Spawanie laserowe profili cienkich profili stalowych

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

Spawanie laserowe profili cienkich profili stalowych

#1

Post napisał: marek_pno » 06 maja 2016, 12:53

Cześć.

Witam wszystkich w swoim pierwszym poście na forum. Pracuję w dziale technicznym w firmie związanej z branżą automotive.

Chciałem spytać się czy istnieje możliwość pospawania profili jak na rysunku w załączniku? W książce nie spotkałem się z spoiną pachwinową laserową. Zakładam ,że rury będą miały odpowiedni docisk.

PS Mam problem z wyświetleniem załącznika u siebie, mam nadzieję, że go widać...

Marek



Tagi:


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#2

Post napisał: InzSpawalnik » 06 maja 2016, 19:59

Kolego, nic nie widac, zadnych zalacznikow.
Wiele rzeczy jest mozliwych o ktorych na studiach nie wspominano. Podroze ucza ( podobnie jak praktyka ). Zarzuc zdjecie to sie przyjzymy.


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: marek_pno » 09 maja 2016, 22:10

Wydaje mi się, że jest wprowadzenie blokowanie zdjęć itd. dla osób ,które dopiero założyły konto (ja).

Problem w sumie jest nieaktualny, ale w imię samodokształcenia chciałbym wiedzieć czy takie spawanie jest możliwe.

Chciałbym pospawać pachwinowo laserem 2 rury o profilu (prostokątnym) 40x40 g1 mm i druga 20 x 40 g 0,8mm. Rury będą dostawione do siebie w taki sposób jak duża litera T (inżynier bez rysunku jak żołnierz bez karabinu).

Jeśli wzajemne położenie profili jest bardzo istotne to postaram się zdjęcie z linkiem dodać (chociaż pewnie dla nowych osób też ta funkcja jest zablkowana).

Marek


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#4

Post napisał: InzSpawalnik » 10 maja 2016, 20:29

Ok zlacze "T" dwa profile zamkniete.
Wiesz o tym ze w tym zlaczu masz tylko dwie krawedzie z czterech w ktorych masz faktycznie spoine pachwinowa ? Pozostale dwie krawedzie to beda doczolowe spoiny. I od razu pojawia sie kolejne pytanie skoro sa to profile stalowe ( a nie aluminiowe ) to profile takowe maja okreslony promien krawedzi - w miejscu zlozenia ( mowie o tych miejscach gdzie spoina doczolowa ) bedziesz mial szczeline. I kolejne pytanie sie rodzi - skoro mowimy o takich cienkich sciankach i tego typu profilach to pewnie cos robisz w kierunku meblarskim - nie lepiej to przyspawac tigiem badz nawet mig ?


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: marek_pno » 11 maja 2016, 18:50

Może zadziała... link poniżej. Spoina laserowa ma iść tak jak czerwone linie (po obu stronach).

http://www.galerieallegro.pl/edycja.php ... ia=7422828[/img]


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 11 maja 2016, 19:53

Nie dziala, prosi o logowanie


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: marek_pno » 11 maja 2016, 21:22



InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 12 maja 2016, 20:47

To na rysunku raczej wyglada na profile kwadratowe 40x40 i 20x20 ( pisales powyzej o innych ). Tak czy owak. Zlacze wyglada ze nie jest obciazone bo spawasz tylko dwie krawedzie z czterech a same grubosci scianek sa bardzo cienkie.
W przypadku takiej malej grubosci scianki ( 0,8mm ) mozesz raczej zapomniec o jakiejkolwiek wytrzymalosci tego zlacza ( na scinanie i na zginanie wzdluz tego dluzszego elementu moze jeszcze ale na tym sie konczy ). Takze rozumiem ze element dekoracyjny bardziej ?
Nie lepiej byloby podejsc do zagadnienia - metoda Tig stanowisko zautomatyzowane bez materialu dodatkowego ale za to spoina zamykajaca caly profil ( zyskujesz na tym ze spaw jest zamkniety - czyli znika problem z potencjalnym miejscem gdzie moze rozpoczac sie pekniecie ) ?


Autor tematu
marek_pno
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 46
Rejestracja: 28 kwie 2016, 22:19
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: marek_pno » 16 maja 2016, 09:46

Wcześniej te blachy były łączone blachą węzłową, aktualnie chcą zbadać jak się zachowa konstrukcja jak wyrzuci się te blachy węzłowe.

"Czy przedmiot ma przenosić obciążenia?"

Tak, przedmiot jest istotny. Obciążenia będą prostopadłe (tj. siła będzie działa w takim samym kierunku jak widok ukazujący obie rury jak literę " T "). Nie może dojść do zerwania spoiny.


Nie ma możliwości położenie spoiny dookoła, bo tam jeszcze od dołu inna część przyjdzie i od góry również.

Dostęp jest tylko dla spoin pachwinowych jak zaznaczyłem na rysunku.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#10

Post napisał: InzSpawalnik » 16 maja 2016, 20:16

Jesli sila dzialalby wzdluz tego dluzszego profilu wywolujac moment w zlaczu spawanym to jeszcze jeszcze mozna oczekwiac jakiejs wytrzymalosci. Natomiast jesli sila dziala w osi prostopadlej do planu w ktorym zlacze owe przyjmuje profil "T" to bedzie bardzo slabo ...

Ze spawem jest jak z kartka papieru - jesli chcesz ja cala jednoczesnie przerwac to sie nie uda a jak od brzegu to pojdzie wzdluz - dokladnie tak samo jest w tym przypadku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”