Problem z wymiarami po cięciu laserem BYSTRONIC

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
pryhadzielak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2009, 21:43
Lokalizacja: Z brzucha mamy

Problem z wymiarami po cięciu laserem BYSTRONIC

#1

Post napisał: pryhadzielak » 20 mar 2010, 21:13

Obrabiarka - Bystar 3015 Bystronic
Rezonator - Bystronic LASER BTL 1800 Turbo
Oprogramowanie - BySoft

Po wycięciu detalu wymiary nie są zgodne z pożądanymi (sprawdzaliśmy wymiary otworów). Zdarzało się, że wymiar średnicy otworu był np. wyższy lub niższy od pożądanego.

Odchyłka wynosi mniej więcej 0.2mm dla każdej krawędzi.

Rozumiem, że podczas cięcia, materiału ubywa, ale nie zastanawiałoby mnie to gdyby nie obserwowane zjawisko zmniejszania się wymiarów dla otworów lub zwiększania wymiarów zewnętrznych.

Czy może to być spowodowane tym, że gdzieś na etapie przetwarzania informacji (Bysoft, sterownik maszyny, etc.) wymiary prawidłowe są stosowane dla wnętrza lub zewnętrza detalu?
Mam na myśli to, że na przykład BySoft stosuje "prawidłowość" wymiaru dla "odpadu" zamiast dla właściwego detalu, korygując go o hipotetycznie znaną szerokość wiązki (szczelinę powstałą po paleniu).

Czy ma ktoś może jakieś przypuszczenia, rady, pomysły co mogłoby być przyczyną takiego stanu rzeczy i w jaki sposób to skorygować?

W razie potrzeby służę szerszą informacją w zakresie możliwości jej udzielenia

Serdecznie pozdrawiam



Tagi:


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: pop9 » 20 mar 2010, 22:39

Prawdopodobnie źle ustawiona kompensacja dla w module Bypart, należny ustawić normalną!!


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#3

Post napisał: ganzi » 20 mar 2010, 22:41

Witam!
Problem ten może być spowodowany błędnym zdefiniowaniem korekcji. Świadczy o tym fakt, że otwory są mniejsze, a kontury zewnętrzne większe. Napisz jaką masz wersję Bysofta, nie wiem jak w wcześniejszych, ale w wersjach od 6.* definiuje się ją w module Bypart. W poniedziałek napisze Ci dokładnie gdzie ją można zmienić.

Pozdrawiam


fukufuku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 19 mar 2010, 17:25
Lokalizacja: małopolska

#4

Post napisał: fukufuku » 21 mar 2010, 17:05

pracuje na innym modelu lasera, ale napewno to jest wina niedpowiednio dobranej koppensacji, musisz zmienic wartość na odpowiednio wyższą lub mniejszą, na tej maszynie co ja pracuje to na otworach jak zwiększam kompensacje to zmniejszam otwory, powodzenia


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#5

Post napisał: ganzi » 22 mar 2010, 18:14

Jeśli masz Bysofta 6.* to sprawdź w module Bypart jaką masz ustawioną korekcję.
Kliknij na ikonkę z obrazka poniżej, lub: Technology -> Element attributes -> Define powinno wyskoczyć poniższe okienko, ustaw w nim korekcję normalną.
Załączniki
Define element attributes.png
Define element attributes.png (2.26 KiB) Przejrzano 2939 razy
Tool correction.png
Tool correction.png (2.98 KiB) Przejrzano 2939 razy


Autor tematu
pryhadzielak
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2009, 21:43
Lokalizacja: Z brzucha mamy

#6

Post napisał: pryhadzielak » 22 mar 2010, 21:09

Dziękuję serdecznie za pomoc.

Tak się składa, że dziś rano szukałem w Bysoft opcji korekcji, jej znalezienie nie przysporzyło problemów.

Korekcja u nas zawsze jest ustawiona domyślnie w trybie "normal".

Przyczyną tego, że wymiary były nieprawidłowe było to, że zewnętrzny kontur detalu nie jest linią ciągłą. Zewnętrzny kontur składa się w moim przypadku z czterech linii łamanych otwartych, które tworzą pozorny układ konturu zamkniętego (patrz linki).




Ma to miejsce gdy (tak jak w moim przypadku) zastosujemy niewłaściwą "taktykę" (lub nazwijmy to "technikę) budowania rysunku zarówno (podobno) jak i np. w AutoCAD'zie, bądź też w BYPART (construction).

Pamiętam, że kontur zewnętrzny detalu rysowałem dorysowując na samym końcu te poziome skośne linie (jeden pełen odcinek), których jeden z końców jest wolny.

Dzięki takiej (niewłaściwej) metodzie BySoft rozpoznał kontur jako cztery linie łamane w których skład każdej z nich wchodził jeden z boków detalu.

Rysunek poprawiłem następująco:

1. Uciąłem "podcięcia" (patrz 1.6 - milimetrowe "podcięcie" na obrazku "węzeł") tak aby powstał zamknięty kontur zewnętrzny.
2. Dodałem (jako nowy fragment linii w punkcie w którym wcześniej był ów węzeł) krótkie linie stanowiące owe nowe podcięcia.

W rezultacie rysunek rzecz jasna wyglądał po staremu.

Ustawiając manualnie sekwencję cięcia najpierw wybrałem wszystkie otwory, następnie owe cztery 1.6 - milimetrowe podcięcia i ostatecznie kontur detalu, który stanowiła już jedna zamknięta linia.

Wymiary po wycięciu były prawidłowe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”