stal 55 na twardość 44-48HRC

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
LeopoldSTUFF
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 sty 2010, 17:07
Lokalizacja: z inka

stal 55 na twardość 44-48HRC

#1

Post napisał: LeopoldSTUFF » 26 sty 2010, 17:19

Obrazek

zagadnienie jak w temacie.

mam wałeczki ze stali 55 po normalizowaniu, milion sto tysiecy sztuk

1. jeśli stal ta jest po normalizowaniu to ma twardość 62-66 HRC?


2. jak uzyskać twardość 44-48HRC?

- mam opcje taka jak w załączniku ale mam też opcje odpuszczania w czasie 1.5 godziny w temp 300-320stopni

- rozumiem ze w grę wchodzi tylko odpuszczanie( Odczytanie odpowiednich wartości twardości po odpuszczaniu w rożnych warunkach umożliwiają specjalne nomogramy do określania twardości stali węglowych w zależności od warunków odpuszczania (według A.P. Gulajewa) )

- czy przed tym odpuszczaniem musi być hartowanie?

Macie może jakieś uwagi, inne koncepcje lub cokolwiek co pomoże mi w rozwiązaniu tego problemu...?

jak dorzucić załącznik w postaci .doc?



Tagi:


Gesu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2010, 22:08
Lokalizacja: Koło

#2

Post napisał: Gesu » 28 sty 2010, 22:54

Zagrzej jeszcze raz w piecu w normalnej temperaturze jak przy hartowaniu tylko delikatnie, żeby nie zrobiły się czerwone i zostaw na wolnym powietrzu do ostygnięcia. Przy wiśniowym kolorze twardość spada do około 30 HRC.

Awatar użytkownika

bujaka
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 19 sty 2009, 22:40
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: bujaka » 30 sty 2010, 10:59

Ad.1
LeopoldSTUFF pisze:1. jeśli stal ta jest po normalizowaniu to ma twardość 62-66 HRC?
Takie twardości 55-ka ma po hartowaniu, normalizowanie polega na tym że po nagrzaniu do temp. austenityzacji (takiej samej jak przy hartowaniu) chłodzi się elementy z dostatecznie małą prędkością tak żeby nie nastąpiła przemiana martenzytyczna, tylko żeby uzyskać mikrostrukturę z drobnym ziarnem, w praktyce w zależności od gatunku stali i wielkości elementów robi się to tak że gorące elementy stygna zobie na wolnym powietrzu, albo otwiera się lekko piec tak żeby zejść z temp. i czasem poniżej, poniżej zakresu przemiany martenzytycznej, ale do tego potrzeba zdobyć wykres CTPc dla tej stali. Jeśli przedmiot jest mały a hartowność gatunku stali jest duża to trzeba z normalizowaniem uważać bo przedmiot po wyjęciu z pieca (nagrzany do temp. austenityzacji) na powietrze porostu się zahartuje a nie znormalizuje.
Ad2.
LeopoldSTUFF pisze: jak uzyskać twardość 44-48HRC?
Trzeba popatrzeć na wykres odpuszczania (po hartowaniu) no i ewentualnie skorygować temp. na podstawie tego co będzie wychodziło.
Sposób proponowany przez Gesu z odpuszczaniem z czerwonej barwy żarzenia (wyżarzanie zmiękczające) jest dobry z tym lepiej sugerować się odczytem ze wskaźnika temp. pieca bo każdy subiektywnie widzi barwy żarzenia, to jaką barwę żarzenia widzimy zależy też od stopnia zaciemnienia pomieszczenia, poza tym jest to bardzo mało dokładny sposób.
Nomogram do odczytywania twardości stali w zależności od zaw. C i dobierania temp. i czasów odpuszczania widziałem w Dobrzańskim (ta wielka księga, tytułu dokładnie nie pamiętam)
Tutaj jest link http://www.bogner-komexim.pl/foto/1.1730.pdf do danych dla podobnej stali 45 tki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”