Pytanie dot. wypalania pieczątek.

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Jason
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:11
Lokalizacja: Lbn

Pytanie dot. wypalania pieczątek.

#1

Post napisał: Jason » 01 sie 2011, 20:38

Witam.

Mam pewien problem. Od niedawna w zakres moich obowiązków (oprócz pracy za biurkiem) weszło wypalanie pieczątek, ponieważ osoba zajmująca się tym odeszła z pracy, a mi musiało wystarczyć 10 minutowe szkolenie jak to robić. Generalnie radzę sobie z tym jednak moja wrodzona dokładność każe mi poprawić co nie co.

Na początku od razu powiem, że pracuje na Trotec Speedy 300 (http://www.troteclaser.com/pl-PL/Produk ... dy300.aspx ), natomiast pieczątki projektuję w CoreDraw.

Generalnie pieczątka wygląda całkiem przyzwoicie, jeżeli używam ustawień które były wprowadzone przez mojego poprzednika, jednak jest jedno ALE - pieczątka nie wygląda tak jak ta:
Obrazek

Głębokość wypalania jest taka sama jak na zdjęciu powyżej, jednak litery nie są tak gładkie - mają natomiast porowatą fakturę i przy bardzo małym rozmiarze czcionki jakość pieczątki drastycznie spada. Próbowałem dziś zmieniać ustawienia i uzyskałem minimalnie lepszy efekt jednak kosztem głębokości wypalania.

Czy mógłby ktoś podać mi ustawienia lub namiary na nie, dzięki którym uzyskam efekt jak na zdjęciach powyżej? Prawdopodobnie metodą prób i błędów uzyskam satysfakcjonujący mnie efekt ale zużyję przy tym dużą ilość gumy do pieczątek. Dodam również, że nigdy nie miałem nic wspólnego z tego typu urządzeniem ale zaczyna mnie to coraz bardziej interesować.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za jakąkolwiek informację.



Tagi:


Viola
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2011, 13:20
Lokalizacja: Chorzów

#2

Post napisał: Viola » 19 sie 2011, 21:22

Witam lepszych ode mnie:)
Również mam problem z wypalaniem pieczątek.
Do tej pory pracowałam na laserach amerykańskich, los chciał, ,ze teraz na Laser Cut, czyli tzw. chińczyku. Do tego momentu wydawało mi się, ze wiem i potrafię sporo, z kilkuletnim doświadczeniem pracy przy laserach.
Pierwszy palący problem; pieczątki. Wcześniej ustawiałam funkcję tzw stożka i tenże stożek ustawiałam by litery w pieczatkach się nie rozjeżdżały.
Tutaj, w Laser Cut nie widzę takiej możliwości....
Przygotowaną pieczątkę tj. lustrzane odbicie, dokonuje transformacji przez dopełnienie i gotowe- przesyłam do lasera i nie wiem dlaczego ale jakichkolwiek nie dobiorę parametrów pieczątka ma "pijane" literki przy odbijaniu na papierze.Czy tam jest jakiś stożek czy jakieś dodatkową funcję się włącza czy tylko engrave? Dodam, że laser ma tubę 130 W?
Proszę o pomoc.

[

[ Dodano: 2011-08-22, 12:03 ]
A może warto pomyśleć o innej gumie do pieczątek? W swoich zasobach posiadam jedynie Rubber Stamp, tzw. bezzapachową i na takiej wypalałam te próne.
Wiem też, że są grubsze gumy w swojej strukturze i nie palą tak jak ta.
A na jakiej gumie inni użytkownicy tego forum wypalają pieczatki?
Będę wdzięczna za każde info.
viola


Autor tematu
Jason
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:11
Lokalizacja: Lbn

#3

Post napisał: Jason » 24 sie 2011, 23:26

W pracy używam gumy trotec (tej szarej, śmierdzącej).

Mi udało się w pewnym stopniu poprawić jakość pieczątek poprzez obniżenie mocy oraz podniesienie prędkości. Ostatnio uzmysłowiłem sobie jednak pewną rzecz. Jeżeli na pieczątce znajduje się logo (importowane z pliku przy tworzeniu projektu w corelu) i używam standardowych ustawień. jego faktura po wygrawerowaniu jest zupełnie gładka jak litery ze zdjęcia z pierwszego postu. Natomiast pozostała część, czyli czcionka pozostaje bez zmian, tj. porowata i zarazem niewyraźna przy odbiciu. Nie rozumie...

Niestety nie mam aparatu aby pokazać różnicę w powyższym przykładzie.


holender007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 22 cze 2007, 11:43
Lokalizacja: Głuszyca

Guma do pieczątek

#4

Post napisał: holender007 » 25 sie 2011, 15:55

Witam
Przez jakiś czas robiłem gumki do pieczątek szczerze znudziło mi się to i wydaje mi się że doszedłem do perfekcji jak chodzi o możliwości chińczyka średnio 150 gumek dziennie . Testowałem na wielu gumach i najdokładniej wychodziły z gumy firmy GAMA nic nie śmierdzi. Parametry należy dobrać indywidualnie do lasera bo jak każdy wie tuba, tubie nie równa. A odnośnie "rozjeżdżania liter " jest taka opcja jak GradeEngrawe i tam ustawiasz jaki ma mieć kąt stożka litery.

Awatar użytkownika

guardian_angel
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 309
Rejestracja: 31 gru 2010, 14:34
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: guardian_angel » 06 paź 2011, 08:55

Jason, podaj aktualne parametry jakich używasz.
moc, prędkość, PPI, korekta, jaki stożek, jaka moc tuby, jakie proporcje stożka moc-odległość, jaka rozdzielczość wypuszanej pracy
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 300 ::.
.:: LASER CO2 TROTEC SPEEDY 100 R ::.
.:: FREZARKA INFOTEC 330G ::.
----------------------------------------------
ZAPRASZAM NA BLOGA
http://lasertrotec.blogspot.com


Autor tematu
Jason
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:11
Lokalizacja: Lbn

#6

Post napisał: Jason » 16 mar 2012, 12:05

Zwłoka duża ale dopiero niedawno "wróciłem" na stanowisko z wypalaniem pieczątek.

Parametry:

moc - 100%
prędkość - 5
PPI - 500
stożek - steep (0.8mm)
rozdzielczość pracy - 300 dpi
korekta - 0
odległość lasera od materiału ustawiam za pomocą ogranicznika, który był dodany do zestawy
Mocy tuby nie znalazłem...

W międzyczasie szukałem w innych miejscach rozwiązania tego problemu... i znalazłem. Osoba prowadząca bloga związanego z tą tematyką zwróciła uwagę na fakt, że kolor czcionki może nie być zupełnie czarny pomimo, że na czarny w Corelu wygląda. Wystarczyło zajrzeć do opcji zarządzanie kolorami. Być może było to oczywiste rozwiązanie dla kogoś kto zna temat ale ja jestem laikiem w tej dziedzinie. Po wykonaniu próbnego graweru pieczątki wyraźne widoczne są nawet litery w rozmiarze "5".

Pozdrawiam


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: deflection » 16 mar 2012, 15:47

przy 300 dpi wychodzą Ci pieczątki?


Autor tematu
Jason
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:11
Lokalizacja: Lbn

#8

Post napisał: Jason » 21 mar 2012, 08:11

Pomyłka, 500 dpi. Doszukałem się też mocy tuby - 45 W


deflection
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 598
Rejestracja: 24 lip 2008, 22:53
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: deflection » 21 mar 2012, 11:05

przy małych rozmiarach liter daj większą rozdzielczość, 500 dpi imho do grawerowania to takie absolutne minimum...

na kolor musisz zwrócić uwagę, najlepiej włacz wysiwyg będzie widać czy są białe miejsca w napisie :)


Autor tematu
Jason
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:11
Lokalizacja: Lbn

#10

Post napisał: Jason » 21 mar 2012, 13:44

Problemu "dziurawych liter" już nie mam. Udało się go rozwiązać przez włączenie opcji "zachowaj czystą czerń" w zakładce Zarządzanie Kolorami. Uprzednio jak sprawdzałem podgląd w JobControl to litery nie były w pełni czarne - posiadały białe kropeczki. Teraz jest bez porównania lepiej i litery z włączoną tą opcją na podglądzie są w pełni czarne i wyraźne. Odbicie wygląda niemal jak druk.

Jest również widoczna różnica pomiędzy 500, a 600 dpi. Najbardziej zauważalna jest na gumce w miejscu, w którym nie dotyka ona poduszki (ta część bez liter). Powierzchnia jest gładka, w przypadku 500 dpi widać poprzeczne, drobne wybrzuszenia na całej szerokości. Litery są także zauważalnie gładsze i mocniej wyeksponowane.

Pomimo, że to tylko pieczątka cieszę się, że już dobrze wyglądają. Nie ma to jak uczyć się od zera :cool:.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”