Spawanie ramy bez odkształceń

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

Spawanie ramy bez odkształceń

#1

Post napisał: habit_m_ » 15 lut 2011, 20:58

Koledzy doradzą jak pospawać moją niunię aby nie dostała garba :oops:

Profile rama Rk 60x60x6,3

Wypełnienie RK 40x40x5

Na dole ramy RP 60x40x5

Link mojej ramy, na końcu model i zdjęcia. Od dołu będzie poskręcana wstępnie blaszunkami, profile do spawania będą pofazowane.

pozdrowienia

ps. jaka najlepsza technika spawania oraz kolejność ściegów.

[ Dodano: 2011-02-15, 20:59 ]
https://www.cnc.info.pl/topics60/moja-n ... 199,10.htm



Tagi:


adrianmaly
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 103
Rejestracja: 10 lut 2011, 16:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: adrianmaly » 15 lut 2011, 21:27

Najpierw złap punktowo - ze wszystkich stron. potem zwykłym ściegiem liniowym ale krótki czas spawania (z 3 cm) i przenosisz się na drugą stronę i drugą str to samo, i z powrotem i tak w kółko żeby nie rozgrzać za bardzo materiału w jednym miejscu, z resztą to chyba oczywiste. a potem ukosowanie ale na tej samej zasadzie co liniowy :wink:

jak nie będziesz za mocno grzał w jednym miejscu to powinno być ok :wink:
ja przynajmniej bym to tak zrobił... pozdro i miłej zabawy z MAGiem :grin:
...


spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#3

Post napisał: spawacz21 » 15 lut 2011, 21:27

Jak ma być pięknie i estetycznie to TIG. Punktujesz i spawasz. Szlifujesz spoinę, wycinasz rowek, wypełniasz tigiem. Możesz to pospawać też migiem, tak samo. Elektroda też wchodzi w grę(zasadowa na wszelki wypadek). Spawasz czym kolwiek, czym Ci najwygodniej. Żeby nie pościągało to dobrze popuntuj. Jak TIG albo MIG to spawaj najlepiej w pulsie. Tak mi się wydaje. Nie jestem pewien, nie spawałem nigdy takiej konstrukcji.
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#4

Post napisał: lemurbb » 15 lut 2011, 21:43

spawacz21 pisze:Jak ma być pięknie i estetycznie to TIG. Punktujesz i spawasz. Szlifujesz spoinę, wycinasz rowek, wypełniasz tigiem. Możesz to pospawać też migiem, tak samo. Elektroda też wchodzi w grę(zasadowa na wszelki wypadek). Spawasz czym kolwiek, czym Ci najwygodniej. Żeby nie pościągało to dobrze popuntuj. Jak TIG albo MIG to spawaj najlepiej w pulsie. Tak mi się wydaje. Nie jestem pewien, nie spawałem nigdy takiej konstrukcji.
tigiem to trzeba umieć spawać, nie wystarczy 200 h aby ładnie spawać, pozatym tig bardzo rozgrzewa materiał , tzn jest duża strefa wpływu ciepła,a co za tym idzie duże naprężenia, zrób jak ci pisze adrianmaly, może poza spawaniem po 3 cm, tego nie polecam , ale spawanie naprzemienne jak najbardziej,

ściśnij ramę wstępnie ściskami do stołu

jak będziesz spawał na wysokim amperażu i szybko prowadził rękę to naprężenia od ciepła będą mniejsze

aha najważniejsze aby lico było płaskie albo wklęsłe wtedy są mniejsze naprężenia
jak wyspawasz grubo ponad lico to wszystko ci pościąga i odkształci

jak skończysz spawać poczekaj aż wszystko ostygnie i dopiero odkręcaj ściski

no koniec moich wypocin, mam nadzieje że nie palnąłem żadnego głupstwa .... :razz:

ps.polecam używanie mieszanki argon + co ładne lico wychodzi i jest lepszy przetop


spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#5

Post napisał: spawacz21 » 15 lut 2011, 21:50

tigiem to trzeba umieć spawać, nie wystarczy 200 h aby ładnie spawać, pozatym tig bardzo rozgrzewa materiał , tzn jest duża strefa wpływu ciepła,a co za tym idzie duże naprężenia, zrób jak ci pisze adrianmaly, może poza spawaniem po 3 cm, tego nie polecam , ale spawanie naprzemienne jak najbardziej,

Co ja napisałem?. Żeby ustawić puls. Ja pierwszy raz tiga w łapę wziąłem miesiąc temu i pierwsza laga taka poszła jak ta lala. Wyspawałem jedną butlę argonu 8 litrów. Spawałem tigiem wózek (sporo spawania) + próby, zabawy tigiem. I każda spoina wygląda pięknie. Znajomy spawacz powiedział, że u nich na spawalni lepszych spoin nikt nie położy. Spawają tam różne konstrukcje i często używają tigów.
Ale faktem pozostaje, że napisałem, że nie jestem pewien, bo takiej konstrukcji nigdy nie spawałem...
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


adrianmaly
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 103
Rejestracja: 10 lut 2011, 16:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: adrianmaly » 15 lut 2011, 22:30

no 3 cm to przeginka :mrgreen: :mrgreen:
a to że tig mocno rozgrzewa to fakt. ja przynajmniej bym to zrobił magiem... pozdro
...


szamann1
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 04 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: Ryglice

#7

Post napisał: szamann1 » 19 lut 2011, 08:23

Spawaj Magiem, tylko nie przesadzaj z grubością spoin i układaj je raz z jednej raz z drugiej strony. Konstrukcja troszku pancerna, dużo spoin=większa szansa że się powygina. Na pewno nie zaszkodziłoby przymocowanie tej ramy do jakiejś solidnej płyty przed spawaniem. Jeżeli sprawę dobrze przemyślisz i się nie będziesz śpieszył powinno wyjść ok.


Maq
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 297
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:05
Lokalizacja: podkarpacie

#8

Post napisał: Maq » 19 lut 2011, 09:21

A ja wtrącę pytanko jeśli można. Jak to jest z wyżarzaniem konstrukcji po spawaniu. Jeżeli konstrukcje po spawaniu powyginało, po wyżarzaniu naprężenia ustąpią i konstrukcja się "wyprostuje", czy po prostu nie będzie się dalej giąć? Zakładam, że się wyprostuje.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: podrzeźbi » 19 lut 2011, 13:36

Fachmanem od spawania wielkim nie jestem i ze swoją spawarynką daleko mi do tigów i migów. Wyżarzanie sprawia, że miejsca spawów lepiej się "zlewają" i przez to znikają naprężenia, które bez tego mogłyby spowodować pęknięcie spoiny. Jeżeli przy spawaniu profile znacznie się wykrzywiły to nagrzewając silnie miejsca połączeń istnieje szansa skorygowania krzywizn bo jak wiadomo metale wtedy stają się plastyczne i kowalne. Jednakże same z siebie się nie wyprostują, trzeba w jakiś sposób przyłożyć siły przeciwne do kierunków odkształceń. Ale to jest już wtedy trochę za późno na uzyskiwanie poprawnej geometrii. Pozostaje struganie, szlifowanie albo podkładki. Spawanie to sztuka i cenna profesja.


lemurbb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 209
Rejestracja: 15 mar 2009, 10:57
Lokalizacja: bielsko
Kontakt:

#10

Post napisał: lemurbb » 19 lut 2011, 14:17

cenna jak cenna jak ostatnio byłem na rozmowie o prace to mi zaproponowano 1400-1600 po negocjacjach(a jako ślusarz w innej firmie proponowali mi 2000-2200)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”