Laser 3030 trumpf

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
waldemas1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 230
Rejestracja: 21 maja 2008, 23:20
Lokalizacja: mazur

Laser 3030 trumpf

#1

Post napisał: waldemas1 » 19 wrz 2010, 16:22

Witam mam problem z maszyna po serwisie i po czyszczeniu optyki krawędzie po samym w paleniu są poszarpane , a później ok . Na początku szczelina cięcia po w paleniu jest za szeroka na odcinku 1-3 cm a później wraca do prawidłowego wymiaru powiedzmy 0,150.
Jeszcze jedno pytanie może śmieszne , ale proszę o odpowiedź , przy rozpoczęciu cięcia w rezonatorze zapalają się rurki z gazem .Chodzi mi o czas czy zapalają się od razu na maksa czy też delikatnie a po chwili rozjaśniają się na maksa. Nie pamiętam jak było przed wizytą serwisu.U nas to drugie .. :oops:


Nie martw się że jest źle , zawsze może być gorzej ... .

Tagi:


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#2

Post napisał: cnc3d » 19 wrz 2010, 17:52

1. Za dużo tlenu
2. Tak od razu na maksa, po dłuższym przestoju przez chwilę rozgrzewa się przed rozpoczęsiem cięcia i wtedy dmucha w shooter.


Autor tematu
waldemas1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 230
Rejestracja: 21 maja 2008, 23:20
Lokalizacja: mazur

#3

Post napisał: waldemas1 » 20 wrz 2010, 10:21

U nas przed każdym w paleniem nawet jeśli jest ze 100 detali przed każdym lekko rozjaśnia się a później świeci pełnym blaskiem (chodzi mi o rury w rezonatorze).Na pewno od razu masz pełny blask ? :cry:
Nie martw się że jest źle , zawsze może być gorzej ... .

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 20 wrz 2010, 17:02

wszystko zależy od rezonatora i jego ustawień.
jak lampa "blednie" to czasami serwisanci ustawiają ją na maxa i świeci cały czas pełnym światłem . To powoduje że łatwiej się przebija przez stal ale doprowadza do bardzo szybkiego zużycia w przypadku starej lampy.
Ale ...
czas rozjaśniania w przypadku pełnosprawnej lampy nie może być dłuższy jak 0,8s. Jeżeli jest za długi to będą te objawy jakie masz , czyli poszarpana krawędź.
lampa ma sie oświecić do pełnego "L" w czasie jak piszę wyżej. Czyli płynnie narasta światło.
Ustawienie jej żeby świeciła od razu ( czas "0" ) doprowadzi ją do bardzo szybkiego zniszczenia.
Musi być płynne rozjaśnienie.
Nie pamiętam dokładnych ustawień czasowych więc nie będę wymyślał co i jak.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#5

Post napisał: cnc3d » 20 wrz 2010, 22:02

Cnccad, o czym ty w ogóle piszesz?

Co to znaczy, że lampa blednie?
I o jaką lampę ci codzi?
I tym bardziej o pełny blask?

Autor pisze chyba o poświacie w rurkach rezonatora.
Wydaje mi się, że czas narastania mocy wynika z technoligii która wybrana została w programie przez operatora oraz charakterystyki przebijania zapisanej w tablicach.
Serwisant tego chyba nie ustawia.
Poza tym zaintrygowało mnie to 0.8s. Dlaczego nie 0.2 albo 1.3?

Nie znam się bardzo dobrze na laserach, więc proszę o wyjaśnienie.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 21 wrz 2010, 07:22

blednięcie lampy .... wówczas rury w rezo świecą słabiej. ( jest to potoczna nazwa osłabienia pracy lampy )
0,8 ...co sie tak bez sensownie pytasz?? takie było ustawienie przez producenta i nie wiem dlaczego takie.
Widać ma to obliczone z czegoś. Ten i inne parametry są dostepne dla serwisanta.
To co ustawia operator to coś zupełnie innego.
Jest to czas narastania "L" w rurach , gdzie lampa osiąga swoja pełna moc.

Pracowałem kilka lat temu w serwisie RECOS we Francji , który był serwisem autoryzowanym TRUMPH-a i chyba nawet jedynym na terenie Francji w tamtym okresie.
Fakt , nie poznałem do końca laserów ale akurat z tym dość często "walczyłem".
Skoro nie znasz sie na laserach to jeden post Ci niczego nie wyjaśni.
Mnie sie wydaje i nie tylko mnie z tego co wyczytałem na wielu innych postach , że lubisz kolego cnc3d szukać konfliktów , swoimi tekstami.
Nie znosisz ludzi którzy coś wiedzą i tak dalej. Oczywiście nie twierdzę że ja coś wiem , bo widać że przy Tobie jestem niczym jak i wielu forumowiczów.
Więc ja będę chyba stosować taką taktyke że jak sie pojawiasz , to ja znikam.
Nie cierpię konfliktów i ludzi dążących do nich.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#7

Post napisał: lewy10psdw » 21 wrz 2010, 11:09

Jeżeli kolega chce sprawdzic lampe generatora HF, to niech ustawi CW na 100% i sprawdzi parametr Pbi. U nas po wymianie lampy wynosi 1474W, przy zużytej wynosil 1900W. Tyle zapamietalem z tego co mowil serwisant:)


cnc3d
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 635
Rejestracja: 29 mar 2008, 16:48
Lokalizacja: laski

#8

Post napisał: cnc3d » 21 wrz 2010, 11:46

Szanowny Kolego Cnccad.
Jeśli chodzi o ludzi, którzy coś wiedzą w danej dziedzinie to ja ich uwielbiam i przed nimi chylę czoło.
Może rzeczywiście nie przepadam, za tymi co wszystkie rozumy zjedli i wiedzą wszystko najlepiej często wypisując bzdury, ale rzetelną wiedzę i doświadczenie potrafię docenić.

Jak Kolega pewnie zauważył stanowcze opinie wypowiadam tylko w tematach na których dobrze się znam, a nie odzywam się w tematach mnie nie interesujących. Czy pamięta Szanowny kolega moje wypowiedzi na temat plazmy? Pewnie nie ponieważ to nie moja bajka, choć takie maszyny mamy i używamy.

W kwestii laserów Trumf to mamy 2 różne modele i w nich moc narasta zgodnie z charakterystyką wybraną przez operatora. Dlatego pytałem o czas narastania mocy ponieważ w 0.8 s laser może u nas zrobić 2-3 małe otwory, więc ten czas musi być wielokrotnie krótszy.

lewy10psdw,

Moc odbita wynikająca z współczynnika fali stojącej (SWR) zawsze musi być analizowana w odniesieniu do mocy rezonatora, więc u autora wątku może to być inna wartość. Podczas zużywania się lampy zmienia się jej impedancja co właśnie jest widoczne w zwiększającym się poziomie mocy odbitej wynikającej z niedopasowania impedancji generatora i rezonatora.


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#9

Post napisał: lewy10psdw » 21 wrz 2010, 13:01

Ok, dzieki za wytlumaczenie. Wiec u nas bylo tak dla rezonatora 4KW


Autor tematu
waldemas1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 230
Rejestracja: 21 maja 2008, 23:20
Lokalizacja: mazur

#10

Post napisał: waldemas1 » 21 wrz 2010, 23:09

cnc3d pisze:Szanowny Kolego Cnccad.
Jeśli chodzi o ludzi, którzy coś wiedzą w danej dziedzinie to ja ich uwielbiam i przed nimi chylę czoło.
Może rzeczywiście nie przepadam, za tymi co wszystkie rozumy zjedli i wiedzą wszystko najlepiej często wypisując bzdury, ale rzetelną wiedzę i doświadczenie potrafię docenić.

Jak Kolega pewnie zauważył stanowcze opinie wypowiadam tylko w tematach na których dobrze się znam, a nie odzywam się w tematach mnie nie interesujących. Czy pamięta Szanowny kolega moje wypowiedzi na temat plazmy? Pewnie nie ponieważ to nie moja bajka, choć takie maszyny mamy i używamy.

W kwestii laserów Trumf to mamy 2 różne modele i w nich moc narasta zgodnie z charakterystyką wybraną przez operatora. Dlatego pytałem o czas narastania mocy ponieważ w 0.8 s laser może u nas zrobić 2-3 małe otwory, więc ten czas musi być wielokrotnie krótszy.

lewy10psdw,

Moc odbita wynikająca z współczynnika fali stojącej (SWR) zawsze musi być analizowana w odniesieniu do mocy rezonatora, więc u autora wątku może to być inna wartość. Podczas zużywania się lampy zmienia się jej impedancja co właśnie jest widoczne w zwiększającym się poziomie mocy odbitej wynikającej z niedopasowania impedancji generatora i rezonatora.



Operator gdzie może ustawić żeby zapalało się od razu , pomijając tabelę bo tam niema zmian.Lampa 1000w pbi 660 z groszami.Czyli ok .
Nie martw się że jest źle , zawsze może być gorzej ... .

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”