chińskie lasery - opinie, dystrybutorzy

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

chińskie lasery - opinie, dystrybutorzy

#1

Post napisał: obser » 30 wrz 2008, 20:31

Witam,
przymierzam się do zakupu chińskiego lasera - niestety urządzenia Troteca, ULS czy nawet GCC są poza zasięgiem.

Maszyna używana do cięcia plexi (głównie), choć z czasem dojdą pewnie grawerki, oraz cięcie innych materiałow (papier, sklejka). Moc - minimum 80W. Pole pracy - około 120x80 cm

Do tej pory udało mi się znaleźć firmy:

1) Styroplot Kraków
Podobno maszyny są robione w Polsce, a chińskie tylko obudowy i różne komponenty

2) LYNX (obecnego na forum Piotra)
Tutaj sporo można przeczytać na forum :)

3) Mantech (Swarzędz)
Zaleta to większe niż w innych urządzeniach pole pracy - 120x90 cm i niższa o kilka tys. cena. Wada - małe doświadczenie (dzwoniłem - i dopiero wchodza z laserami na rynek)

4) Kanstec (Łódź)
Firma z branży odzieżowej - więc nie do końca im wierzę jeśli chodzi o lasery. Odnoszę wrażenie (może mylne?), że przy okazji ściągania z Chin maszyn do szycia itp. po prostu wzięli też lasery - ale może się mylę

5) Arpol (Suchy Las k. Poznania)
Z tego, co widziałem na targach - prymitywna maszyna, i pracownicy, którzy wiedzieli mniej niż ja (a moja wiedza opiera się na kilku rozmowach o laserach przez telefon i na targach)

Prosiłbym o opinie użytkowników chińskich maszyn kupionych w Polsce - opisanie wad, zalet, problemów jakie występują na co dzień. Oczywiście jesli ktoś ma namiary na inne firmy - bardzo proszę.

Myślę, że ten temat zainteresuje nie tylko mnie :)



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 30 wrz 2008, 21:53

Nie no marnie z Tobą kol. Ober - pominąłeś co najmniej 2 ważnych graczy, o których nie wiesz. Ale może to i lepiej.

Z ploterami chińskimi opartymi na tubach szklanych jest tak: fajne, wystarczająco precyzyjne z zupełnie niezłym oprogramowaniem (jeśłi trafisz na LaserCUT). Mają swoje "narowy", jak każdy sprzęt - ale wszystko jest do opanowania.

Mało mam z nimi kłopotów. Bardzo rzadko zdarzają się usterki mechaniczne. Najczęściej są to problemy z software i jego ustawieniami. Ale po kilku próbach klienci dochodzą do naprawdę fajnych rezultatów.

Największym problemem jest duża rozpiętość jakości tub laserowych. Niektóre wytrzymują ponad 3 lata, inne kilka miesięcy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest praca ciągła niż częsta - przerywana. Drugim problemem jest nie trzymanie parametrów przez tuby. Ja ma przećwiczonych co najmniej 6 producentów, z czego wybrałem 2. Ich tuby 80W tną lepiej, niż 130W tuba innego producenta (kurczę piszę jak w reklamach proszku do prania). Sprawdziłem to u klienta z Lublina, który miał problemu z uruchomieniem swojego lasera firmy Jue Ming. Mimo poboru 50 mA (130W) nie był w stanie przeciąć tego, co ja swobodnie przecinam moim laserem 80W (35 mA).

Sporym problemem jest wymagany reżim pracy tuby w zakresie temperatur 20-30 stopni. Wymaga to stosowania chillera a nawet coolera. A z kolei za niska temperatura może spowodować szybsze rozszczelnienie tuby (a nawet jej pęknięcie zmęczeniowe).

Pozdrawiam i zachęcam do mojej oferty, która może nie jest najtańszą, ale mamy już spore doświadczenie i nigdy nie zostawiamy klientów samych z problemami.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#3

Post napisał: obser » 30 wrz 2008, 22:39

Piotr Rakowski pisze:Nie no marnie z Tobą kol. Ober - pominąłeś co najmniej 2 ważnych graczy, o których nie wiesz. Ale może to i lepiej. [/obser]
O jednym zapomniałem - Seron :)
Piotr Rakowski pisze:Największym problemem jest duża rozpiętość jakości tub laserowych. Niektóre wytrzymują ponad 3 lata, inne kilka miesięcy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest praca ciągła niż częsta - przerywana.
Z tego co wyczytałem - czas pracy to ok. 1500-2000 godzin (oczywiście wiem, że to zależne od tego czy się tnie, graweruje - no i może być nieco mniej lub więcej w zależności od tuby)
Piotr Rakowski pisze:Sporym problemem jest wymagany reżim pracy tuby w zakresie temperatur 20-30 stopni. Wymaga to stosowania chillera a nawet coolera. A z kolei za niska temperatura może spowodować szybsze rozszczelnienie tuby (a nawet jej pęknięcie zmęczeniowe).
Ale to temperatura samej tuby czy temperatura wokół urządzenia? Domyslam się, że tuby :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 paź 2008, 09:05

1. Seron to względnie nowa firma. Poza tym jest jakąś wysuniętą placówką firmy zarejestrowanej w Anglii. Myślę o firmach od dawna działających na rynku (wystawiały się z resztą na ostatnich targach RemaDays).

2. 1500-2500 godzin to max. co można z nich wyciągnąć, jeślibyś pracował w sposób ciągły.

3. Chodzi o temperaturę wody chłodzącej tubę.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#5

Post napisał: obser » 01 paź 2008, 22:07

Nikt więcej się nie wypowie? :)

Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - promieniowanie i szkodliwość dla operatora urządzenia. Czy w związku z powstaniem wiązki itp. jest jakaś szkodliwość dla osoby, która będzie obsługiwać urządzenie? I takiej, która będzie np. przy stole roboczym w odległości 1-2 metrów od lasera, po 6-10 godzin dziennie, w czasie pracy maszyny.

Pomijam kwestie spalin, gazów - bo wiadomo, że trzeba myśleć o wyciągach itp.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 02 paź 2008, 08:24

Teoretycznie jest, ale musi być znikoma bo i tak w firmach, które znam nikt nie pracuje nawet w okularach w czasie pracy maszyny. W każdym razie na maszynie jest napisane: (cytuję z pamięci) - Uwaga: Laser klasy IV. Szkodliwe promieniowanie widzialne i niewidzialne.

Robiłem testy na wielu materiałach - nawet tych, które teoretycznie odbijają takie promieniowanie dość silnie - polerowanych stalach nierdzewnych. I efekt jest taki, że nie należy patrzeć na miejsce grawerowania bo dostaje się po oczach (trochę, jak przy spawaniu). Nic więcej. Reszta materiałów pięknie pochłania wiązkę lasera, tak więc moim zdaniem to promieniowanie nie zagraża operatorowi w sposób istotny.

Na forum były już poruszane kwestie używania specjalnych okularów do częstotliwości fali 1060 nm (i w ogóle zasadności ich używania). Zasadność jest, ale gdyby promień w jakiś dziwny sposób został skierowany bezpośrednio na oko, to żadne okulary nie pomogą.

Natomiast oczywiście przepisy BHP tego wymagają. Jak również osłon, które to większość maszyn posiada. Piszę większość, bo tzw. flat-bed (czyt. stołowe z przejezdną ramą) mają je, acz w mniejszym stopniu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#7

Post napisał: obser » 02 paź 2008, 21:12

OK - zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia - moc tuby. Czytałem Twoje posty, że czasem 130W jest słabsze niż 80, ale zakładam, że liczymy tutaj różnicę u jednego producenta maszyny / tuby. Jaka jest różnica w prędkości cięcia plexi (załóżmy grubości 2,3,4 mm) np. między 60 i 80 W oraz 60 a 100W?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 paź 2008, 20:25

Nie mam odniesienia do tub 100W. Między 60W a 80W zależność jest taka: przy ustawieniu 70% mocy (60W*0,7=42W) tniemy 3 mm plexi prędkością ok. 15 mm/s, a 80W (80*0.7=56W) ok. 20 mm/s.

Dodatkowo podam, że max. można przeciąć 15 mm plexi tubą 60W i 20 mm tubą 80W. Są to wartości maksymalne, których nie należy brać pod uwagę z uwagi silnego zużywania się tub.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Jacolix
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 68
Rejestracja: 07 lis 2008, 13:01
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: Jacolix » 07 lis 2008, 13:26

Koledzy,

Moc lasera to jeden z niewielu parametrów determinujących moc efektywną. pod uwagę musicie wziąć takie parametry jak: kształt plamki lasera (struktura modowa - MODE QUALITY - wyznaczana kolejnymi modami np TEM00 to mod idealnego lasera idealnej plamki - koło) czy wielkość plamki.
Producencji poszczegolnych tub laserowych powinni podawać te parametry.
Ponieważ w Synradzie wielkość plamki w przypadku laserów CO2 to ok 120 um.
Dlatego laserem Trotec 25 wat przecinam za pierwszym razem plekse o grubości 25mm !!!!!!!
Sprawdzcie te parametry w swoich tubach.
Więcej pytań - zapraszam do mnie http://lasertrotec.blogspot.com/
http://lasertrotec.blogspot.com
cała prawda o laserach TROTEC koniecznie zajrzyj


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 10
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

#10

Post napisał: obser » 08 lis 2008, 23:44

Jacolix pisze:Dlatego laserem Trotec 25 wat przecinam za pierwszym razem plekse o grubości 25mm !!!!!!!
W chińskich maszynach da radę przy tubie 60 i 80W przeciąć ponoć plexi 20mm - ale w większości przypadków nie o grubość którą da się przeciąć chodzi, a o prędkość tego cięcia. Ja np. obrabiam plexi do 5-6mm (oczywiście teraz przy laserze trafi się i 8-10), ale chodzi mi przede wszystkim o jak najszybsze cięcie - bo elementy są potem np. gięte.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”