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
WojtekMag
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

Wymiana tuby i zasilacza

#1

Post napisał: WojtekMag » 08 lut 2017, 21:29

Witajcie drodzy forumowicze,
Od trzech lat pracuję na chińczykach i "dziwne" rozmowy z serwisantami różnych firm zaowocowały zdobywaniem nowych doświadczeń, za co jestem im bardzo wdzięczna :-)
Ostatnio wzmocniłam nasz laserek wymieniając tubę i zasilacz z 60 na 80W. Po kilku trudnościach technicznych (większa średnica tuby , inne punkty mocowań zasilacza itp.) zrobiłam kalibrację i laser pracował wreszcie jak należy. Popracował 3 miesiące...

Dzisiaj niestety udało mi się ją zagotować. Hydrostop nie zadziałał, wtyczka się wysunęła i po tubie a ja w środku pilnej roboty... Podłączyłam awaryjnie starą półtora roczną tubę 60W (zasilacz 80W pozostał bez zmian) i zgłupiałam. Tnie jak szalona.

Tuba 80 W EFR sklejkę 3mm cięła z parametrami 28mm/88%
Tę samą sklejkę ta stara 60W tnie z parametrami 30mm/65%
Czy ktoś z Was zmieniał tubę na słabszą bez zmiany zasilacza? O co tu chodzi? Dodam że „osiemdziesiątka” jest 3 miesięczna a data jej prod to wrzesień 2016... Kupiłam ją w Łodzi...
Jak ktoś ma takie doświadczenia to będę wdzięczna za poradę bo co prawda ustawiam nie więcej niż 50% mocy to i tak się boję że ją spalę.



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 08 lut 2017, 21:32

Były zmieniane parametry pracy w oprogramowaniu po zmianie tuby?


Autor tematu
WojtekMag
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2017, 20:56
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: WojtekMag » 08 lut 2017, 21:54

Ani w zasilaczu ani w oprogramowaniu. Korzystam z RD CAM. Zawsze cięłam z 88% mocy ale że tuba słąbsza na wszelki wypadek ustawiłam jakieś 60%...
Może ta "80" była od początku jakaś trefna...

[ Dodano: 2017-02-08, 22:24 ]
WojtekMag pisze:Ani w zasilaczu ani w oprogramowaniu. Korzystam z RD CAM. Zawsze cięłam z 88% mocy ale że tuba słąbsza na wszelki wypadek ustawiłam jakieś 60%...
Może ta "80" była od początku jakaś trefna...

Może wpiąć się z miernikiem przy zasilaczu i sprawdzić jaki prąd daje przy 50% ???
Robił to ktoś? W szereg od minusa? Ktoś wie jaki prąd powinien dawać zasilacz 80W przy takich parametrach ? Nie mogę ustawić 100% bo spalę tę nieszczęsną "60" ...


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 08 lut 2017, 22:30

Jaki jest max natężenie dla 60W podane przez producenta?

W ustawieniach programu kalibruje się zasilacz żeby przy ustawieniu cięcia na 100% moce nie podawał max dopuszczalnego natężenia dla tuby.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Wymiana tuby i zasilacza

#5

Post napisał: abyss » 08 lut 2017, 22:56

WojtekMag pisze:laser pracował wreszcie jak należy. Popracował 3 miesiące...
[...]Tuba 80 W EFR sklejkę 3mm cięła z parametrami 28mm/88%
Mam F2 od EFR i maksymalny dopuszczalny prąd dla tuby osiągałem przy ok. 83% na panelu - i moc była bardzo bliska 90W (zmierzonej, nie teoretycznej). Do długotrwałej, produkcyjnej pracy są wskazane zdecydowanie niższe ustawienia, bo się tubę szybko zajedzie.

Co do "cudownej 60-tki":
Zwracaj uwagę na specyfikację tub. Prąd pracy jest istotny, a przy innej tubie i zasilaczu także NAPIĘCIE może być inne (wyższe) - stąd wyższa moc i inne zachowanie. Może ciąć "lepiej", ale trwałość może być drastycznie zmniejszona.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#6

Post napisał: cinematic2 » 09 lut 2017, 21:56

Zwiększając moc niczego więcej niż do tej pory nie spalisz.
Różnica w zasilaniu 60 i 80-tki to przede wszystkim wyższe napięcie zapłonu i pracy, a na to nie masz wpływu.
Odbiornik zawsze bierze tyle prądu "na ile ma potrzebę" a "potrzeba" wynika z jego wewnętrznej rezystancji.
Im wyższa rezystancja odbiornika - wynikająca z konstrukcji czy ze zużycia tym mniej prądu weźmie i mniejszą moc wyemituje w postaci pracy.
W tym wypadku moc promieniowania.
I odwrotnie.
Aż do granicy tego co dana konstrukcja wydoli.
Drugim ograniczeniem jest blokada w zasilaczu czyli sterowanie, które ogranicza ilość prądu, którą odbiornik (laser) mógłby z zasilacza pobrać.
Czyli jest tak:
- napięcie podajemy z zasilacza do lasera i to jest najważniejszy czynnik ustalający warunki pracy lasera.
- prąd laser zawsze bierze ile się da z ograniczeniami wynikającymi z jego charakterystyki, stanu i blokady ustawionej w sterowaniu.
W tym przypadku mogło zadziałać podanie wyższego niż typowe dla tej konstrukcji napięcia.
Laser dostał speeda.
Raczej nie wydłuży mu to żywotności ale skoro i tak leżał na półce i za chwilę by umarł to niech jeszcze coś z siebie wykrzesa.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”