Potrzebna pomoc z Tig-iem

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
BadboyRs4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2009, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Potrzebna pomoc z Tig-iem

#1

Post napisał: BadboyRs4 » 09 lis 2009, 21:46

Drodzy koledzy całkiem przypadkiem trafiła w moje łapki spawarka inwertorowa Dedra 200A z przystawką TIG. Mam też butlę z agonem, a że nigdy wcześniej nie spawałem Tigiem, a zwykłą spawarką transformatorową może 6 razy w życiu, postanowiłem się czegoś dowiedzieć(poczytałem pooglądałem filmiki) na temat tej metody i spróbować. Bo skoro już mam jakiś tam sprzęt to trzeba go wykorzystać, nie będzie stał i się kurzył.
Dlatego dziś poświęciłem 2 godz. na próby połączenia czegokolwiek w jedną całość, zdjęcia i opis poniżej, nie wiele znalazłem w garażu ale:

Rurę nierdzewkę o grubości ścianki 1.6mm. Spawałem ją elektrodą 1.6 i zalożyłem tulejkę ceramiczną nr 5, prądem około 30A przepływ gazu około 8l./min. bez dodatku drutu, choć powierzchnia łączonych el. nie przylegała idealnie.

Jakieś dwa kawałki blachy o grubości 1.4mm. ta sama elektroda i tulejka lecz prąd około 20-25A bez drutu i około 8l./min. gazu.

Kolejnymi elementami były 2 kawałki blachy około 0.4mm. elektroda i tulejka te same co wcześniej zmienił się prąd na 10A i było bardzo ciężko jeśli dwa elementy nie stykały się naprawdę mocno. Wystarczyło aby jeden el. od drugiego odstawał na około 0.2-0.3mm. i element odstający zawijał się i przepalał.

Teraz najważniejsze zerknijcie na zdjęcia i powiedzcie co zrobiłem źle co dobrze, jeszcze raz podkreślam to moja pierwsza styczność z Tigiem.

FOTKI



Tagi:


MMarcin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2009, 23:20
Lokalizacja: Śląsk

Witam!

#2

Post napisał: MMarcin » 09 lis 2009, 22:39

A więc tak:
-popracuj nad równomiernym podawaniem drutu.
-pamiętaj, że rurka cienkościenna czy to St czy to INOX już nie wspomnę o Al szybko przewodzi ciepło.
-twój spaw jest spawem słabym polecam chociażby http://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C ... ia_spawane i Poziomy Jakości PN-EN ISO 5817 Pozdrawiam i życzę wytrwałości.


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#3

Post napisał: Marian1234 » 10 lis 2009, 10:34

wyczyść to przed spawaniem...


Autor tematu
BadboyRs4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2009, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: BadboyRs4 » 14 lis 2009, 10:40

Ok wyczyścić zgadza się, ale grubsza blacha i rurka były czyste więc może jesteście w stanie powiedzieć mi co dokładniej mam zrobić aby mój spaw był lepszy np. przy spawaniu rurki użyj mniejszego/większego prądu więcej gazu mniejsza elektroda. Aby nie dochodziło do np. :
wypukłego ściegu spawalniczego powinieneś....


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#5

Post napisał: lukadyop » 14 lis 2009, 14:37

powinieneś poćwiczyć z predkością prowadzenia uchwytu jeżeli masz za duży nadlew lica to:za wolno prowadzisz palnik i lub za dużo drutu podajesz lub jest jeszcze takie prawdopodobieństwo że za mały prąd i nie topisz materiały tylko drut. Pokaż jakieś zdjęcie jak jesteś w stanie.


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: Marian1234 » 14 lis 2009, 15:32

"Ok wyczyścić zgadza się, ale grubsza blacha i rurka były czyste" Z tego co tam widzę na tej blasze to jedna korozja i zendra to ma być wyczyszczone do białego metalu, nie mów że ci nie strzelał na tych syfach i że elektroda po takim strzale nie łapała śmieci?
No chyba że ty jej nie ostrzysz :?: Musi być ostra wtedy ładnie topi materiał i drut zależy ozdobna rzecz czy konstrukcja w tym drugim przypadku zazwyczaj większy nadlew
zrób sobie najpierw jeziorko jak zaczynasz a potem dodawaj materiał do jeziorka a nie topisz drut i przyklejasz do materiału. Jak nie chcesz mieć tych grzybów w środku wprowadź gaz osłonowy do środka. Lepiej się ucz na grubszych elementach.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#7

Post napisał: numerek » 14 lis 2009, 23:27

jak na pierwszy raz to rura -bardzo dobrze !
ja zrobiłem o wiele gorzej aż mi wstyd :(
z blachami poćwicz

koledzy podpowiedzieli co nieco
popróbuj w ten sposób
ustal prąd dla danej grubości materiału - ma robić jeziorko dosyć szybko ale nie przepalać
wyreguluj gaz -daj tyle gazu aby spaw był czysty bez żużlu
a potem to już tylko doświadczenie czyli trening jak szybko prowadzić palnik
wypróbuj jeszcze sposób (kąt nachylenia) prowadzenia palnika znajdź dla siebie najwygodniejszy


Autor tematu
BadboyRs4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 lis 2009, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: BadboyRs4 » 15 lis 2009, 15:49

Dzięki serdeczne Panowie wezmę wasze uwagi do siebie i będę trenował ;) a efekty nauk postaram się przedstawiać do waszej oceny. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”