problemy ze spawaniem TIG

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
marcin francus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 115
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:39
Lokalizacja: oostrozebeke

problemy ze spawaniem TIG

#1

Post napisał: marcin francus » 27 sty 2010, 23:14

witam
przy spawaniu TIG normalnej stali konstrukcyjnej (st52, st35) czasami
zdaza sie ze spaw zaczyna sie "gotowac" pojawiaja sie bomble, wszystko jest to
kitu, miecho zaczyna latac i mlotki tez czasami.
elementy sa oczyszczone i odtluszczone, masa jest jak najblizej sie da, gaz argon,
sa dni ze wszystko idzie jak malina, a sa momenty ze mnie krew zalewa.
moze mnie ktos oswieci dlaczego czasem sie da a czasem nie.
co robie zle ?
dzieki i pozdro dla wszystkich



Tagi:

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#2

Post napisał: DZIKUS » 28 sty 2010, 09:45

prawdopodobnie spawasz stal w stanie nieuspokojonym, np ST3Sx, ktora nie jest tak odtleniona jak zwykla ST3S. mialem kiedys watpliwa przyjemnosc spawac taka stal i wlasnie w wypadku metody tig szlo to beznadziejnie - spoina miejscami wygladala jak pumeks.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
marcin francus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 115
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:39
Lokalizacja: oostrozebeke

#3

Post napisał: marcin francus » 28 sty 2010, 21:12

byc moze wina materialu
zdaza sie tez ze w jednym mjejscu jest kupa i pumeks a 20 cm dalej
oki doki,
faktem jest ze stale ST sa jakosciowo bardzo rozne,
tolerancje na zawartosci domieszek sa dosc wysokie.
dzieki za odp.


andy26a
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2009, 23:46
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: andy26a » 30 sty 2010, 15:27

Na taki stan rzeczy moze miec wplyw kilka czynnikow. Jak juz koledzy wczesniej wspomnieli moze to byc slaba jakosc stali. Spawajac ostatnio z przetopem rury prowaly mimo iz byly osrutowane i wyczyszczone szlifierka. Nic nie dawalo, zamowilismy rury lepszej jakosci i kiedy przyjda okaze sie co bylo nie tak.
Jedna z przyczyn porowania moze byc rowniez zla technika spawania. Podczas tej czynnosci pilnuj aby pret (topnik) caly czas znajdowal sie blisko dyszy gazowej tak aby byl nieustannie w oslonie argonu. To byl m.in. moj problem. Po wlorzeniu preta do rozgrzanego jeziorka wycowywalem go zbyt daleko, poza oslone gazu i tym samym natlenialem go. Jest to blad na ktory trzeba uwarzac. Pozdrawiam...

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#5

Post napisał: DZIKUS » 30 sty 2010, 16:44

andy26a pisze:Podczas tej czynnosci pilnuj aby pret (topnik) caly czas znajdowal sie blisko dyszy gazowej tak aby byl nieustannie w oslonie argonu.

jesli mowiac "pret" masz na mysli material dodatkowy, ktory w wypadku metody tig ma postac drutu, to NIE JEST TO TO SAMO CO TOPNIK. topnik jest to substancja odtleniajaca powierzchnie laczonych elemntów np. w trakcie procesu lutowania.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#6

Post napisał: lukadyop » 30 sty 2010, 17:51

andy26a pisze: Spawajac ostatnio z przetopem rury prowaly mimo iz byly osrutowane i wyczyszczone szlifierka. Nic nie dawalo,
Z nowymi rurami będzie tak samo i też będziesz miał problem z przetopem i granią od środka, postaw piwo to ci powiem czemu tak się działo.


andy26a
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2009, 23:46
Lokalizacja: mazowieckie

#7

Post napisał: andy26a » 30 sty 2010, 18:12

Hmmm, musze przyznac ze po raz pierwszy rozczarowalem sie tu na forum. Jestesmy tu zeby sobie pomagac, dowiadywac sie nowych rzeczy. Faktycznie, spawajac metoda tig nie urzywa sie topnika, uzylem tego slowa zeby tylko dokladnie to zobrazowac(moj blad). Niestety panie DZIKUS ta rzecz ktora ma postac drutu nazywa sie 'pretem'. Odsylam do pana mgr Jerzego Mizerskiego, ezamonatora dajacego uprawnienia spawalnicze. On by Ci wyjasnil te subtelna roznice.
Panie lukadyop, takie teksty to do kolegow z pod butki z piwem a nie tutaj!!! Po co pan wogole zabiera glos na forum skoro nie ma pan nic ciekawego do powiedzenia?
Chetnie tu zagladam i wielu bardzo ciekawych rzeczy sie tu dowiedzialem. Mam nadzieje ze dalej tak bedzie...


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#8

Post napisał: Mariuszczs » 30 sty 2010, 18:36

No a gaz w środku rury był osłonowy czy powietrze ?

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#9

Post napisał: DZIKUS » 30 sty 2010, 18:54

andy26a pisze:Hmmm, musze przyznac ze po raz pierwszy rozczarowalem sie tu na forum. Jestesmy tu zeby sobie pomagac, dowiadywac sie nowych rzeczy. Faktycznie, spawajac metoda tig nie urzywa sie topnika, uzylem tego slowa zeby tylko dokladnie to zobrazowac(moj blad). Niestety panie DZIKUS ta rzecz ktora ma postac drutu nazywa sie 'pretem'. Odsylam do pana mgr Jerzego Mizerskiego, ezamonatora dajacego uprawnienia spawalnicze. On by Ci wyjasnil te subtelna roznice.
1. uspokoj sie
2. przeczytaj uwaznie I ZE ZROZUMIENIEM co napisalem
3. przeczytaj co sam wczesniej napisales - uzyles pojecia "topnik" jako alternatywy dla pojecia "pret" - jest to blad, bo sa to zupelnie inne sprawy
4. tak sie akurat sklada, ze rowniez jestem magistrem inzynierem (z okolo dziesiecioletnia praktyka warsztatowa) i mniej wiecej dwa lata temu zdalem panstwowy egzamin zdobywajac uprawnienia spawalnicze na metody TIG i MAG
andy26a pisze: Panie lukadyop, takie teksty to do kolegow z pod butki z piwem a nie tutaj!!! Po co pan wogole zabiera glos na forum skoro nie ma pan nic ciekawego do powiedzenia?
Chetnie tu zagladam i wielu bardzo ciekawych rzeczy sie tu dowiedzialem. Mam nadzieje ze dalej tak bedzie...
a coz takiego zlego ten facet powiedzial?
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


andy26a
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 28 maja 2009, 23:46
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: andy26a » 30 sty 2010, 19:19

Przepraszam ze sie unioslem i jezeli kogos urazilem. Oczywiscie mozemy sie teraz przekomarzac co napisales i czy to ze to jest w postaci drutu czy jest drutem i czy jest to poprawne czy nie. Zjechal nam temat zupelnie na jakis boczny tor. A co takiego zlego ten facet powiedzial? No niby nic. Bardzo szanuje i cenie rady lukadyopa, ale wydaje mi sie ze podszedl do tej sprawy bardzo leckewarzaco. Cos na ksztalt ja cos wiem a ty nie, postaw piwo to ci powiem. Po co to? Az tak naprawde chce pokazac ze jest madrzejszy? Wiem ze przyjmije zlecenia prac, moze zamiast tego niech otworzy stoisko z poradami spawalniczymi, platne piwem. Jeszcze raz podkresle ze bardzo sobie cenie to forum. Moze byc ono ogromna kopalnia wiedzy. Nalezy je tylko umiejetnie wykozystac. Jest ono naszym wspolnym dobrem. Anonimowosc roznego rodzaju forum sprzyja sytuacjom konfliktowym,przekonalem sie nie raz ze to jest inne, bardziej rodzinne. Jestesmy ludzmi z tej samej branzy, szanujmy sie a wszyscy na tym skorzystamy. Jeszcze raz przepraszam jesli kogos urazilem. Dziekuje i pozdrawiam...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”