Cięcie aluminium

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Renica1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2009, 18:57
Lokalizacja: PL

Cięcie aluminium

#1

Post napisał: Renica1 » 07 lip 2009, 17:31

Witam
Mam pytanko i proszę o doradzenie w pewnej kwestji. A mianowicie.
Mam zlecenie na palenie aluminium. Nie paliłam jeszcze nigdy i może ktoś podzieli sie doswiadczeniem. Słyszałam że al bardzo odbija promienie i głowica się szybko nagrzewa?? czy to fakt??

Rozumiem że aluminium najlepiej palic azotem, ale jest jeszcze problem typu tego, że odbiorca zyczy sobie aby blachy, detale były bez zarysowań. Czy może ktoś próbował palić aluminium przez papier lub folie???
Czy może ktoś zna inny sposób jak zniwelować zabrapania od ruszt.
A może ktoś podrzuci mi parametry na bl2 Aluminium.

Pracuje na MAZAKU Super Turbo 510Mk, 2,5 KW



Tagi:


lewy10psdw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 26 sie 2008, 13:07
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

#2

Post napisał: lewy10psdw » 07 lip 2009, 20:18

Jakosc ciecia zalezy w duzej mierze od skladu aluminium, z tego co wiem to najbardziej odbija wiazke czyste aluminium, ale tez idzie je ciac. Nie zdarzylo Ci sie nigdy wypalic czegos folia do dołu przez przypadek?


Autor tematu
Renica1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2009, 18:57
Lokalizacja: PL

#3

Post napisał: Renica1 » 08 lip 2009, 07:48

No jakos nie paliłam nigdy z folia, gdyz nie za długo mamy taka maszyne.
Poza tym te aluminium nie jest pokryte folia, a w firmie jest afera bo dostawca dostarczył blache juz porysowana. Bedzie sąd.!!!


Sylwek Byliński
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 01 mar 2009, 17:36
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: Sylwek Byliński » 09 lip 2009, 12:27

Co do aluminium to chyba jest najgorsze do cięcia z popularnych materiałów poza miedzią. Materiały te charakteryzują się wysokim odbiciem promieni od powierzchni blachy . A to powoduje nieprzecięcie materiału , odbicie promienia w elementy lasera, uszkodzenie soczewki w głowicy i dysz, znam to z autopsji. Wydaje mi się że najlepsze alu do cięcia jest oznaczone jako PA11. Co do parametrów cięcia myślę że twój laser 2,5kw na pewno poradzi sobie na parametrach oryginalnych. Z papieru pod blachą bym zrezygnował ze względów bezpieczeństwa a co do foli jak najbardziej tylko że by była specjalna do pokrywania blach. I na pewno przez folię będzie większy grat.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#5

Post napisał: Bri » 09 lip 2009, 18:06

Nie unikniesz wszystkich śladów od rusztów stołu na którym leżeć będzie blacha - oczywiście im lżejszy arkusz (im cieńsza blacha tym lepiej - natłuść blachę od spodu pomoże) Możesz też wyjąć niektóre poprzeczne ruszta i planując detale wziąć to pod uwagę.
Zakup foliowanego aluminium zabezpieczy ci przynajmniej jedna stronę detali - podczas cięcia zrób najpierw odparowanie (vaporize) folii po konturach detali - jednak wtedy możesz na brzegach mieć ślady po nadpalonym kleju. Jeśli nie użyjesz odparowania a folia będzie kiepska (lub kiepsko klejona do blachy) w pechowej sytuacji głowica tnąca zahaczy folię i pociągnie całą blachę :)
To tak na przestrogę. Ja osobiście częściej tnę bez odparowania (przez folię).
Nie wiem jak się zachowa blacha z folią od spodu bo nie próbowałem ale chyba nie powinno to mieć jakiegoś negatywnego wpływu.
Pozdrawiam

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
Renica1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2009, 18:57
Lokalizacja: PL

#6

Post napisał: Renica1 » 09 lip 2009, 21:56

Z tym wyciągnięciem rusztu, to super prosta i dobra sprawa. Jest to takie banalne że nie wpadłam na ten pomysł.
Z jednego arkusza będą palone 2 duże detale, więc jeśli kilka ruszt wyciągne, to nie powinno być większego problemu. I mam jeszcze nadzieje że parametry beda ok, bo jesli nie, to będe ostro atakowała forum.

Dzięki

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#7

Post napisał: Bri » 10 lip 2009, 16:21

Tylko znów nie ogołoć stołu - w sensie nie zostawiaj 3 rusztów (skrajne + środkowy) bo znów blacha nie będzie miała wystarczającego podparcia - ponadto blacha może bardzo łatwo wpaść w drgania, no i głowica mimo pomiaru odległości od blachy może nie być w stanie zejść zbyt nisko gdy blacha się ugnie czy to pod własnym ciężarem czy to od nadmuchu gazu osłonowego.

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


milap
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 15 wrz 2009, 12:08
Lokalizacja: Łodź

#8

Post napisał: milap » 15 wrz 2009, 12:37

Aluminium pal tylko PA11, wpalaj sie tlenem, tnij azotem, jezeli masz lapy do trzymania blachy to mozesz podlozyc cos pod blache jak sa to duze detale np, gume, jezeli bedziesz pali z folia do dolu - bedzie grad, folia od gory - jezeli laserowa mozesz palic bez opalania, jezeli inna opalaj bo moze glowica zawadzic i przesunac blache, nigdy nie pal z papierem no chyba ze stoisz z gasnica, al gr2 powinno isc na orginalnych parametrach, no i zadrapania zawsze jakies beda

Pozdro


Autor tematu
Renica1
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 36
Rejestracja: 26 maja 2009, 18:57
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: Renica1 » 25 wrz 2009, 22:43

Alominium paliło sie rewelacyjnie. Blacha była z obu stron z folią przystosowaną do palenia laserowego. Nawet warstwa od spodu nie wpłynęła negatywnie na jakośc krawędzi. Parametry Mazak STX 510 były prawie w porządku. Nalezało dołozyć jedynie troszkę cisnienie gazu. Za wszelką pomoc dziękuje.


tomgda
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2010, 10:33
Lokalizacja: Gdańsk

#10

Post napisał: tomgda » 21 kwie 2010, 10:37

Uszanowanko.


Odświeżam temat ale mam pytanie jeszcze odnośnie palenia alumnium a właściwie odpadów po paleniu aluminium (pył aluminiowy).

Co należy robić z takim pyłem po paleniu aluminium? Chodzi o kwestie bhp, wybuchów, składowania itd.

Są jakieś normy na temat utylizacji pyłu aluminium po procesach cięcia ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”