Spawanie/lutowanie kolektora ssącego.(aluminium)

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
jahur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 29 lip 2012, 11:27
Lokalizacja: Leszno

Spawanie/lutowanie kolektora ssącego.(aluminium)

#1

Post napisał: jahur » 05 lis 2012, 23:27

Witam serdecznie.
Lutowanie aluminium już było opisywane lecz chciałbym się co nieco dowiedzieć o zlutowaniu dwóch elementów. Musze przerobić kolektor ssący, tzn dospawać a może dolutować flanszę aluminiową. Tu mam takie pytanie. Chciałbym to zrobić sam gdyż lubię wszelakie majsterkowanie itp. Na rynku jest już dużo różnych jakby to nazwać elektrod, lutów do lutowania aluminium metodą podgrzewania palnikiem. Czy da radę flanszę zlutować z kolektorem ssącym a jeśli tak to który z produktów najlepiej się nada???

Bardzo proszę o pomoc,poradę. Z góry mocno dziękuję.


Wszystko ok. Pozdrawiam.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 06 lis 2012, 10:13

Dałoby sie to zrobic tym lutem do aluminium z allegro (co sprzedja 4 prety za ~20zł) ale z góry mówie - spedzisz nad tym ładnych pare godzin, zuzyjesz ze 3 paczki a efekt i tak nie dorowna spawaniu TIGiem. Na dodatek lutowanie jest cholernie upierdliwe bo elementy trzeba całkiem konkretnie rozgrzać i możliwe są nawet miejscowe nadtopienia przez niewystarczająco uważne obchodzenie się z palnikiem.

Jesli masz probmem z dostępem do TIGa to uderz na PW, robilem już takie rzeczy u siebie.
Pozdrawiam


Autor tematu
jahur
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 29 lip 2012, 11:27
Lokalizacja: Leszno

#3

Post napisał: jahur » 06 lis 2012, 19:44

Witam.
Tzn wiesz, z tym problemu niema, bo koleś pospawa mi to za 30 zł. Wiem, wiem że to mało i nie opłaca się bawić. Ja zanim cokolwiek zaniosę gdzieś to prubóję zrobić to samemu.
Wszystko ok. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 06 lis 2012, 20:00

przede wszystkim sprawdź czy to co chcesz lutować to jest to na pewno alu.
może to być stop alu i tu na lutowanie lepiej sobie czasami odpuścić.

lepiej , tak jak wspomina kol. Dudi1203 .
TIG , TIG , TIG ... ale oczywiście zawsze warto spróbować , by zdobyć jakieś nowe doświadczenie.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#5

Post napisał: acetylenek » 07 lis 2012, 05:09

Tylko TIG.

Jeśli już lutowanie to trzeba mieć dobry palnik (gaz + tlen) bo tak spory element ciężko będzie byle czym nagrzać do lutowania.

Ostatnio dostałem na targach spawalniczych pałeczkę do lutowania otuloną topnikiem od tej firmy, na zdjęciu z tej strony są pokazane takie pałeczki. Jest to lut cynkowo aluminiowy czyli topi się w dość niskiej temperaturze. W porównaniu do super pałeczek amerykańskej technologii jest znacznie lepsze. Dobrze zwilża powierzchnię.

Stop nie powinien zawierać dużo magnezu.

Sam mam tiga ac/dc i ciekawą alternatywą dla bardzo drobnego aluminium może być lutowanie ale grube to do spawania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”