Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

#1

Post napisał: zinq » 16 paź 2012, 13:36

Witam wszystkich.

Hobbystycznie zajmuję się modelarstwem i chciał bym sobie zrobić mały prezent ( a raczej kupić ) ale w sumie nie wiem co wiem tylko jaki efekt oczekuję.

Chciał bym aby maszyna wycinała z plastiku ( grubość do 1 mm ) różne elementy, często bardzo małe, np otwory o średnicy 1mm czy kwadraty o podobnych wymiarach. Przeglądając na internet znalazłem urządzenia ( chińskie ) tj jak plotery laserowe teoretycznie służą do pieczątek ale może zdały by egzamin przy wycinaniu czy też grawerowaniu ?.

Tak więc co polecacie w budżecie do 5 tyś złotych ( nie większym ), jaka maszyna typ ? zależy mi na dokładności a nie na czasie wykonania.


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 16 paź 2012, 21:44 przez zinq, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


macmark
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2012, 11:54
Lokalizacja: Katowice

Re: Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

#2

Post napisał: macmark » 16 paź 2012, 15:12

zinq pisze:Witam wszystkich.

Hobbistycznie zajmuję się modelarstwem i chciał bym sobie zrobić mały prezent ( a raczej kupić ) ale w sumie nie wiem co wiem tylko jaki efekt oczekuję.

Chciał bym aby maszyna wycinała z plastiku ( grubość do 1 mm ) różne elementy
Pozdrawiam
Plastik to pojęcie względne, określ dokładnie co chcesz ciąć..


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

Re: Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

#3

Post napisał: zinq » 16 paź 2012, 15:38

macmark pisze:
zinq pisze:Witam wszystkich.

Hobbystycznie zajmuję się modelarstwem i chciał bym sobie zrobić mały prezent ( a raczej kupić ) ale w sumie nie wiem co wiem tylko jaki efekt oczekuję.

Chciał bym aby maszyna wycinała z plastiku ( grubość do 1 mm ) różne elementy
Pozdrawiam
Plastik to pojęcie względne, określ dokładnie co chcesz ciąć..
Sam dokładnie nie wiem ale chyba polistyren lub ABS. do 1mm ewentualnie 1,5 ale tak maksymalnie.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2012, 21:37 przez zinq, łącznie zmieniany 1 raz.


aros
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 16 mar 2012, 13:09
Lokalizacja: banita

Re: Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

#4

Post napisał: aros » 16 paź 2012, 20:42

zinq pisze:Hobbistycznie zajmuję się...
jak to Hobbit
"Sam dokładnie nie wiem ale chyba ..."


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

Re: Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

#5

Post napisał: zinq » 16 paź 2012, 21:42

aros pisze:
zinq pisze:Hobbistycznie zajmuję się...
jak to Hobbit
"Sam dokładnie nie wiem ale chyba ..."
[center]Racja ;) pośpiech zrobił swoje przepraszam za literówkę mimo wszystko wyszła ciekawie.[/center]
[center]( została poprawiona )[/center]

Znalazłem kilka maszyn nie wiem czy można wklejać link ale są w przedziale 4500-5000 zł, niestety na moje pytania sprzedawcy nie potrafią odpowiedzieć. Wynikać może z tego brak chęci pozyskania klienta lub moje wymagania przewyższają właściwości maszyny.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

Re: Wycinarka czy ploter do modelarstwa.

#6

Post napisał: Zbych07 » 16 paź 2012, 22:18

zinq pisze: Znalazłem kilka maszyn nie wiem czy można wklejać link ale są w przedziale 4500-5000 zł, niestety na moje pytania sprzedawcy nie potrafią odpowiedzieć. Wynikać może z tego brak chęci pozyskania klienta lub moje wymagania przewyższają właściwości maszyny.
Można wkleić linki ale lepiej oprócz linku wkleić też fotkę.
Linki często szybko wygasają i prowadzą donikąd - ktoś kto będzie miał podobny problem po przeczytaniu tego wątku wtedy niewiele skorzysta.

Kupić maszynkę to nie sztuka.
Jednak kupić taką która sprosta naszym specyficznym wymaganiom to już takie proste nie jest. Najlepiej byłoby zobaczyć efekty pracy maszynki na materiale który nas interesuje.
Zanieś kawałek tworzywa z którego robisz detale do warsztatu który laserem robi pieczątki i zobaczysz co z tego wyjdzie - czy efekt Cię zadowoli.


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

#7

Post napisał: zinq » 16 paź 2012, 23:45

ok, tak więc wkleję link do aukcji

http://allegro.pl/ploter-laserowy-co2-3 ... 38340.html
Obrazek
Chińska maszynka, z resztą jak wszystkie w moim przedziale cenowym.
Ciekawie duży obszar roboczy
4950 zł
Z tego samego sklepu:
http://ploterylaserowe.com/cennik/page1.html
Obrazek
4760 zł


http://ploterylaserowe.com/2011/12/plot ... -co2-xj40/
Obrazek
4 674 zł



Znalazłem jeszcze taki
http://www.lasery.biz/index.php/produkt ... 30x20.html
Obrazek

Ale cena pewnie wysoka.



Z tych wszystkich najlepiej do mnie przemawia nr 1. za większy obszar roboczy w stosunku do reszty.

Najchętniej to bym zobaczył co potrafi taki ploter.


macmark
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 102
Rejestracja: 07 maja 2012, 11:54
Lokalizacja: Katowice

#8

Post napisał: macmark » 17 paź 2012, 00:02

Powiadasz, że na tym czymś chcesz wycinać precyzyjnie otwory 1 mm? Mocno bym się zastanowił. Jak kolega wspomniał, weź swoje materiały i idź na próby, ale na taki laser, jaki chcesz kupić, a nie na speedy500 :)


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 12
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

#9

Post napisał: zinq » 17 paź 2012, 00:20

macmark pisze:Powiadasz, że na tym czymś chcesz wycinać precyzyjnie otwory 1 mm? Mocno bym się zastanowił. Jak kolega wspomniał, weź swoje materiały i idź na próby, ale na taki laser, jaki chcesz kupić, a nie na speedy500 :)
Tu jest problem ;), szukanie kogoś kto ma sprzęt o podobnych lub takich samych właściwościach to szukanie igły w stosie siana. Mieszkam w małym mieście i takich zakładów jest parę działają już od dobrych lat i wątpię że posiadają takie plotery.

Tak pomyślałem o tym sprzęcie ponieważ pieczątka jakiejś dokładności wymaga szczególnie małe litery.

Sam nie wiem co o tym myśleć. Cudów się nie spodziewam, nie wymagam jakiejś tam super szybkości a nie nawet nie musi być szybka, ładna też nie tylko żeby wycinała równo, potrafiła zrobić otwór o średnicy 1mm * kwadrat, koło i trochę grawerowała.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: diodas1 » 17 paź 2012, 02:26

Wyjątkowo tani ploter wypatrzyłeś. Myślę że dałby Ci sporo radości, przynajmniej na początku. Na zdjęciach w aukcji i z opisu nie wynika jak jest w nim rozwiązana wentylacja przestrzeni roboczej. Chodzi o to że przy cięciu różnych materiałów powstaje sporo dymu. Kiedy zechcesz palić tworzywa sztuczne to czort wie jakie gazy i substancje smoliste z tego będą się snuły wewnątrz obudowy i czym się to skończy. Być może dość szybko zapragniesz modernizować urządzenie albo likwidować kolejne usterki które z pewnością się okocą (Murphy nie śpi) Musisz być na to przygotowany. Być może będzie trzeba zmodernizować głowicę (wymienić soczewkę na inną ogniskową, dodać nadmuch powietrza itp.) Mimo to za tak niską cenę sam czegoś podobnego raczej nie złożysz. Jeżeli nie straszne Ci gmeranie w urządzeniach technicznych i jesteś dociekliwy oraz spostrzegawczy to sam, obserwując pracę plotera oraz efekty jego działania, dojdziesz do konstruktywnych wniosków jak poprawić co nieco. Piszę o tym nie dlatego że ploter zrobili Chińczycy bo trudno znależć cokolwiek czego nie robili. Chodzi o to żebyś nie musiał w przyszłości być uzależniony od serwisu bo naprawa będzie droższa od ceny kupna. Pamiętaj tylko że światło lasera tej mocy można zobaczyć tylko dwa razy- raz lewym i raz prawym okiem więc bądź ostrożny.

[ Dodano: 2012-10-17, 03:40 ]
Errata
Zaciekawił mnie ten ploter więc pogmerałem głębiej, poszedłem na stronę sklepu, zobaczyłem co oferują...
Wychodzi na to że to całkiem ciekawe urządzonko bo ma jednak wbudowaną wentylację i nadmuch (przynajmniej niektóre modele), do tego jest program sterujący. Bez zbędnych kombinacji, nic tylko włączyć wszystko i można zacząć szaleć. Do amatorskich prac modelarskich spokojnie wystarczy. Pewnie widziałeś tam też galerię zdjęć wyrobów wykonanych na laserach. Reszta to kwestia zdobytego doświadczenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”