Esab Origo Tech.

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

Esab Origo Tech.

#1

Post napisał: spawacz21 » 18 cze 2011, 20:47

Witam, po uprzednim naświetleniu oczu postanowiłem kupić maskę samościemniającą. Czy taka maska (esab origo tech) reaguje na pole magnetyczne i czy w niej mogę spawać blachę o,5mm na 1amperze na wyświetlaczu w chińskiej spawarce? Czy nawet jak się ona nie ściemni to przez tą szybkę o zaciemnieniu 4 DIN mogę spawać na jednym amperze i nic mi się z oczami nie stanie? Zależy mi na cenie MAXX 300 złotych, marce(najlepiej esab) i żeby się dobrze zaciemniała na niskich prądach. Będzie używana w 95% do tiga. Spawam w domu.
Dziękuję i pozdrawiam. Bartek


Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21

Tagi:


Marian1234
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 262
Rejestracja: 07 mar 2009, 19:41
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: Marian1234 » 18 cze 2011, 22:07

Mam taką maskę na 1 amp nie pospawasz bo się nie zaciemni generalnie oczy w tej masce są chronione tak jakby zawsze niezależnie czy zaciemniona czy nie filtrem 13din ale komfort jest ja tak spawam tigiem 40-50a najczęściej i dobrze się sprawuje oczy nie bolą. Najlepsza firma od takich masek to speedglas czasem da się dorwać używkę na alegro..


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#3

Post napisał: jacek-1210 » 18 cze 2011, 23:32

Aż trudno mi uwierzyć w ten 1 amper, choć głowy nie dam że się nie da. Tylko czy ty chcesz folię po czekoladkach spawać ? :wink: Aż z ciekawości przed chwilą przetestowałem swoje Magnum i wynik jest taki: producent podaje minimalny prąd 5A. Odpaliłem łuk i zerknąłem na wyświetlacz (na który nigdy nie patrzę bo nie mam do niego zaufania :mrgreen: ) i przy pokrętłach na minimum i odpalonym łuku wyświetlacz pokazywał "000" :lol: . W każdym razie łuk był taki, że trzymając twarz ok 60-70cm od łuku, zaciskając mocno oczy ledwie co widziałem przez powieki że jest jedynie ciut jaśniej :smile:. Konkluzja: mam 2 maski (jakieś tam, ze średniej półki 170-250 zł) i obie bez problemu ściemniają się przy minimalnym amperażu. Ważne jedynie żeby maska miała przełącznik podwyższający czułość sensora (albo przełącznik z pozycją TIG - jedna z moich masek [ta tańsza :mrgreen: ] ma jeszcze potencjometr do regulacji TIGa, albo przełącznik typu "sensitivity -> high". Dodam, że tym minimalnym prądem, przy pewnej wprawie można puszki po coca-coli ze sobą pospawać :wink:
Jak jeszcze można sprawdzić maskę ? Jeśli sprzedawca nie pozwoli Ci w masce spróbować spawać, to przyjdź do sklepu z kawałkiem rurki i własną szlifierką: maska do TIGa musi się zaciemnić, kiedy z rury sypną się iskry przy szlifowaniu - mnie potrafi się zaciemnić kiedy na szlifierce ostrzę elektrodę, a przy tym jest niewiele iskier :cool:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#4

Post napisał: spawacz21 » 19 cze 2011, 09:10

Może zechciałbyś podać link do swoich masek? Czy możę wystarczy mi ta dedra?http://allegro.pl/przylbica-spawalnicza ... 97717.html

Jesszcze w sumie nie mogę dojść w odpowiedziach. Czy na zaciemnieniu stałym 4DIN spawając na najniższym prądzie może mi się coś z oczami stać? Po prostu jak się nie ściemni.
Dzięki za odpowiedzi.

[ Dodano: 2011-06-19, 09:16 ]
A jeszcze ię zapytam. Może taka maska. Tej samej firmy co spawarka. Tylko mieli 3 różne modele i w ciągu miesiąca 2 wycofali. Może za dużo reklamacji? Co o niej myślicie?http://cgi.ebay.pl/STAHLWERK-S1-AUTOMAT ... 5d2eea9227
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#5

Post napisał: lukadyop » 19 cze 2011, 09:23

Ja osobiście spawałem w speedglas i w optrelu lepszych nie ma a reszta to po prostu modele prawie jednakowe, z tym że nalepki esab kemppi czy fronius ale prawie wszystkie są jednakowe, powiem ci że nie ma co przesadzać ja osobiście w domu mam dedrę i nie jest najgorsza, powiedział by że jest dość dobra i tania i właśnie przy małych amperach zaciemnia się jak koledzy wyżej pisali.


Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#6

Post napisał: spawacz21 » 19 cze 2011, 09:28

Ale dam radę w dedrze(tej niebieskiej?) pospawać blachę o.5 i się ściemni. Na ok. No niby na wyświetlaczu 001 amper?
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1377
Rejestracja: 30 cze 2008, 21:10
Lokalizacja: szczecin

#7

Post napisał: lukadyop » 19 cze 2011, 10:48

Ja spawałem ostatnio 0,8 nierdzewka i szło dość dobrze, nie było problemów ze ściemnianiem, oczywiście błyśnięcia bądą tego nie ominiesz nawet w nallepszych i najdroższych nie ma nic szybszego niż światło.


Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#8

Post napisał: spawacz21 » 19 cze 2011, 11:31

Ale te błyśniecia na niskim prądzie czy na wyższych też?
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#9

Post napisał: jacek-1210 » 19 cze 2011, 11:47

Niestety, nie podam Ci linka do moich masek bo nie są pierwszej modości (jedna ma już 4 lata). Później postaram sie zrobić i pokazać zdjęcia moich masek. Wydaje mi się że Twoja Dedra nie ma tej funkcji. Szukaj czegos takiego , maska musi mieć wewnątrz taki lub podobny panel sterujący. Ta maska jest jeszcze do szlifowania (Weld = spawanie, Grinding = szlifowanie) - do szlifowania całkowicie wyłącza sensor żeby nie zaciemniała się od silnych iskier lub słońca.
Podczas spawania małym prądem trzymaj maskę (sensor nad okienkiem) stosunkowo blisko łuku: 30-50cm - ja przy takim spawaniu nie mam problemów z rozbłyskami - ważne żeby maska nie tylko szybko się zaciemniała, ale miała jeszcze odpowiednio długi czas rozjaśniania po zakończeniu spawania - jedna z moich masek też ma to regulowane, wtedy nie ma problemu że jak chwilowo przesuniesz ręką między maską a łukiem itp., to maska nie rozjaśni się na chwilę. Co do spawania bez zaciemnienia: osobiście wolałbym już spawać w bardzo ciemnych okularach niż takiej niezaciemnionej masce, tyle że maska osłania twarz przed ultrafioletem. Odkąd kiedyś po dłuższym spawaniu w luźno zapiętej flanelowej koszuli (gorąco było) zobaczyłem później jak sobie szybko opaliłem "dekolt", odtąd zawsze: maska, rękawice i wszystko zapięte pod szyję :smile:

[ Dodano: 2011-06-19, 14:49 ]
To moje maski - ta czarna ma już z 4-5 lat, ta druga młodsza. Obie mają po 2 sensory (to te małe dziurki po bokach, między ogniwem solarnym a szybką):

Obrazek

teraz panel tej starszej:

Obrazek

Jak widać ma 2 ustawienia:
1. MMA/MIG/zwykły TIG
2. TIG na małych prądach - wtedy dodakowo można regulować czułość potencjometrem po prawej stronie


a to panel nowszej maski którą ostatnio spawam:

Obrazek

jak widać ustawienia:

Sensitivity (czułość) -> High (wysoka)
Delay time (czas opóźnienia wyłączenia) -> Slow (powoli się rozjaśnia)

jeszcze co do błyśnięć: na poczatku, przy odpalaniu łuku nie mam oslepienia, tylko tak się zastanawiam czy maska taka szybka czy może wyrobiłem sobie odruch lekkiego mrużenia oczu na początku - nie wiem :shock: - musiałbym sprawdzić, ale dziś niedziela to nie czas na takie eksperymenty :wink: , natomiast w czasie spawania nigdy nie miałem żadnego przypadkowego rozbłysku/rozjaśnienia maski
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
spawacz21
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 627
Rejestracja: 20 wrz 2010, 21:15
Lokalizacja: rypin

#10

Post napisał: spawacz21 » 19 cze 2011, 20:25

Czyli Panowie ostatecznie co kupić? Przemyślałem sprawę i uznałem, że aż tak dużo na tak niskich prądach spawał nie będę. Przyłbica ma być po prostu do domowego spawania tigiem. I moje pytanie stoi tu: Czy warto do tych zastosowań kupić esaba? Zależy mi na dobrej, znanej firmie i cenie.
PS proszę nie proponować SPEEDGLASA..
Może POMÓGŁ Ci mój post?
Pozdrawiam spawacz21

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”