Stół podnoszony do lasera CO2

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów
Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

Stół podnoszony do lasera CO2

#1

Post napisał: Dawar » 17 cze 2009, 14:38

Poruszyłem temat już w dziale ogólnym, ale chyba mało jest czytany przez fachowców od laserów. potrzebuję zrobić podnoszenie stołu format 60X40 cm poprzez silnik krokowy. Jakie rozwiązanie techniczne najlepiej zastosować. Pierwszą próbę zrobiłem na rolkach i linkach, ale ten "patent" nie zdał egzaminu. Może ktoś się podzieli jakie ma rozwiązania techniczne w swoich laserach. Za podpowiedzi z góry dziękuję.


KW

Tagi:


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#2

Post napisał: SQ3VAZ » 17 cze 2009, 16:20

Szczerze powiem, że z laserami to ogólnie wspólnego nic nie miełem, ale jeżeli widziałbym podnoszony stół, to na zasadzie czterech śrub umieszczonych w narożnikach. Coś na zasadzie podnośników samochodowych. Chyba dobrze rozumuje, że unoszony ma być cały "blat" w płaszczyźnie poziomej. Wówczas jeden silnik i odpowiednie przeniesienie napędu na śruby powinno załatwić sprawę. Jeźeli się mylę, to przepraszam.
Pozdrawiam.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#3

Post napisał: Dawar » 17 cze 2009, 20:26

Niestety nie mylisz się. To takie proste, a ja szukam niewiadomo jakich rozwiązań. Mam już zamontowane 4 prowadnice takie z szuflad po bokach czy nie wystarczyły by tylko 2 śruby??
KW


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#4

Post napisał: SQ3VAZ » 17 cze 2009, 22:07

Jezeli "obrabiany" materiał nie jest ciężki i jest rozłożony równoniernie na stole, to może jedna centralna śruba og spoduby wystarczyła. Bałbym się jednak o możliwość "klinowania się" stołu, tak na jednej jak i na dwóch śrubach. Może dwie śruby z usztywnieniem stycznych krawędzi stołu i przeciwległe prowadnice utrzymają stół w jednej płaszczyźnie.Napisz jaki zakres ruchu potrzebujesz i jakie obciążenie przypada na stół.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#5

Post napisał: Dawar » 18 cze 2009, 11:25

Max obciążenie to 0,5 kg sporadycznie. Wysokość podnoszenia ok 20 cm. Dodałem punkcik za pomoc , bo naprowadziłeś mnie na dobry trop. Dziękuję
KW


SQ3VAZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 313
Rejestracja: 17 kwie 2009, 20:41
Lokalizacja: Przylep

#6

Post napisał: SQ3VAZ » 18 cze 2009, 14:20

Cieszę się, że choć trochę mogłem pomóc.
Zważywszy na fakt, że wiązka laserowa nie powoduje nacisku na obrabiany detal....Uwzlędniając rownomierne rozłożenie ciężaru materiału i sztywność konstrukcji możnaby pokusić się o rozwiązanie z jedną śrubą umieszczoną centralnie na środku stolu. / oczywiście od spodu/. Wówczas teoretycznie powinno to jeździć góra - dół, podobnie jak dawniej krzesła z regulowaną wysokością. Kręciłeś krzesłem, żeby podnieść lub opuścić. Tak tutaj kręcąc nieprzesuwającą się śrubą wprowadzasz w ruch nakrętkę zamocowaną do stołu. W miarę łatwo to sobie zobrazować w głowie, trochę gorzej w praktyce. Chyba jednak dwie śruby i ramka usztywniająca pod blatem stanowią najprostsze rozwiązanie. Pozdrawiam.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi." A.E.
Jeżeli pomogłem - kliknij pomógł. Konstruktywna krytyka mile widziana.


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#7

Post napisał: grzegorz1965 » 19 cze 2009, 02:16

W chińskim laserze stół podnoszony jest na trzech śrubach napędzanych synchronicznie jednym paskiem zębatym z jednego silnika.
Trzy punkty podparcia stołu wyznaczaja płaszczyznę i nie powoduja odchyleń przy nierównomiernym rozłozeniu ciezaru na stole.
Odchylenia te mogą miec znaczenie przy grawerowanu ze względu na ogniskowanie.
Na stronie firmy która sprzedaje plotery laserowe jest chyba zdjecie przestrzeni pod stołem gdzie widac silnik i pasek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Dawar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 151
Rejestracja: 20 lut 2009, 17:00
Lokalizacja: Chorzów

#8

Post napisał: Dawar » 19 cze 2009, 09:50

Można prosić o link do tej strony
KW


GGG
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 105
Rejestracja: 03 sty 2009, 20:46
Lokalizacja: Leszno

#9

Post napisał: GGG » 20 cze 2009, 09:31

A może by tak 4 sprzężone paskiem lub łańcuszkiem podnośniki od poloneza:) wydaje się proste i tanie . Lewarki te to nic inne go jak śruba trapezowa w tulei gwintowanej , podobnie jak napędy do bram skrzydłowych, wtedy w każdym rogu stołu lewarek jeden łańcuszek tudzież pasek i po drodze jakiś napęd (raczej z przekładnią). To taka wersja eko ale można tak zrobić stosując droższe podzespoły .


modyo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 21 wrz 2008, 11:01
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: modyo » 21 cze 2009, 09:24



zobacz , tu widać jak facet zrobił taki stół
jadną z korzyści efektu cieplarnianego jest fakt że ludzkośc będzie mogła wyprodukować więcej laserów CO2

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”