Grawerowanie na laserze Trumpf L3030(3060) ?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
pendragon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:34
Lokalizacja: stalowa wola

Grawerowanie na laserze Trumpf L3030(3060) ?

#1

Post napisał: pendragon » 11 lut 2009, 19:57

Witam Forumowiczów

Jestem nowy w całym ty laserowym swiadku i mam kilka pytań:

Mamy od niedawna laser Trumpf l3060 4kW na wyposażeniu.
Czy na tym laserze da sie wykonywac grawerke estetyczna (reklamowa) ogolnie ładna :mrgreen: Czasem nie ma nic pilnego do palenie wiec mozna by było cos pożytecznego zrobic :razz:

Jesli się da, to moze ktos podac parametry dla takiego grawerowania. Najbardziej by mi zależało na na "zmatowieniu" powierzchni blachy.
Jesli to mozliwe to dla blachy czarnej, nierdzewki i aluminium ;]

Kolejne pytanie dotyczy mozliwosci oszukania czyjnika pojemnosciowego (jesli sie da wogole) aby mozna było wypalac elementy niemetalowe (drewno, pleksi). Parametry tez mile widziane lub miejsce gdzie je szukac, ksiazka, inet - narazie moje poszukiwania nic nie przyniosly ;]

Pozdrawiam

Łukasz K.
pendragon



Tagi:


grzegorz1965
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2007, 14:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#2

Post napisał: grzegorz1965 » 11 lut 2009, 21:49

Co do ciecia materiałów niemetalicznych to kiedyś kolega zrobil to na bystronicu,i wycinal elementy z plexi.Kombinował coś z parametrami,powierzchnią odniesienia itp.

Jeżeli chodzi o grawerowanie to wydaje mi się że można to zrobić tylko poprzez nacinanie małą moca powierzchni metalu (czyli nie na wylot),ale nie wiem ja to sie ma do momentu rozpoczecia scieżki(wpalenie,a własciwie przepalenie).
Tryb grawerowania mozna porównac do pracy drukarki atramentowej która pracuje jedna dyszą.Tyle że w laserach grawerujacych optyka ruchoma (lustro,obiektyw) jest dosyc lekka(ma małą masę) co umozliwia szybkie przemieszczanie (do 1m /s )wzdłuż portalu.
Troche nie wyobrażam sobie takiej jazdy w dużym laserze produkcyjnym.
Drugą sprawą jest oprogramowanie.Jest to w koncu zupełnie inny tryb pracy lasera.
Ponadto ze względu na inercję układu dla każdej predkosci grawerowania przypisany jest zestaw parametów typu przyspieszenie,hamowanie,predkosci maxymalne itp..
Zestaw ten jest opracowany przez producenta dla danego modelu.

Ale moze sie mylę, moze ktos opracował metode grawerowania na laser o którym piszesz.Choc wydaje mi się ze teego typu maszyny są raczej nie do wszystkiego, a bardziej do profesjonalnej pracy w trybie ciecia.

Pozdrawiam
Grzegorz

Awatar użytkownika

Primoza2007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2007, 12:45
Lokalizacja: Gdańsk

#3

Post napisał: Primoza2007 » 11 lut 2009, 23:47

S 100-500 W - głębokość grawerki
P - 100 - 1000 Hz lub więcej - jak często chcesz punkciki.
F 2000-7000
Ogólnie jeśli chodzi o gaz to używamy tego z wkucia lub spr. powietrza. Musisz sam popróbować jak materiał reaguje. W wielu przypadkach zastępując tlen innym gazem niwelujemy powstanie czarnego nalotu wokół grawerki. Ciśnienie gazu to z reguły 0,5 (byle tylko wydmuchać). Azotem nie próbowałem grawerować. Zakres który podaje jest tak rozciągnięty ponieważ inaczej graweruje się na pordzewiałym materiale a inaczej na DMX. Im szybciej grawerujesz tym więcej Hz potrzebujesz. Im wyraźniejsza ma być grawerka tym więcej mocy. O ile pamiętam w maszynie powinieneś mieć tabelę na grawerowanie.

Zastosowanie parametrów z dolnego zakresu P i F oraz górnego S tworzy efekt wybicia napisu i w sumie to najczęściej wykorzystywana funkcja (oznaczanie detali i trasowanie pod wiercenie). Nie spotkałem się jeszcze z wierszowaniem jakiegoś rysunku na materiale choć podejrzewam że jest to możliwe przy małej mocy i dużej częstotliwości oraz odpowiednim dobraniu prędkości (wolno to na pewno nie będzie) uda się wytworzyć efekt podobny do wytrawienia. Jeśli komuś udało się coś takiego stworzyć to chętnie bym o tym poczytał oraz podpatrzył parametry. Weź jakieś odpady i próbuj. Macie nowy laser - nie było szkolenia ? Serwisanci TRUMPF na Polskę to kumaci kolesie a przy okazji jak się dobrze zagada to mają sporo programów demo z breloczkami do kluczy itp.
Ps. To tyle co pamiętam bo lasery na rzecz obróbki skrawaniem odstawiłem 1,5r temu z wiadomych względów.
W rozmiarze siła: Hartford Blockbuster PRO-3210 - 3000x2100x1070,42kW,35t


Autor tematu
pendragon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2009, 19:34
Lokalizacja: stalowa wola

#4

Post napisał: pendragon » 12 lut 2009, 18:21

Witam
Troche nie wyobrażam sobie takiej jazdy w dużym laserze produkcyjnym.
Heh po dniu dzisiejszym też za bardzo se tego nie wyobrazam - robilismy wierszowanie jednej literki z predkoscia cos 3 m/min i że tak powiem balem sie, że portal nie wytrzymie ;] Pewnie z 10, 100 prób by takiego czegos wytrzymal ale na dluższa mete to lepiej nie probowac :P

S 100-500 W - głębokość grawerki
P - 100 - 1000 Hz lub więcej - jak często chcesz punkciki.
F 2000-7000
Dzieki za zakresy, poruszalismy sie w wiekszym zakresie , szczegolnie czestotliwosci - podchodzilismy pod 4-5 kHz ;/.

Z zmianą gazu jaki i cisnienie nie spradzaliśmy, wiec też wyprobujemy.
Macie nowy laser - nie było szkolenia ?
Laser nowy ale podczas szkolenia skupialiśmy sie na obsłudze tej maszynki niż na wykorzystaniu w grawerce ;] Jak sie serwisant zjawi to zagadamy, moze cos doradzi w grawerce jak i oszukaniu tego czyjnika pojemnosciowego żeby wogole coś niemetalowego na stol polozyc i nie przywalic glowica :cool:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Primoza2007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2007, 12:45
Lokalizacja: Gdańsk

#5

Post napisał: Primoza2007 » 12 lut 2009, 20:21

pendragon pisze:Heh po dniu dzisiejszym też za bardzo se tego nie wyobrazam - robilismy wierszowanie jednej literki z predkoscia cos 3 m/min i że tak powiem balem sie, że portal nie wytrzymie ;] Pewnie z 10, 100 prób by takiego czegos wytrzymal ale na dluższa mete to lepiej nie probowac
Napęd nie jest na śrubach pociągowych a sama maszyna u nas często paliła nawet kilka tysięcy otworów obok siebie w jedynce i efekt był niesamowity ale seria L30 została stworzona do ciężkiej pracy więc o to nie ma co się bać. Kontrolujcie i wymieniajcie płyny eksploatacyjne a wszystko będzie ok. Poza tym macie teraz gwarancje więc zarzynać napędy ile się da :wink:
W rozmiarze siła: Hartford Blockbuster PRO-3210 - 3000x2100x1070,42kW,35t


enesh
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 64
Rejestracja: 09 wrz 2007, 20:09
Lokalizacja: PL

#6

Post napisał: enesh » 15 lut 2009, 16:59

Kolejne pytanie dotyczy mozliwosci oszukania czyjnika pojemnosciowego (jesli sie da wogole) aby mozna było wypalac elementy niemetalowe (drewno, pleksi). Parametry tez mile widziane lub miejsce gdzie je szukac, ksiazka, inet - narazie moje poszukiwania nic nie przyniosly ;]
Można tak: G53 Z-350 - musisz ustawić na jakiej wysokości ma się znajdować głowica od obrabianego materiału ( zjedź osią i odczytaj z pozycji maszyny) i wyłącz czujnik tylko uważaj przy takich mykach :) bo możesz coś uszkodzić nie znam się na Trumpf'ach nie pracowałem na nich to nie wiem jak tam jest z tym czujnikiem
MAZAK STX-48 HP/SC 2,5kW
ster: MAZATROL L-plus
MAZAK STX-510 MarkII 2,5kW
ster: Mazatrol PREview
Trumpf TruLaser 5030 classic itp.
Trumatic TC500R


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#7

Post napisał: lewy10psdw » 19 lut 2009, 00:22

WItam, ja pracuje na laserze trumpf truflow 3030, grawerujemy materialy niemetalowe, stosujemy taka przystawka, ktora oszukuje czujnik, ale dzisiaj zaglebialem sie w "pomocy" jak wylaczyc czujnik i mam pytanie do kogos kto juz to robil, ustalenie wysokosc glowicy wywoluje sie poleceniem tc pos level i wpisuje sie wysokosc, ale trzeba najpierw wylaczyc ten czujnik.

Zdjecie edycji programu ktory chce przerobic: Obrazek

Instrukcja obslugi tc pos level: Obrazek

przyklad zastosowania tc pos level: Obrazek

Prosilbym aby ktos kto ma o tym pojecie, napisal mi jak powinien wygladac przerobiony program ktory zamiescilem, aby glowica zatrzymywala sie sama na okreslonej wysokosci bez pomiaru polozenia wysokosci blachy

[ Dodano: 2009-02-19, 00:26 ]
Kurcze, jestem nowy na forum i mam tu pewne klopoty, zamiescilem zdjecia, ale ich nie widze:(ponizej wklejam linki do zamiezczonych zdjec





Nie martw się kiedy jest źle bo będzie lepiej. Martw się jak jest dobrze bo będzie gorzej.


ganzi
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 263
Rejestracja: 18 kwie 2007, 07:35
Lokalizacja: podkarpacie

#8

Post napisał: ganzi » 19 lut 2009, 09:48

ustalenie wysokosc glowicy wywoluje sie poleceniem tc pos level i wpisuje sie wysokosc
Kolego trochę mylisz pojęcia! W cyklu "TC_POS_LEVEL" nie definiuje się pozycji (wysokości na materiałem) głowicy w czasie palenia, lecz pozycję po wyłączeniu wiązki w czasie przejazdów! Cykl ten można wykorzystać np. w czasie palenia dużej ilości otworów, które są rozmieszczone w nie dużej odległości od siebie, należy jednak pamiętać o tym, aby głowica nie przejeżdżała nad wypalonymi już otworami, bo bardzo łatwo wtedy o kolizje.

Pozdrawiam


enesh
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 64
Rejestracja: 09 wrz 2007, 20:09
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: enesh » 19 lut 2009, 12:06

na maszynach, których ja pracuje komenda, która wyłącza czujnik to M31 a włączająca
M32, po prostu jak wpiszesz M32 (u mnie) głowica sama zjeżdża na dół do 1mm (metal !!) nad materiałem, ja ustawiam pozycje głowicy przed wkłuciem się w materiał czyli jak już pisałem wcześniej G53 Z.... (podprogram z parametrami wkłucia) i głowica zablokowana na tej wysokości (oczywiście musi być równa powierzchnia bo może być kolizja podczas cięcia i dysza może polecieć hehe, ta blaszka to pewnie "stylus profiler"
MAZAK STX-48 HP/SC 2,5kW
ster: MAZATROL L-plus
MAZAK STX-510 MarkII 2,5kW
ster: Mazatrol PREview
Trumpf TruLaser 5030 classic itp.
Trumatic TC500R


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#10

Post napisał: lewy10psdw » 19 lut 2009, 13:49

Dziekuje za podpowiedzi, w mazaku wiem jak to sie robi, ale nie wiem jak to zrobic w trupfie, a jest wogole taka mozliwosc w trupfie aby wylaczyc ten czujnik i ustalic wysokosc glowicy nad materialem? Skoro mozna ustalic wysokosc po wylaczeniu wizaki, to zapewne mozna tez ja ustalic po wlaczeniu wiazki, tylko jak?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”