Przeskakuje parę kroków podczas pracy - Chiński Ploter 40Wat

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

Przeskakuje parę kroków podczas pracy - Chiński Ploter 40Wat

#1

Post napisał: zinq » 29 sty 2013, 15:24

Witam

Od pewnego czasu mam problem z ploterem laserowym ( w sumie od 4 dni ).
Problem objawia się tym że podczas pracy karetka czy jak zwać głowica przeskakuje o parę pól w dół lub górę ( oś y ). Na początku pomyślałem że może paski zębate ale napinanie nic nie daje więc są w miarę luźno. Po tym sprawdziłem czy któraś zębatka ma luz, oraz czy wałek przekazujący moc na lewą zębatkę robi to prawidłowo. Wszystko jest osadzone dobrze, prosto, pasek nie ma prawa przeskoczyć. Kabelki również są sprawne, podłączenie też sprawdziłem. Oprogramowanie Newly Draw również przejrzałem, na ustawieniach fabrycznych to samo.

Co zauważyłem podczas przeskakiwania słychać stukanie ( tak jak by próbowała przebyć dystans z blokadą ), Problem pojawia się przeważnie gdy głowica wykonuje ruch pod kątem ok 45 stopni z dołu na górę. Czasem potrafi wykonać prawidłowo czynność ale nie zawsze, przeważnie na koniec gdy wraca do swojej startowej pozycji przeskoczy parę mm lub nawet centymetrów.

Denerwuje mnie to bardzo ponieważ podczas grawerowania nie wraca do tego punktu A przez co muszę nastawiać ręcznie do określonego punktu dla wycinania, po cym wycinanie również zepsuje i w kosz moja praca czas i zostają tylko nerwy...

Dodam że przesuwnica oraz karetka w trybie odblokowanym lub też po wyłączeniu urządzenia. przesuwają się lekko, wycinane koła czy kwadraty posiadają prawidłowe proporcje a przeskakiwanie zdarza się czasem na małych elementach. Stało się tak jak napisałem niedawno, wcześniej nie było tego typu problemów.

Co mogę sprawdzić, aby dotrzeć do problemu ? Ploter posiadam od paru miesięcy i używam go ok 2 godziny dziennie a czasem w ogóle, jedynie do wycinania przy prędkościach 10 mm/s czasem 40 mm/s.

W oprogramowaniu zmieniłem wartość przesuwu jałowego na 30mm/s ale to nie rozwiązało problemu. Nie mam pojęcia co może być problemem, może ten "hamulec" który blokuje przesuw ?


Tak jak napisałem ploter chiński o mocy 40 Wat w sumie wszystkie tak samo wyglądają. Myślałem że już go rozpracowałem a tu taki problem. :(


Pozdrawiam



Tagi:


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

#2

Post napisał: zinq » 01 lut 2013, 16:32

Zdążyłem sam sobie poradzić.

Problemem była wtyczka do płyty głównej, gniazdo podpisane jako ZERO, dochodzą tam kabelki od silników krokowych ( ale osobne wtyczki ma oś x,y ). Gdy ją dociskam przesuwnica nie zatrzymuje się po drodze.

Pozdrawiam


CrazyMario
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 15 mar 2013, 07:25
Lokalizacja: Stolno
Kontakt:

#3

Post napisał: CrazyMario » 29 gru 2013, 08:57

Płyta główna komputera czy sterownika ?
Możesz zrobić fotkę tego miejsca gdzie było uszkodzenie ?

z góry dzięki
Pozdrawiam.


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

#4

Post napisał: zinq » 05 sty 2014, 18:10

Sterownika, przylutowanie kabli rozwiązało problem.


yogesh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2011, 20:12
Lokalizacja: Warszawa / Indie

#5

Post napisał: yogesh » 21 sty 2014, 19:10

Witam. Ten sam problem mam u znajomego i nie mogę dojść gdzie to jest. Czy mógłbym prosić o fotografię? Na pewno by to mi pomogło.

z góry dzięki
Pozdrawiam
S.


Autor tematu
zinq
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 33
Rejestracja: 16 paź 2012, 13:19
Lokalizacja: os

#6

Post napisał: zinq » 21 sty 2014, 23:04

Fotografię gdzieś posiadam ale ciężko napisać gdzie.. ponieważ zmieniłem komputer.

Zrezygnowałem z wtyczek i gniazd a kable przylutowałem do płyty. Sprawdź napięcie pasków zębatych, prawy i lewy musi być równomiernie napięty. Warto również podłączyć uziemienie, może się zdarzyć że jakieś urządzenie zakłóci prace plotera.


yogesh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2011, 20:12
Lokalizacja: Warszawa / Indie

#7

Post napisał: yogesh » 22 sty 2014, 08:26

Witam. Niestety nie udało się naprawić. CO prawda nie przylutowywałem kabli, tylko przeczyściłem gniazdka. Czy chodzi o kable pomiędzy płytą główną a sterownikiem silnika? O piny DIR STEP? Podłączyłem nawet dodatkowe kable i nic. Zawsze przeskakuje. Głównie w osi Y, czyli tej na bramie. Różnica obecnie jest ok 5mm na odcinku ok 30cm. Czasami potrafi przeskoczyć o nawet 6cm. Napięcia zasilacza 36V nie spada pod wpływem obciążenia, sprawdzałem oscyloskopem. Już nie wiem co robić... paski sprawdzone i wyczyszczone.

Pozdrawiam
S.


kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

#8

Post napisał: kazuya997 » 09 kwie 2014, 14:42

Ja mam taki sam problem, tyle że u mnie maszyna przeskakuje w osi Z. Próbowałem już wymiany przewodów od sterownika do poszczególnych osi, zmieniałem komputer, kabel LTP, silnik krokowy z prawidłowo działających osi, podokręcałem wszystkie śrubki łącznie ze sprzęgiełkami. Nowe narzędzia również nie pomogły, ani generowanie kodów w innych programach. Kolega również poprawił mi luty na płycie sterownika, co również nic nie poprawiło. Nie mam pojęcia co jeszcze mam zrobić, tym bardziej że czasem (bardzo rzadko) wszystko wychodzi dobrze, a zazwyczaj uskakuje nawet kilka razy w trakcie obróbki (najczęściej w dół ale bywa że i w górę). Doradzicie co jeszcze mogę wziąć pod uwagę, gdyż moje pomysły już pomału się kończą?
Dodam że pracuję pod Win XP oraz na Mach3.


Zaremba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 274
Rejestracja: 14 lip 2011, 21:42
Lokalizacja: Z daleka

#9

Post napisał: Zaremba » 09 kwie 2014, 15:00

Może zmniejsz przyspieszenie.


kazuya997
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 18 sty 2008, 12:50
Lokalizacja: Rzeszow

#10

Post napisał: kazuya997 » 09 kwie 2014, 16:07

wg opisu sprzedawcy miałem ustawić parametry w osi Z na 400 (krok), 700 (prędkość) i 100 przyśpieszenie. Dawałem 50, 75 i 150. Wychodziło różnie, ale błąd się powtarzał. Co dziwne zamiast 700 zawsze zapisuje się 700,2 ale nie wiem czy ma to jakiś związek ze sprawą. Poza tym dla osi X i Y mam 400/2000/200 i jeśli Z się nie przestawi to wszytko wychodzi dobrze mimo że X potrafi się również przestawić. Zamiana silniczka krokowego z Y nic nie dało i nadal Y pracuje (powiedziałbym) dobrze. X jest do przyjęcia ale Z to fatal error. Parametry Step Pulse i Dir Pulse są odpowiednio na 3 i 1. Próbowałem to ustawić na Kcam ale maszyna nie pracuje jak trzeba. Osie przeskakują na śrubach, a program nie chce się załadować.
Dzisiaj będę próbował tego samego na Linuxie, ale wątpię żeby to coś dało

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”