Jak działają lasery do znakowania?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
radziwon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 05 lut 2005, 22:54
Lokalizacja: Bia?ystok

Jak działają lasery do znakowania?

#1

Post napisał: radziwon » 28 maja 2013, 15:05

Zgodnie z tematem :

Jak działają lasery do znakowania - mam na myśli takie gdzie nie ma typowych osi xyz, a zamiast tego jest obracająca się głowica.

Samo lustro jest obracane przez galva, tak jak w sterowanych projektorach laserowych?

Najdłuższe ogniskowe soczewek do laserów CO2 jakie widziałem na Ebayu to ok 15cm, tutaj potrzebna by była ogniskowa rzędu kilkudziesięciu centymetrów. Jak to działa ? Po prostu soczewka z dłuższą ogniskową, które nie są widoczne w handlu, czy może jakiś specjalny laser który nie wymaga skupienia?

I jeśli wymaga skupienia - to jak to jest realizowane - w zależności od od kąta, pod którym pada wiązka na przedmiot, odległość wyraźnie się zmienia. To nie ma znaczenia bo różnice są niewielkie, czy to jest jakoś sprytnie korygowane ?

PS. mam na myśli coś takiego : . W tym przypadku wygląda na na odchylanie wiązki w jednej osi przy pomocy obracającego się lustra w kształcie wielokąta.



Tagi:


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#2

Post napisał: cinematic2 » 28 maja 2013, 17:01

Są specjalne soczewki. Mają nawet 300mm ogniskowej.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
radziwon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 63
Rejestracja: 05 lut 2005, 22:54
Lokalizacja: Bia?ystok

#3

Post napisał: radziwon » 29 maja 2013, 09:49

W zależności od kata padania wiązki, odległość od soczewki się zmienia. Przy kącie padania 60 stopni, odległość zwiększa się o jakieś 15% w stosunku do kąta padania 90 stopni. To nie jest problem?

Soczewka skupiająca pewnie nie jest tak szybko przesuwana. Jedyny sposób jaki mi przychodzi o głowy to zwierciadło "paraboliczne", o takim kształcie że w zależności od odchylenia wiązka trafia w inne miejsce, ale odległość od materiału jest zawsze taka sama. Czy jest jakieś prostsze rozwiązanie ?


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

#4

Post napisał: cinematic2 » 29 maja 2013, 10:39

Soczewka jest nieruchoma.
Możesz sobie taką kupić od Chińczyków za 400-600 USD w zależności od parametrów.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”