Jaki migomat - stal konstrukcyjna.

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

Jaki migomat - stal konstrukcyjna.

#1

Post napisał: mr_power » 06 kwie 2013, 14:29

Zacznę od tego że zupełnie nie znam się na urządzeniach spawalniczych - do tej pory miałem do czynienia jedynie z MMA i spawarka no name made in PRL.
Nie mam zastrzeżeń ale obijanie otuliny, czyszczenie z odprysków eliminuje dla mnie tą metodę do obecnych zastosowań - pół dnia spawania i pół dnia obijania i czyszczenia.

Tak więc życie stawia mnie przed zakupem 'migomatu' lecz totalnie nie wiem na co patrzeć.
Nie wiem czy mnie będzie stać ale szukam czegoś z Kemppi może Fronius (drogie) myślałem też o Lincolnie jako taniej alternatywie na początek lub coś w tym stylu.

Nie interesuje mnie spawanie MMA i TIG.
Nie będę spawał kolorowych.
Spawane będą stale konstrukcyjne od S355 w górę a także Domex, Decol, Hardox itp. w grubościach głównie 5-30mm, z czego materiału 25-30mm będzie stosunkowo bardzo mało.
Najwięcej będzie łączenia materiału 8-16mm.
Spawane elementy to blachy, profile, rury i pręty.
Do spawania mam zamiar używać mieszanki - 82%Ar 18%CO2.
Zależy mi na ładnym spawie bez odprysków.

Jakiego urządzenia powinienem szukać - jak amperaż i jakie funkcje powinien posiadać żeby spawało się szybko i komfortowo, jaki prąd, invertorowa itd.?



Tagi:


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: Marian1234 » 06 kwie 2013, 20:31

Potrzebujesz migomatu z 4 rolkowym podajnikiem drutu i około 400A to będziesz mógł spokojnie spawać tak grube blachy no od biedy może być też 350A Zamiary z tą mieszanką od razu zmień na tą z tlenem a nie dwutlenkiem daje mniej odprysków... Wiadomo wodotryski kosztują puls będzie atutem nie będzie odprysków prawie wcale ale będziesz też wolniej spawać. Patrz żeby firma była porządna z serwisem ja brałbym linkolna.


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#3

Post napisał: mr_power » 09 kwie 2013, 17:57

Oj chyba to nie będzie jednak Lincoln...
Poczytałem trochę mam już jakiś zarys lecz mam jeszcze pytania.
Mianowicie chodzi o puls, podwójny puls i synergię.
Co daje puls i podwójny puls jakie są ich zalety i wady.
Synergia dobra rzecz czy tylko zbędny bajer?
Które maszyny mają puls a które podwójny puls?

Co jeszcze warto mieć oprócz powyższych funkcji?

P.S. Plan o budżetowym migomacie ~9tyś. legł w gruzach...


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: Marian1234 » 09 kwie 2013, 18:57

Pulsem możesz spawać stale zwykłe i nierdzewne a podwójnym pulsem aluminium, synergia do podanych do ciebie parametrów np podajesz prąd to napięcie posuw drutu ustawia się sam i tylko podajesz korektę "pod twoją rękę" i spawasz dość przydatne. Co do pulsu spawasz wolniej praktycznie bez odprysków, do spawania konstrukcji puls wyłączam bo bez idzie około 50% szybciej, chyba że kupisz sobie ze speedpulsem to będziesz spawać szybciej w porównaniu nawet ze zwykłym magiem bez pulsu. Producent się chwali co ma spawarka jak ma te funkcje to muszą być w opisie jak chcesz mieć wypas to sobie kup lorch saprom ma też funkcję spawania pionów i wszystkie bajery pulsy itd kosztuje około 34tys.


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#5

Post napisał: mr_power » 09 kwie 2013, 23:25

Zatem potrzebuję koniecznie speedpuls i koniecznie spawanie pionów, synergia też może być.
Teraz pytanie czy Kemppi posiada w swoich maszynach powyższe rozwiązania?

Ten Lorch Saprom - z bajerów co on jeszcze ma? Bo np. ten powyższy bajer do pionów to świetna rzecz.


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#6

Post napisał: Marian1234 » 10 kwie 2013, 15:27

Lorch ma jeszcze parę funkcji zależy od oprogramowania można spawać elektrodą otuloną np rywal je importuje jak chcesz to sobie znajdź opis jak dla mnie najlepszy migomat na jakim pracowałem. Co do kempi to nie spawałem ich sprzętem nowej generacji. Na youtube są filmiki speedpulse se wpisz tu masz taki


acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#7

Post napisał: acetylenek » 12 kwie 2013, 01:18

Jak to będzie spawane w pozycjach przymusowych to wielkie prądy nic nie dadzą.
Synergia jest fajna szczególnie z potencjometrem w uchwycie. Przy normalnym ustawieniu potencjometr zmienia tylko prędkość drutu czyli prąd a napięcie jest to samo. Synergiczne zadawanie powoduje jednoczesną zmianę prędkości drutu i napięcia więc nie trzeba główkować ile czego dać poza tym sterując z palnika nie trzeba do spawarki podchodzić aby napięcie zmienić. Można napięcie skorygować jeśli nie jest takie jak nam odpowiada.

Mam Kemppi ProEvolution 5200 z podajnikiem 530 i panelem MXE są nowsze spawarki kemppi z dodatkowymi funkcjami (jeszcze bardziej "myślące za spawacze"). Ona ma synergię puls i podwójny puls. Do stali to bym podwójnego pulsu raczej nie używał a i puls myślę że bym mógł odłożyć i zostawić synergię bo wygodna.
Nie zauważyłem szczególnie dużo odprysków przy spawaniu zwarciowym stali tą spawarką (argon 18%CO2).

Co byś nie kupił zwróć uwagę na podawaną wydajność źródła abyś wiedział za co płacisz.
Np. dla mojej spawarki która ma oznaczenie 5200 maksymalny prąd to jak łatwo się domyśleć 520A przy uwaga 70% obciążenia w 40 stopniach(100% 440A a w 20stC 100% 480A). Są modele spawarek również kemppi które dla modelu o oznaczeniu np. 3200 mają prąd spawania ... oczywiście maksymalny 320A ale dla 40% obciążenia w 40 stopniach i 205A dla obciążenia 100% (Kempomat 3200)
ProEvolution 3200 maksymalny prąd ma 320A ale ... 100% obciążenia. Czyli modele o nazwie sugerującej podobną wydajność ale w rzeczywistości obciążalność ciągła jest dla jednej o 115A mniejsza czyli ma 2/3 tego co wersja pro. :shock: Przy spawaniu grubych blach to interesuje nas raczej wydajność bliska 100% chyba nie trudno sobie wyobrazić spawanie blachy 30mm przez więcej niż 10 minut z prądem większym niż 205A z przerwami w spawaniu nie istotnymi dla spawarki.

To powoduje że trudno porównać na podstawi maksymalnego prądu spawarki w obrębie jednego producenta a co dopiero różnych marek.


Autor tematu
mr_power
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 07 sie 2012, 13:14
Lokalizacja: radom

#8

Post napisał: mr_power » 26 cze 2013, 12:58

Dzięki kolego acetylenek - bardzo mi pomogłeś.
Wybór padł na... Lorch Saprom S8 z zewnętrznym podajnikiem drutu i 5m uchwytem spawalniczym chłodzonym cieczą MW5800.
25-500A, 500A przy 60% i 400A przy 100%.
Oczywiście wersja z funkcja SpeedPulse inaczej zakup traci sens ;)
Do tego również reszta faunkcji serii Speed - Arc, Root, Up.
Każda z powyższych znajdzie u mnie zastosowanie.
Zakup w 4 kwrtale bieżącego roku.
Do tego czasu wszystkie sugestie mile widziane.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”