Wycinanie srebra laserem

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

Wycinanie srebra laserem

#1

Post napisał: Pawel Pawlicki » 29 kwie 2009, 21:07

Mam do wycięcia pewne ilości srebrnej bizuterii w blasze 0.5, 0.7 i 1 mm. Prototypy wyciąłem bezproblemowo z aluminium na maszynie Bystronica. Niestety srebra nie da się ciąć laserami gazowymi w jakie są wyposażone urządzenia w których tnie się najczęściej stal. Podobno, odpowiednią długość fali oraz sposób cięcia zapewniają lasery neodymowe YAG, ale w Polsce nie mogę znaleźć nikogo kto by miał taka tubę o odpowiedniej mocy. Profesjonalne lasery do cięcia srebra mają w stanach (www.finelasercut.com) i w niemczech (Rofin). Ale może ktoś słyszał o miejscu w którym tnie się metal laserem który poradzi sobie ze srebrem (i nie spali się).
Pozdrawiam
Paweł Pawlicki


Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Tagi:


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#2

Post napisał: ganzi » 29 kwie 2009, 21:23

Witam
Jak duże są to elementy? Może rozważy kolega opcję wycięcia ich wodą?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

qoptics
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 23 lis 2008, 10:18
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#3

Post napisał: qoptics » 29 kwie 2009, 23:15

Ewentualnie w grę wchodzi frezowanie CNC frezem
Pro Metal, 2-ostrza krótkie, czoło płaskie, frez 0.25 mm (są również dostępne mniejsze średnice)
Pro Metal, 2-ostrza krótkie, czoło płaskie, frez 0.10 mm (.0040") 3.18 mm (1/8") 0.23 mm 36.07 mm


Autor tematu
Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#4

Post napisał: Pawel Pawlicki » 30 kwie 2009, 00:03

ganzi pisze:Witam
Jak duże są to elementy? Może rozważy kolega opcję wycięcia ich wodą?
Elementy są małe, paski blachy srebrnej ok. 10x50 mm i podobne, na których są ponacinane skomplikowane kształty. Linia cięcia dosyć długa (w stosunku do powierzchni). Na powierzchnie wielkości kartki A4 wypada około 20-30 metrów linii cięcia. Wodę rozważałem w chwilę potem, kiedy okazało sie, że serwis Bystronica odradzi (zabronił) przeprowadzania jakichkolwiek prób na srebrze. Ale woda niestety odpada. Szerokość linii cięcia jest zbyt duża (0.8 mm, laser ciął 0,2 na aluminium i to było to). Frezowania w ogóle nie brałem pod uwagę, nie wiedziałem, że frezy mogą mieć tak małe średnice. Nie wiem jak z czasochłonnością i kosztochłonnością takiego zadania dla frezarki.

Pozdrawiam
Paweł Pawlicki
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#5

Post napisał: ganzi » 30 kwie 2009, 17:13

okazało sie, że serwis Bystronica odradzi (zabronił) przeprowadzania jakichkolwiek prób na srebrze.
Tak z czystej ciekawości zapytam, wiesz może jaki jest tego powód? Jakiś czas temu słyszałem opinie, że wodą można ciąć praktycznie każdy materiał…
Szerokość linii cięcia jest zbyt duża (0.8 mm, laser ciął 0,2 na aluminium i to było to)
Po części masz rację, 0,8 mm to najmniejsza średnica dyszy tnącej, ale w przypadku cięcia abrazyjno – wodnego. Zdaje się, że w Polsce jest też kilka maszyn, które przystosowane są do cięcia czystym strumieniem wodnym, zwanym "cięciem suchym". W maszynach tych stosuje się dysze, których średnice zaczynają się od 0,08 mm.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

qoptics
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 23 lis 2008, 10:18
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

#6

Post napisał: qoptics » 30 kwie 2009, 18:08

Frezowania w ogóle nie brałem pod uwagę, nie wiedziałem, że frezy mogą mieć tak małe średnice. Nie wiem jak z czasochłonnością i kosztochłonnością takiego zadania dla frezarki.

Pozdrawiam
Paweł Pawlick
Nie wiem jak z kosztami poniewaz nie mam pliku PLT zeby do maszynki dać i obliczyć szacunkowy czas frezowania, wiem ile kosztują takie frezy i są dostępne powiedzmy od ręki po świętach
Jak masz pliki to podeślij i pogadamy o kosztach.[/quote]


Autor tematu
Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#7

Post napisał: Pawel Pawlicki » 01 maja 2009, 16:32

ganzi pisze:
okazało sie, że serwis Bystronica odradzi (zabronił) przeprowadzania jakichkolwiek prób na srebrze.
Tak z czystej ciekawości zapytam, wiesz może jaki jest tego powód? Jakiś czas temu słyszałem opinie, że wodą można ciąć praktycznie każdy materiał…
Szerokość linii cięcia jest zbyt duża (0.8 mm, laser ciął 0,2 na aluminium i to było to)
Po części masz rację, 0,8 mm to najmniejsza średnica dyszy tnącej, ale w przypadku cięcia abrazyjno – wodnego. Zdaje się, że w Polsce jest też kilka maszyn, które przystosowane są do cięcia czystym strumieniem wodnym, zwanym "cięciem suchym". W maszynach tych stosuje się dysze, których średnice zaczynają się od 0,08 mm.
Chodziło mi o to, że serwis zabronił cięcia laserem srebra. Odbicia mogą go podobno uszkodzić. Mnie udało się przeciąć srebro na próbę laserem ale były problemy z "wstrzeleniem" się.
Jesli chodzi o cięcie nie abrazyjne (suche) to nie słyszałem żeby w ten sposób cięto metale. Plastik, korek, gumę - tak, ale o metalach nie słyszałem. Jeśli dałoby się w ten sposób to byłoby wspaniale.
Pozdrawiam
Paweł Pawlicki

[ Dodano: 2009-05-03, 22:43 ]
qoptics,
qoptics pisze:Nie wiem jak z kosztami poniewaz nie mam pliku PLT zeby do maszynki dać i obliczyć szacunkowy czas frezowania, wiem ile kosztują takie frezy i są dostępne powiedzmy od ręki po świętach
Jak masz pliki to podeślij i pogadamy o kosztach.
[/quote]
a na jaki adres mam podesłać? ten co w stopce, na stronie?
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”