Spawarka PRECYZYJNA

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
kinio123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2010, 02:08
Lokalizacja: T.G

Spawarka PRECYZYJNA

#1

Post napisał: kinio123 » 27 cze 2010, 02:13

Jestem tu nowy wiec na początku witam Wszystkich. Od jakiegoś czasu, chdzi mi po głowie budowa spawarki precyzyjnej tzn. mam na myśli coś tego typu:

http://www.alco.com.pl/?page=shop/flypa ... 7ecb7302d7

Czy jest możliwe, aby zbudować coś takiego w warunkach przeciętnego warsztatu no i szczerze mówiąc jak się za to zabrać.

Proszę o odpowiedz i pomoc.



Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: diodas1 » 27 cze 2010, 08:46

Nie wiem co tam chcesz spawać ale przeczytaj ten wątek https://www.cnc.info.pl/topics92/genial ... t18237.htm a szczególnie zajrzyj pod wskazane linki. Trochę inna zasada działania bo właściwie chodzi tutaj o spawanie gazowe ale też daje się operować precyzyjnie i chyba jest mniej zabójcze dla wzroku. I da się to zmajstrować w domu.


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#3

Post napisał: Bbuli » 27 cze 2010, 08:48

Wątpię czy można to zrobić samemu.O ile można dosyć łatwo zrobić baterię kondensatorów i zgromadzony ładunek poświęcic na kontrolowane zwarcie-bo tak ta zgrzewarka działa to problemem bedzie zrobienie mechanizmu cofającej się wolframowej elektrody.Każdy strzał zgrany jest z cofnięciem elektrody i podaniem argonu.Blado to widzę do samodzielnego rozwiązania.Jednak patrząc z innej strony-ktoś to robi...
A zgrzew i tak pozostawia wiele do życzenia-zastosowanie PUKa jest mocno ograniczone .


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#4

Post napisał: vv3k70r » 27 cze 2010, 13:11

Zrobic samemu mozesz bez problemu.

Ale nie dasz rady z utrzymaniem, bo kalibracja parametrow za kazdym razem bedzie glownym powodem zuzycia narzedzia. Zeby tego uniknac musisz miec powtarzalnosc czesci zamiennych i ich ustawien. Czyli zajalbys sie glownie produkcja takich urzadzen.
bumeluję


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#5

Post napisał: Bbuli » 27 cze 2010, 19:58

No tutaj akurat narzędzie jest dosyć wytrzymałe.Elektroda wytrzymuje baardzo dużo i długo służy.I nadal myślę,że niełatwo będzie zrobić funkcjonujący uchwyt.Sorki,ale swojego nie udostępnię jako wzór.Jest naprawdę cwano skręcony i póki działa nie będę go rozkręcał.


Autor tematu
kinio123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 cze 2010, 02:08
Lokalizacja: T.G

#6

Post napisał: kinio123 » 28 cze 2010, 11:34

Witam. Dzieki za odpowiedzi. Ma to służyć głównie do celów modelarskich łączenia igieł lekarskich i naprawdę cienkich prętów. Jako że cyjanopan jest średnio dobrym rozwiązaniem zastanawiałem się czy właśnie da się zrobić coś podobnego do spawarki... może po prostu dało by rade zrobić transformatówke w wersji mini mini ?? :razz: Nie mam dużego doświadczenia z elektroniką - moje największe osiągnięcie to chyba przerobienie zasilacza komputerowego na zasilacz do wszystkiego - wiec jeśli to możliwe proszę o prosty język i może zrozumiały pomysł ewentualnie opis jak to zrobić ;D


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 28 cze 2010, 13:23

Skoro do takich celów chcesz mieć spawarkę to tym bardziej zachęcam do wypróbowania łączenia detali twardym lutem czyli srebrem lutowniczym, brązem, mosiądzem, miedzią... Też kiedyś właśnie w ten sposób łączyłem igły lekarskie i tworzyłem do celów zegarmistrzowskich mikroskopijne noże tokarskie z nalutowaną sztabką widii o wymiarach niewiele większych niż kryształek cukru. Ta metoda daje możliwość precyzyjnej pracy a miejsca połączenia są po prostu ładne. Możesz oczywiście zaopatrzyć się w tym celu w palnik i butlę na propan-butan ale wyższe temperatury umożliwiające także przetopienie stali uzyskuje się z palników acetylenowych lub wodorowych. O ile acetylen wymaga wytwornicy lub butli ze sprężonymi gazami to w przypadku wodoru można go wytworzyć w podręcznym urządzeniu bez potrzeby ryzykownego magazynowania. Mieszankę wodorowo tlenową uzyskuje się na zasadzie elektrolizy wodnego roztworu wodorotlenku sodu lub potasu. Zainteresuj się hasłem HHO w Allegro i googlach. Tak nie wiedzieć czemu nazwano elektrolizę wody (Pewnie żeby było bardziej tajemniczo niż H2O :lol: ) W Allegro jest sporo detali i całych urządzeń z tym związanych, niestety ceny są z sufitu. Gdybyś zechciał sam trochę pobrudzić ręce i zużyć trochę własnego czasu to nie taki diabeł straszny. Napisałeś że nie jesteś elektronikiem dlatego w Twoim wypadku wygodniej i chyba bezpieczniej byłoby skorzystać z wzorców urządzeń montowanych w samochodach i zasilanych z akumulatora samochodowego. Jest w internecie wiele opracowań na temat HHO Oto pierwsze z brzegu http://www.umpquaenergy.com/hydrogengen ... o_cell.pdf Zwróć uwagę na sposoby zabezpieczenia przed eksplozją bo uzyskiwanym w procesie elektrolizy gazem jest w tych urządzeniach nie rozdzielona mieszanka wodoru i tlenu. Na Youtube są różne ciekawe filmy obrazujące możliwości takiego operowania gazem. Zapoznaj się też z wątkiem na Elektrodzie http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewto ... 37dcd57736 Co prawda dyskusja skupia się tam na oszczędnościach zużycia paliwa ale co chwilę pojawia się także post przydatny przy bezpiecznym skonstruowaniu własnego elektrolizera. Tyle ode mnie. Nie ma na razie sensu rozwijanie tematu bo jeżeli wolisz jednak elektrycznie spawać... to sam chętnie posłucham co doradzą inni.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#8

Post napisał: acetylenek » 29 cze 2010, 02:48

To jest mała spawarka TIG i wg mnie można takie coś zrobić. Nie wiem jaki budżet kolega by przewidywał ale sama mała butla z argonem to przynajmniej 200 PLN do tego reduktor od 50 PLN. Ciekawy sposób ominięcia bezstykowego zajarzenia łuku.
Myślę że cena tego urządzenia z linku jest nie adekwatna. Ja mam normalną spawarkę TIG AC/DC której cena bez uchwytu i agregatu chłodzącego uchwyt jest porównywalna a możliwości zbliżone. Mam możliwość wykonywania mikrospawów, czas trwania impulsu mogę ustawić od 1 do 200 ms z krokiem co 1ms (od 0.1s do kilku sekund z krokiem co 0,1s) a prąd od 5 do 230 amper oczywiście wszystko to z zajarzeniem łuku bezstykowo. bardzo ładne efekty uzyskuje się na nierdzewce z elektrodą wolframową 1mm punkcik jest biały lśniący bez przegrzania.

Nie mam pojęcia jak działa to konkretne urządzenie ale ja bym to zrobił mniej więcej tak przepuścić stały prąd o niewielkim natężeniu po dotknięciu elektrodą przedmiotu jak np. elektromagnes odciągnąłby elektrodę powstanie łuk a napięcie na elektrodach wzrośnie ten wzrost napięcia można wykryć i wtedy można załączyć główny prąd.

Może lepiej do drucianych konstrukcji zrobić zgrzewarkę oporową na baterii kondensatorów?


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#9

Post napisał: vv3k70r » 29 cze 2010, 20:52

Do drobnicy musisz miec bardzo wysoka koncentracje wizaki.

A tu jest tylko wiatr poganiany swiatlem ze znanej ludziom technologi.
Kazda inna spowoduje, ze wladujesz w bardzo drobny detal duzo energi, zeby nagrzac mala czesc-stopisz calosc.

Mikrospawy na sporym materiale (wielksoci znaczka pocztowego) to nie to samo co spawanie oprawek okularow :D
bumeluję


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#10

Post napisał: lemurbb » 29 cze 2010, 21:27

bronz :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”